رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ابرکوه
مرتضی سعیدی گفت: به دنبال بارندگی‌های اخیر و جاری شدن سیلاب به سمت ابرکوه، سد کاسه رود این شهرستان با ظرفیت پنج میلیون مترمکعب و بندخاکی تل گرد با ظرفیت ۴۰۰ هزار مترمکعب آبگیری و سرریز شده است.
کد خبر: ۹۴۴۸۰۸۳
|
۰۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۲

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از ابرکوه، رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ابرکوه در گفتگو با خبرنگار ما  با بیان اینکه بر اثر بارش‌های چند روز گذشته و جاری شدن سیلاب، ظرفیت ۳۴ سد و بند خاکی این شهرستان آبگیری شده است، اظهارکرد: ظرفیت آبگیری سد‌ها و بند‌های خاکی منابع طبیعی ابرکوه ۱۵ میلیون متر مکعب است.

وی با بیان اینکه شهرستان ابرکوه تحت تاثیر تداوم ۲۶ سال خشکسالی، با افت سطح آب‌های زیرزمینی روبرو بوده است، خاطرنشان کرد: آبگیری سد‌ها و بند‌ها، نقش تاثیرگذاری در تقویت آب سفره‌های زیرزمینی دارد.

این مسئول با بیان اینکه در یک ماهه گذشته بند خاکی بالادست مسکن مهر ابرکوه با مشارکت شهرداری ابرکوه ساخته شد، تصریح کرد: این بند به طول یک کیلومتر با هزینه‌ای افزون بر پنج میلیارد ریال ساخته شده که باتوجه به سیل چند روز گذشته این بند آبگیری و نقس بسیار مهمی در حفاظت و ایمنی منازل مسکونی مسکن مهر، ولایت و شهر ابرکوه دارد.

سعیدی اضافه کرد: سد و بند‌ها حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری ابرکوه در روستا‌های اسفندآباد، هارونی، بداف، احمدآباد، فیروز آباد، رحیم آباد و مناطق پوزه سیاه و پوزه سفید، غرب، شمال و بخش بهمن ابرکوه ایجاد شده است.

مهار سیلاب و روان آب نقش موثری در پیشگیری از تخریب زیرساخت‌ها از جمله پل ها، آبراهه ها، راه‌های بین مزارع، مسیر‌های ارتباطی، اراضی زراعی، باغی و گلخانه‌ها دارد و سبب تقویت منابع آب‌های زیرزمینی از جمله چاه‌ها، چشمه‌ها و قنات می‌شود.

بر اثر تداوم ۲۶ سال پدیده خشکسالی و افت ۲۱ متری سطح سفره‌های آب زیرزمینی، حدود ۴۰ فروچاله در شهرستان ابرکوه به وجود آمده است و کشاورزان با خاموش کردن چاه‌های کشاورزی در فصل زمستان برداشت آب را از چند سال گذشته مدیریت می‌کنند.

بارش ۷۷.۹میلمتر باران درابرکوه

مسئول اداره هواشناسی ابرکوه نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری بسیج گفت: طی ۲۴ ساعته گذشته میزان بارش ابرکوه ۲۸ میلیمتر، شهر مهردشت ۱۰ میلیمتر، فراغه ۲۹ میلیمتر، فیض آباد ۱۰ میلیمتر و اسفندآباد ۲۰ ملیمتر بوده است.

مجید زارع خاطر نشان کرد: درسال آبی جاری (ابتدای مهر۱۴۰۰ تا مردادماه ۱۴۰۱) در مجموع ۷۷.۹ میلمتر بارش در شهرستان ابرکوه ثبت شده است.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار