فصل سرد سال در حالی از راه می‌رسد که همچنان بسیاری از افراد در منازل خود بساط بخاری‌های غیراستاندارد با دودکش‌های ناقص را برمی‌چینند و خبرهای مرگ خاموش به یک سریال تکراری تبدیل شده است.
کد خبر: ۹۳۸۳۷۳۵
|
۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴

سناریوی تلخ مرگ خاموش در اردبیل

به گزارش خبرگزاری بسیج ازاردبیل، فصل سرد سال در حالی از راه می‌رسد که همچنان بسیاری از افراد در منازل خود بساط بخاری‌های غیراستاندارد با دودکش‌های ناقص را برمی‌چینند و متأسفانه هر سال خبرهای مرگ خاموش نیز به یک سریال تکراری تبدیل شده است.

نابهنجاری‌هایی که در پی ندانم‌کاری‌ها هر روز در هر حال تکرار است بی‌توجهی به برخی مسائل از پیش پا افتاده است که جان عزیزانمان را گرفته و همچنان درس عبرتی برای دیگران نشده است؛ مشکلی که هر روز نیز در حال ادامه است و نیازمند مشارکت همگانی است.

استان اردبیل نیز در سطح کشور مستثنی از این قضیه نیست، بلکه به دلیل قرارگیری در شرایط آب و هوایی کوهستانی هر سال در معرض خطر مرگ خاموش قرار گرفته است و هر سال آمار قابل توجهی از این فوتی‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود؛ دریغ از این که اندکی به این مسئله توجه گمارده شود.

کوچک‌ترین سهل‌انگاری بزرگ‌ترین بلا را برای ما رقم زد

در این باره یکی از شهروندان اردبیلی که فرزند 5 ساله‌اش را سال گذشته به دلیل مرگ خاموش از دست داده است، می‌گوید: سال پیش بدترین سالی بود که برای خانواده ما رقم خورد، در عرض چند ثانیه فرزندم پر کشید و برای همیشه تنهایمان گذشت، خودم هم حال خوبی نداشتم ، فقط به زور خودم را دم در رساندم و تقاضای کمک کردم.

وی ادامه داد: جوانی که از سر کوچه می‌گذشت دوان دوان خود را به سمت من رساند و به آمبولانس زنگ زد، آن جوان که دانشجوی پزشکی بود به من گفت تا دستم را در حلقم کنم تا مسمویت ناشی از مونواکسیدکربن را از بدنم خارج کنم.

این خانوم جوان می‌گوید: با بی‌حالی تمام و سردردی که تمام بدنم را فرا گرفته بود تمام سعیم را کردم و آمبولانس رسید، نیمه جان در حیاط افتاده بودم و آن جوان تمام سعی خود را می‌کرد تا فرزندم را نجات دهد، اما تیم پزشکی گفت: متأسفانه خیلی دیر شده و بچه خیلی وقت است که تمام کرده است.

وی با بغض و لرزش دست ادامه می‌دهد: آن لحظه تمام دنیا بر سرم آوار شد و از حال رفتم؛ وقتی چشمانم را باز کردم زیر اکسیژن نفس می‌کشیدم و آن قدر پریشان و ناراحت بودم که نمی‌خواستم چشمانم را بار دیگر باز کنم و ببینم دخترم دنیا دیگر در کنارم نیست.

این شهروند با خواهش و گلایه از مردم بیان کرد: از مردم خواهش می‌کنم قصه تلخ مرا برای خود رقم نزنند، مصیبتی که یک مادر برای فرزند 5 ساله‌اش تا تمام عمر می‌کشد آن قدر سخت است که یک انسان هر روز هزاران بار آرزوی مرگ می‌کند و کوچک‌ترین سهل‌انگاری بزرگ‌ترین مصیبت‌ها را به بار می‌آورد، همان طور که دودکش بخاری این بلای خانمان‌سوز را سر من آورد.

عامل 80 درصد مرگ‌های خاموش در اردبیل نقص دودکش است

در این باره سردار اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: رویکرد شرکت گاز استان به منظور گذر از فصول سرد سال بر مبنای پیشگیری از وقوع حوادث می باشد که در این خصوص از حداکثر ظرفیت های درون و برون سازمانی و همچنین همکاری دستگاه‌های درگیر در راستای فرهنگ‌سازی استفاده ایمن از وسایل گازسوز و اصلاح الگوی مصرف بهره خواهیم می‌بریم.

وی افزود: دودکش‌های ناسالم و ناایمن و فاقد کارکرد صحیح یا فاقد مکش مناسب، جدا شدن زانویی دودکش از دیوار یا وسیله حرارتی یا جدا شدن لوله‌های دودکش، استفاده از لوله‌های خرطومی، قابل‌ انعطاف یا آکاردئـونی به‌ عنوان دودکش، مسدود شدن دودکش با نخاله ساختمان یا لانه پرندگان و  دودکش‌های فاقد کلاهک H سالم را از مهم‌ترین علل انتشار گاز مونوکسید کربن می باشد و شرکت گاز استان در این خصوص با برنامه ریزی و تخصیص منابع لازم اقدامات گسترده ای را در راستای فرهنگسازی و آموزش جامعه هدف توسط کارشناسان انجام داده است.  

اسماعیلی دقت و توجه به داغ بودن دودکش را بهترین آزمایش سلامت دودکش عنوان کرد و ادامه داد: اگر لوله دود کش بخاری سرد است دلیل آن خارج نشدن محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش است که در این صورت باید رفع نقص شود.

وی اظهار کرد: نصب کلاهک مخصوص برای دودکش در پشت بام‌ها برای جلوگیری از انتشار و برگشت گاز منوکسید در محیط منزل نقش مهمی دارد و باید به یاد داشته باشیم که استفاده از دودکش های آکاردئونی آلومینیومی به علت نبود امکان آب بندی در ابتدا و انتها خطرناک است.

وی در پایان از کلیه مشترکین گاز طبیعی در استان در خواست نمود تا در صورت بروز هرگونه حادثه در وهله اول پس از قطع جریان گاز طبیعی با تلفن 194 امداد گاز تماس گرفته و از هرگونه اقدام عجولانه پرهیز کنند.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار