به بهانه هفته وحدت، به معرفی کتاب "اتحاد و انسجام" کاری از موسسه پژوهشی امام هادی علیه السلام می‌پردازیم.
کد خبر: ۹۳۸۴۶۸۴
|
۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۵

به گزارش خبرگزاری بسیج از قم،کتاب "اتّحاد و انسجام"، بیش از ۶۰۰ صفحه تحقیق و پژوهش، پیرامون تبیین نقش وحدت در تقویت موقعیت مسلمین جهان می‌باشد.

به گفته حجت الاسلام احمد قادری، این کتاب به مناسبت سال ۱۳۸۶ که توسط رهبر عزیز انقلاب، به سال "اتّحاد ملّی و انسجام اسلامی" نامگذاری شد، به رشته تحریر در آمد.

وی گفت: کتاب "اتّحاد و انسجام"، در دو بخش کلی تالیف گردیده که در نیمه اول، بیش از ۲۰۰ آیه قرآن کریم و حدیث از ائمه معصومین علیهم السلام (در ۱۳۰ صفحه)، در تایید و تاکید بر حفظ وحدت میان مسلمین، آورده شده است.

عضو شورای نویسندگان کتاب "اتّحاد و انسجام" ادامه داد:جامعیت و دقتی که در گزینش آیات و روایات وحدت آفرین این کتاب شده، واقعا مثال زدنی است بگونه‌ای که به اذعان مسئولین وقت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، این اولین کتابی است که بدین صورت، پژوهشی محور و جامع در موضوع اتحاد مسلمانان، تدوین و چاپ شده است.

حجت الاسلام قادری ادامه داد: نیمه دوم کتاب "اتحاد و انسجام"، به معرفی مصادیق و نمونه‌های عملی و بارز وحدت شیعه و سنی می‌پردازد.

وی گفت: در این بخش، از ۱۰۰ شخصیتِ منادی وحدت (شیعه و اهل سنت) در ۱۲۰۰ سال اخیر نام برده شده و به زندگی نامه‌ی مختصر و اقدامات وحدت بخش آنها، پرداخته است.

معاون ارتباطات و امور بین الملل موسسه امام هادی علیه السلام، از شخصیت‌های برجسته متقدم و متاخری که حیات خود را در مسیر تحقق وحدت مسلمین هزینه کردند نام برد و گفت: شیخ صدوق، علامه مجلسی، علی بن عیسی اِربلی، ابن ابی جمهور احسائی و ... از قُدما و مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، حاج آقا نورالله اصفهانی، شیخ شلتوت، شیخ عبدالمجید سلیم، امام موسی صدر و ... از متاخرین، تعدادی از بزرگانی هستند که در این کتاب، به زندگی نامه و شرح اقدامات میدانی آن‌ها در مسیر ایجاد وحدت بین مسلمین، پرداخته شده است.

این عضو پژوهشی موسسه امام هادی علیه السلام، امام خمینی قدّس سره الشریف و امام خامنه‌ای دامت برکاته را بزرگترین و موثّرترین پرچمداران اتّحاد مسلمانان جهان دانست و گفت: در یکی از فصل‌های آغازینِ کتاب "اتحاد و انسجام"، به صورت ویژه و خاص، جملات حکیمانه امام راحل و مقام معظم رهبری در خصوص وحدت مسلمانان، آمده است.

وی با بیان اینکه وحدت و برادری با دیگر مذاهب اسلامی، همواره به عنوان سدّی مستحکم در مقابل استکبار جهانی خواهد بود، گفت: موسسه پژوهشی امام هادی علیه السلام همواره با تمسّک به دستورات وحدت آفرین قرآن و اهل بیت علیهم السلام و درک این ضرورت در جامعه‌ی امروز، مفتخر است که آثار خود را با این نگاه، به جامعه علمی تقدیم می‌کند.

حجت الاسلام احمد قادری در پایان گفت: جامعیّت، جذابیّت و نو بودن شیوه نگارش این کتاب، باعث گردیده که همه ساله در نمایشگاه جانبیِ کنفرانس وحدت اسلامی، این کتاب، مورد استقبال علمای شیعه و سنی از کشور‌های مختلف جهان، قرار بگیرد.

گفتنی است که کتاب "اتحاد و انسجام"، تالیف گروه نویسندگان موسسه امام هادی علیه السلام می‌باشد که در ابتدای این کتاب چنین آمده است: رهبر معظم انقلاب اسلامی مدظله العالی، سال ۱۳۸۶ هجری شمسی را سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی نام نهادند. این نامگذاری حکیمانه، درست در زمانی بود که استکبار جهانی، تمام تلاش و کوشش خود را در دو جهت به کار می‌برد:
۱. ایجاد اختلاف داخلی در کشور
۲. ایجاد اختلاف بین کشور‌های اسلامی؛ تا بتواند با این حرکت در کشور‌های اسلامی خصوصاً ایران، به هدف شیطانی خود برسد.
انتهای پیام/

ارسال نظرات
پر بیننده ها
پرطرفدارترین
آخرین اخبار