خبرهای داغ:
برگی از خاطرات دفاع مقدس؛
« بعد از مانور کلیه برادرهای گردان حضرت زهرا(س) متوجه شدند عملیاتی با عبور از رودخانه را در پیش داریم. قرار بر این بود که نیروهای ما با عبور از عرض اروندرود و گذر از ساحل غربی آن، به جاده البحار بصره بروند و دو، سه بُنه‌ای که آنجا بود را پاک‌سازی و تصرف کنند و جاده فوق را در اختیار بگیرند ...» 
کد خبر: ۹۴۴۰۳۶۳
|
۰۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۵

قزوین_ به گزارش بسیج، آنچه می‌خوانید بخشی از خاطرات رزمنده دفاع مقدس «ولی‌الله محمدی» است که تقدیم حضورتان می‌شود.

 

عملیاتی با عبور از رودخانه!

 

 رزمنده ولی‌الله محمدی از خاطرات خود در هشت سال دفاع مقدس می‌گوید: بعد از یک ماموریت و عملیات ناتمام در شیخ سله دوباره به قزوین برگشتیم. نیمه دوم سال 1365 بود که اعلام کردند یک گردان از بچه‌های قزوین برای آموزش غواصی به اصفهان بروند.

 

ابتدا استخر شهر صنعتی را برای تمرین بچه‌ها گرفتیم اما هوا به قدری سرد شد که رفتیم اصفهان. نیروها یک ماهی در پادگان الغدیر اصفهان آموزش دیدند و برگشتند. با سه گردان به شوشتر رفتیم.

 

گردان حضرت رسول(ص) به فرماندهی احمد الهیاری، گردان امام رضا(ع) به فرماندهی محمدحسین اکبری‌رضایی و گردان یا زهرا(س) به فرماندهی رحمت‌الله نبی. آقای نبی، من را برای آموزش پیش خودش نگه داشت. البته قبل از آنکه این مسئله پیش بیاید من مسئول عملیات محور بودم.

 

25 آبان سال 1365 کنار ساحل رودخانه کارون و جنب دانشگاه شهید مدنی در منطقه‌ای که بسیار شبیه جزیره ام‌الرصاص عراق بود به نیروها آموزش‌های ضروری داده شد. کلا بچه‌ها آنجا مشغول بودند و بعد از این مانور کلیه برادرهای گردان حضرت زهرا(س) متوجه شدند عملیاتی با عبور از رودخانه را در پیش داریم.

 

قرار بر این بود که نیروهای ما با عبور از عرض اروندرود و گذر از ساحل غربی آن، به جاده البحار بصره بروند و دو، سه بُنه‌ای که آنجا بود را پاک‌سازی و تصرف کنند و جاده فوق را در اختیار بگیرند. این مواضع را ما مدتی قبل از طریق دوربین‌های بزرگ و از طریق عکس‌های هوایی دیده بودیم.

 

پنج آذر ماه به اتفاق آقای عراقی به خرمشهر رفتیم. ما آنجا مستقر شده بودیم و یک ساختمانی را به عنوان قرارگاه خودمان در آنجا انتخاب کردیم. بعد شروع کردیم به برنامه‌ریزی برای شروع عملیات در آن منطقه که چندین مرتبه از دیدگاه‌های موجود در منطقه، مواضع دشمن را بررسی کردیم تا خودمان را برای کار آماده کنیم.

 

منبع: کتاب آقا، ولی (خاطرات، ولی الله محمدی)

 

انتهای پیام/۱۰۱۰

ارسال نظرات
پر بیننده ها