وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار و گفت‌وگو با همتای آمریکایی خود در استکهلم تأکید کرد: مسکو قطعاً به "تحریم‌های جهنمی" واشنگتن واکنش نشان داده و نمی‌تواند به این اقدامات یکجانبه و غیرقانونی که راهی به بن‌بست رسیده است، پاسخ ندهد.
کد خبر: ۹۳۹۷۱۳۹
|
۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵

به گزارش خبرگزاری بسیج، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه روز پنج‌شنبه در حاشیه نشست وزیران کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا در استکهلم، با "آنتونی بلینکن" وزیر خارجه آمریکا دیدار و گفت‌وگو کرد. مذاکرات دو طرف حدود 40 دقیقه بطول انجامید.

 

در جریان دیدار روسای دستگاه‌های دیپلماسی روسیه و ایالات متحده، مسائل مربوط به روابط دوجانبه و همچنین مواضع مسکو و واشنگتن در قبال روند اوضاع در اوکراین مطرح گردید. جزییات دقیق مذاکرات لاوروف و بلینکن فاش نشده، ولی اظهارات طرفین بعد از این دیدار گویای باقی ماندن اختلافات دو کشور است.

 

سرگئی لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی در پایان سفر روز گذشته خود به استکهلم به تهدیدات مقامات آمریکایی درباره اعمال دور جدیدی از اقدامات محدود کننده علیه روسیه، از جمله تحریم‌هایی "که قبلاً وجود نداشته" واکنش نشان داده و یادآور شد که در ایالات متحده فرهنگ مذاکره دیپلماتیک را از دست داده‌ است.

 

وی گفت: «همتایان غربی ما بطور کامل فرهنگ گفتگوی دیپلماتیک و توانایی دستیابی به اجماع و توافق بر اساس منافع متقابل را از دست داده‌اند. آنها بدون تمایل برای مذاکره، بلافاصله به سمت اعمال تحریم روی می‌آورند.»   

 

وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد که مسلماً مسکو به هر نوع اقداک غیردوستانه‌ای واکنش مناسب نشان خواهد داد. وی افزود: «اگر آنطور که آنها (مقامات واشنگتن) می‌گویند باید در انتظار تحریم‌های جهنمی بود، مسلماً ما نیز به این اقدامات واکنش مناسب نشان خواهیم داد. صرفاً نمی‌توانیم به آنها پاسخ ندهیم. البته نمی‌توان از هم اکنون حدس زد شرکای غربی بعد از تهدید به تحریم چه تصمیمی می‌گیرند، ولی راه در پیش گرفته آنها، راهی به بن‌بست رسیده است که در نهایت به ضرر خود مبتکران این اقدامات یکجانبه و غیرقانونی تمام خواهدشد.»

 

لاوروف در عین حال یادآور شد که مقامات مسکو آمادگی دارند که در تماس با واشنگتن در هر سطحی و در چارچوب تلاش‌های مشترک به حل و فصل مناقشه نظامی دونباس کمک کنند. به گفته وی، دولت ایالات متحده متأسفانه از استفاده از نفوذ تأثیرگذار خود بر اقدامات مقامات کی‌یف خودداری می‌کند، در حالی که ضروری است تا از هر امکانی به منظور جلوگیری از وخامت اوضاع در مناقشه داخلی در اوکراین استفاده کرد.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار