مسئول تعلیم و تربیت سازمان بسیج:
مسئول تعلیم و تربیت سازمان بسیج تاکید کرد: فردی که در فضای دانشجویی کار می‌کند اگر می‌خواهد مشکلی از مشکلات کشور را حل و فصل کند باید در تحصیل و کار پژوهشی سرآمد باشد.
کد خبر: ۹۳۹۷۹۸۹
|
۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۰

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از یزد، حجت الاسلام احسان رضایی، مسئول تعلیم و تربیت سازمان بسیج در وبینار "دانشجو و رسانه" که دوشنبه شب به همت بسیج دانشجویی استان یزد برگزار شد عنوان کرد:فرصت دانشجویی فرصت بی بدیلی است. فراغت در این ایام از جمله فراغت‌هایی است که در دوره‌های بعدی به راحتی به دست نمی‌آید. همچنین انگیزه‌های راسخ این دوره در دوره‌های بعدی دچار فراموشی می‌شود. از سوی دیگر شور جوانی فرصتی است که دیگر تکرار نمی‌شود؛ لذا دانشجویان باید به بهترین شکل از موقعیت و فرصت خود بهره برداری کنند.
وی افزود: این فرصت وظیفه شما را در عرصه جهاد چه جهاد سخت و چه جهاد نرم دو چندان می‌کند. به تعبیر رهبر انقلاب افسران جوان جنگ نرم اگرچه فرمانده نیستند، اما اهل تشخیص هستند و با نگاه و جهت گیری از فرماندهان متناسب با صحنه تصمیم گیری می‌کنند.
رضایی با اشاره به بیانات رهبر انقلاب گفت: انتظارات متعددی از افسران جنگ نرم وجود دارد. از جمله اینکه این عزیزان باید بیدار بوده و دچار غفلت از دشمن نشوند. باید صحنه و دشمن دائما رصد شود.
مسئول تعلیم و تربیت سازمان بسیج افزود: باید طراحی‌ها عاقلانه و توام با حکمت باشد. یکی از آفات جدی در سال‌های پس از انقلاب بعضی از مجموعه‌های کنشگر عمل احساسی و خارج از عقلانیت بوده است.
وی تاکید کرد: جنگ نرم، جنگ چند بُعدی است که نمی‌توان ساده انگارانه با آن مواجهه کرد و به جای عمل احساسی که ناشی از اقدامات سطحی است باید به اقدامات زیربنایی و ریشه‌ای پرداخت.
رضایی بیان داشت: در این صحنه پاسخ اقدام نرم را باید با اقدامی نظیر آن داد، اما می‌بینیم گاهی اوقات تقابلات از این حالت خارج شده که زیبنده جامعه دانشجویی نیست. تقابل سخت تنها با دشمنان ما جایز است و با مابقی باید با مذاکره و استدلال رفتار کرد؛ لذا عقلانیت باید برای افراد فعال در عرصه جنگ نرم الزام باشد که البته وظایف سنگینی را نیز برای آنان به همراه دارد.
این فعال فرهنگی اظهار داشت: کلان نگری نیز از مباحث حائز اهمیت است. نباید در جزئیات بمانیم باید مسئله محور باشیم و همچنین باید مخاطب خود را بشناسیم. در دانشگاه هم مخاطب‌های بسیاری داریم که شناخت مخاطب، دغدغه‌ها و گره‌های ذهنی او از جمله مواردی است که باید مدنظر قرار گیرد.
وی ادامه داد: افسران جوان جنگ نرم در قبال خودشان نیز مسئولیت‌هایی دارند که اگر در انجام آن موفق بودند در جامعه خود نیز می‌توانند اثربخش باشند. برای تاثیرگذاری بر دیگران ابتدا باید خودمان را آماده کنیم. برای کسب آمادگی نیز ابتدا می‌بایست انس با خدا و رابطه خود با خدا را تنظیم کنیم؛ لذا توجه به مسائل معنوی یک اصل مهم است.
رضایی اعلام کرد: کسی که وارد این عرصه می‌شود باید دین را بشناسد باید شناخت کافی از اسلام انقلاب و نظام سیاسی انقلاب داشته باشد تا در گرداب و حوادث دچار تزلزل نشود و اگر فردی اشتباهی کرد و ایرادی وارد بود از مسیر حق منحرف نشود و با یک شبهه از پا در نیاید.
مسئول تعلیم و تربیت سازمان بسیج تاکید کرد: فردی که در فضای دانشجویی کار می‌کند اگر می‌خواهد مشکلی از مشکلات کشور را حل و فصل کند باید در تحصیل و کار پژوهشی سرآمد باشد.
وی با تاکید بر لزوم تجهیز به ابزار روز برای فعالیت در عرصه جنگ نرم گفت: گاهی برخی می‌خواهند در دانشگاه فعالیت کنند، اما ابزار را نمی‌شناسند. همانگونه که در جنگ سخت باید مجهز وارد شد در عرصه جنگ نرم نیز باید به مبانی و ابزار آن مسلط بود.
رضایی اضافه کرد: گاهی می‌بینیم یک کلیپ، انیمیشن و یا موشن گرافی کوتاه معادل یک سخنرانی گره گشایی کرده و گره‌های ذهنی را باز می‌کند لذا مسلط شدن به این ابزار جزء ضروریات است.
وی بیان داشت: در کنار رسیدگی به خود رسیدگی به حلقه پیرامونی چه در فضای دانشگاه و چه در محیط خانواده و کار از دیگر الزامات برای یک فعال دانشجویی است. در هر نقطه که فعالیت می‌کنید مسئولیت کادر سازی در زیرمجموعه بر عهده شماست. نمی‌شود از این مساله غفلت کرد. اما متاسفانه می‌بینیم اکنون دشمن ذهن و فکر نزدیکانمان را به اختیار خود در آورده است در حالی که آن‌ها در دسترس ما هستند و باید کمک به آن‌ها را از اولویت‌های خود در جنگ نرم بدانیم.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار