دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی اظهار کرد: دانشگاه به عنوان یکی از نهاد‌های اصلی متولی تربیت نیروی انسانی، انسان ساز و تولید کننده علوم مورد نیاز جامعه، نقش بسیار مهمی در اسلامی کردن جامعه و فرهنگ دارد.
کد خبر: ۹۳۹۰۸۷۶
|
۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۶

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از یزد، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان یزد در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به سالروز فرمان تاریخی امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل بسیج دانشجو و طلبه گفت: دوم آذرماه روز تشکیل بسیج دانشجو و طلبه، روزی است که حضرت امام (ره) همه جوانان را به آنچه جهاد علمی و مبارزه خستگی ناپذیر در سنگر علم و عمال نامیده بودند، فرا خواندند.
محمد طه رحمتی بر لزوم تشکیل تمدن اسلامی تاکید کرد و بیان داشت: نقش دانشگاه و دانشجویان در تشکیل تمدن اسلامی انکار ناپذیر است. زیرا تحول جامعه یکی از فاکتور‌های پیشرفت جامعه است و دانشگاه نهاد متولی این امر می‌باشد.
وی افزود: دانشگاه به عنوان یکی از نهاد‌های اصلی متولی تربیت نیروی انسانی، انسان ساز و تولید کننده علوم مورد نیاز جامعه، نقش بسیار مهمی در اسلامی کردن جامعه و فرهنگ دارد.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: اگر دانشجویان بتوانند در دانشگاه، علم و ایمان را با یکدیگر همراه سازند، می‌توانند به عنوان یک قشر تحصیلکرده، فرآیند روشنگری اجتماعی را به دست گیرند. اما این امر طبق رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب نیازمند شناخت دوست و دشمن، جهت گیری به سمت تمدن اسلامی، داشتن امید و داشتن راهمکار عملی برای مسائل است.
وی ابراز داشت: طبق فرمایشات رهبر انقلاب تمرکز، ایجاد برنامه فعالیت، پیدا کردن راهکار، ارائه‌ی راهکار و برنامه‌ریزی بر عهده جریان‌های حلقه‌های میانی است. این، نه بر عهده رهبری است، نه بر عهده دولت است، نه بر عهده دستگاه‌های دیگر است؛ بلکه بر عهده مجموعه‌هایی از خود ملّت است که خوشبختانه امروز ما این را کم هم نداریم. ما نخبه‌های فکری در زمینه‌های گوناگونِ مورد نیاز در میان جوانان، در میان مسئولین خودمان داریم. این‌ها میتوانند بنشینند برنامه‌ریزی کنند و هدایت کنند. تشکّلهای دانشجویی از این قبیلند.

رحمتی عنوان کرد: اهمیت بسیج دانشجویی و دیگر تشکل‌های دغدغه‌مند آنجا مشخص می گردد که مشاهده میکنیم، هرجا جهشی صورت گرفت و انقلاب و تحولی بر پا شد، ثمره خودجوشی، دغدغه مندی و آتش به اختیاری قشر دانشجو بوده است. در ابتدای انقلاب، تسخیر لانه جاسوسی و تا الان فعالیت‌های مطالبه گرانه دانشجویان در قضایایی مانند آزادسازی نیشکر هفت تپه از مواردی بوده که دانشجویان خودجوش و مطالبه گر به میدان آمدند.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی اظهار کرد: مهمترین کارکرد بسیج دانشجویی در این ۳۰ سال پرورش و کادر سازی نیرو‌های نخبه بود به طور مثال شهید احمدی روشن مصداق بارز بسیجی نخبه است.

وی افزود: بسیج دانشجویی همانگونه که در بلایایی نظیر سیل، زلزله و شیوع کرونا ثابت قدم و با عزم و اراده جدی در راستای حل هرچه سریعتر مشکلات قدم برداشته و برخواهد داشت، بیش از پیش و با اراده‌ای محکم‌تر برای حل معضلات تورم، عدم وجود عدالت و شفافیت صد درصدی ضمن همکاری با نظام جمهوری اسلامی با ارائه راهکار و همکاری در کنار مردم به مطالبه گری و احقاق حق عموم جامعه اسلامی خواهد پرداخت.

وی گفت: بسیج دانشجویی در سالی که گذشت در کنار پیگیری مباحث علمی برای تحقق تمدن نوین اسلامی و مباحث تربیتی برای خودسازی نیرو‌های کارآمد و متخصص انقلابی در مباحث اجتماعی نیز پیشگام بوده و همراه با برگزاری اردو‌های جهادی – سازندگی در مناطق محروم حاشیه شهر و آزادی چندین زندانی جرایم مالی غیر عمدو برگزاری کلاس‌های درسی در مناطق محروم، دوشادوش پرستاران و کادر درمان از روز‌های اولیه شیوع ویروس کرونا در خط مقدم رویارویی با ویروس کرونا حاضر بوده است.

رحمتی بیان داشت: تهیه بسته‌های معیشتی برای آسیب دیدگان از کرونا، تهیه و توزیع لوازم التحریر، اطعام ویژه عید غدیر و مشارکت دانشجویان در واکسیناسیون در مقابل کرونا تنها بخشی از فعالیت‌های بسیج دانشجویی برای مقابله با شیوع کرونا آن هم در زمان تعطیلی دانشگاه‌ها است.

وی با اشاره به معضل کم آبی در یزد نیز عنوان کرد: همانگونه که مستحضرید با توجه به موقعیت جغرافیایی استان یزد همواره با کم آبی مواجه بوده است و روند عادی زندگی مردم یزد تحت تاثیر این کم آبی بوده و با توجه به اتفاقات اخیر مختل شده است.

این فعال دانشجویی ابراز داشت: با توجه به اصل ۴۵ قانون اساسی انفال و ثروت‌های عمومی نظیر معادن، دریاها، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و سایر آب‌های عمومی، در اختیار حکومت اسلامی است تا بر طبق مصالح عامه نسبت به آن‌ها عمل نماید. همچنین قرارداد سال ۱۳۶۹ اجازه بهره مندی از ۶۵ تا ۹۸ ملیون مترمکعب آب زاینده رود را به استان یزد می‌دهد. اما اکنون و پس از سی و اندی سال تنها ۵۰ تا ۵۵ میلیون متر مکعب از این قرار داد محقق شده است.

رحمتی تاکید کرد: این میزان آب تنها ۵۰ درصد از نیاز استان یزد را تامین و ۵۰ درصد باقی مانده از قنات‌ها و آب‌های زیر زمینی تامین میشود. لازم به ذکر است که آب‌های زیرزمینی و قنات ها، دارای EC بالا هستند و عامل مسمومیت و بیماری همشهری‌های یزدی را فراهم می‌آورند.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان یزد با تقدیر از موضع گیری مسئولان و نمایندگان یزد در این خصوص گفت: علی رغم پیگیری این موضوع در مجلس توسط نمایندگان محترم استان هنوز پاسخ قطعی در خصوص این موضوع داده نشده است.
وی بیان داشت: همانگونه که می‌دانید تا کنون ۴۶ بار به خط آب استان یزد تعرض شده که جدا از هدررفت بخش زیادی از آب شرب به بیت المال نیز ضرر وارد شده، ولی هنوز با خاطیان برخورد موثری صورت نگرفته است. به همین جهت از دستگاه‌های اجرایی میخواهیم نسبت به برقراری امنیت در مسیر خط لوله آب همتی مضاعف داشته باشند.
وی در پایان از نماینده، ولی فقیه و دست اندرکاران برگزاری نماز جمعه به دلیل فراهم کردن فرصت صحبت چهره به چهره دانشجویان و مردم تقدیر کرد.

ارسال نظرات
پر بیننده ها