آل داوود: وقتی منویات رهبر انقلاب برای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات مورد توجه واقع نشود دشمن نیز بر ما مسلط شده و قاعده نفی سبیل نقض می گردد.
کد خبر: ۹۳۹۸۵۰۷
|
۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۰

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از یزد، سید علیرضا آل داوود مسئول رسانه و فضای مجازی بسیج دانشجویی، در وبینار «دانشجو و رسانه» که چهارشنبه شب به همت بسیج دانشجویی استان یزد برگزار شد گفت: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم که نقشه راه انقلاب است در دو مورد به موضوع رسانه و فضای مجازی اشاره کرده اند که نشان دهنده اهمیت این حوزه است.

وی اضافه کرد: کار ویژه دشمن علیه انقلاب مایوس سازی مسئولان، مدیران و مردم از آینده است و رسالت دانشجویان مقابله با جنگ ادراکی شناختی دشمن در این عرصه می باشد. اولین حربه دشمن در این فضا استفاده از اخبار جعلی برای نا امید کردن افکار عمومی است که مورد اشاره رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم نیز بوده است.

این کارشناس رسانه اظهار کرد: اگر حاکمیت خودمان را در فضای مجازی نداشته باشیم آسیب جدی خواهیم دید و البته نقش دانشجویان و بسیجیان در این عرصه بسیار قابل ملاحظه است.

آل داوود بیان داشت: متأسفانه در دولت قبل به حاکمیت سایبری جمهوری اسلامی بها داده نشد و دیدیم که رهبر انقلاب از واژه های رها شده و بی‌ضابطه برای توصیف این فضا استفاده کردند.

وی با اشاره به نمونه هایی از حاکمیت سایبری دشمنان در فضای مجازی عنوان کرد: در سال ۸۸ در جریان فتنه شاهد بودیم که آمریکا و اسرائیل از بستر توییتر و فیسبوک برای ضربه زدن به ما و شکل دادن انقلاب رنگی استفاده کردند و حتی کلینتون وزیر خارجه آمریکا به صراحت اعلام کرد که اجازه ندادیم که در خلال فتنه ۸۸ آسیبی به وضعیت اطلاع رسانی و قطع سرویس این شبکه ها وارد شود. در مقابل نوع رفتار علیه ترامپ و حذف کمپین انتخاباتی اش را ملاحظه کنید. این نشان می‌دهد که آمریکا یک حاکمیت سایبری قوی دارد که به آنها اجازه می دهد که حتی رئیس جمهور مستقر آمریکا را نیز بایکوت کنند.

این پژوهشگر رسانه و فضای مجازی ابراز داشت: اعتقاد رهبر انقلاب این است که معماری جهان به واسطه فضای سایبری در حال تغییر است و یکی از دلایل راه اندازی شورای عالی فضای مجازی نیز این بود که باید مدلی برای اعمال حاکمیت در فضای سایبر داشته باشیم.

آل داوود با اشاره به نزدیک شدن به سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی اظهار کرد: امروز شاهدیم که در پلتفرم هایی نظیر اینستاگرام مجبوریم که به قانون دشمن خود تن بدهیم و نمی‌توانیم یادی از سردار سلیمانی بکنیم چرا که در غیر اینصورت پست حذف شده، کاربر تذکر گرفته و یا حساب کاربری وی مسدود می شود.

وی افزود: در این شرایط و در مقابل این جنگ شناختی چند لایه ای که علیه ما در جریان است چند کار باید انجام داد. ابتدا باید دانست آمریکا اجازه نمی‌دهد با مدل حکمرانی خودمان در این فضا فعالیت کنیم.

مسئول رسانه و فضای مجازی بسیج دانشجویی ادامه داد: نقش جنبش دانشجویی در قبال این جنگ شناختی عمل به فرمان جهاد تبیینی است که رهبر انقلاب بر دوش آنان گذاشته است. باید به سراغ منویات رهبری که روی زمین مانده نظیر راه اندازی شبکه ملی اطلاعات رفت.

وی با اشاره به ذائقه سازی دشمنان گفت: دشمنان ما با استفاده از کلان داده هایی که از پلتفرم های مختلف و تلفن‌های همراه به دست می‌آورند می توانند بر اذهان تسلط پیدا کرده نقاط ضعف و قوت و تهدید و فرصت‌ها را شناخته و سلایق را تحلیل کنند و از این طریق برای ما ذائقه سازی کنند. امروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی که شاهد هستیم از همین طریق شکل می‌گیرد. به عنوان مثال گفته می شود بیش از ۶۷ درصد از التهابات ارزی ناشی از فضای مجازی است.

وی اضافه کرد: طبیعتا وقتی منویات رهبر انقلاب برای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات مورد توجه واقع نشود دشمن نیز بر ما مسلط شده و قاعده نفی سبیل نقض می گردد.

وی در ادامه افزود: دانشجویان باید بدانند که وقتی در زمین دشمن بازی می‌کنند، قاعده بازی دشمن تعیین می کند. به عنوان مثال چندین هزار حساب کاربری در توییتر به خاطر صحبت کردن از حاج قاسم سلیمانی مسدود شد. در اینستاگرام نیز شاهد محدودیت های شدید علیه این شهید بزرگوار هستیم. پس اقدام ما در این فضا باید نامتقارن باشد.

آل داوود تاکید کرد: افرادی که در این فضا فعالیت می‌کنند باید تاثیرگذار و تاثیر ناپذیر باشند. به این معنی که اولاً باید فعالیت موثر داشته باشند و ثانیاً خودشان نباید در جو مسموم فضا هضم شوند.

وی با تاکید بر لزوم تدیون قانون حاکم بر فضای مجازی گفت: هم اکنون بیش از ۳۰ کشور دنیا نظیر ژاپن و کره شبکه ملی اطلاعات دارند. اتحادیه اروپا اخیراً قانونی تحت عنوان قانون GDPR تصویب کرده که که هزاران بار سخت تر از طرح صیانت مجلس ماست و پیشرفته‌ترین قانون حاکمیت سایبری دنیا محسوب می شود.

آل داوود تصریح کرد: رهبر انقلاب در این فضا دو دستور عمده داشته اند. اولا می بایست محاصره تبلیغاتی دشمن شکسته شود تا دیگر شاهد نباشیم که دشمنان این آب و خاک بازار دلار را با شوک رسانه‌ای و به کمک دلالان ملتهب کنند و در ثانی می بایست در خود و دیگران نهال امید به آینده را پرورش دهیم.

وی اذعان داشت: در این جنگ دشمن از ابزار و امکانات ویژه ای استفاده می‌کند که برای مقابله با آن ارتقای سواد رسانه در سطح جامعه، پیگیری حاکمیت سایبری و عمل به منویات رهبر انقلاب در نهایت پیگیری راه اندازی شبکه ملی اطلاعات سه اصل اساسی است که دانشجویان باید در این عرصه مطالبه گری جدی داشته باشند.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار