تبریز- نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: اهداف قیام امام‌حسین(ع) باید بررسی، تحلیل و به مردم تبیین و از بیان مطالب غیرمستند و تحریف شده پرهیز شود.
کد خبر: ۹۴۴۸۱۵۶
|
۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۵

به گزارش خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، حجت الاسلام محمدعلی آل هاشم، روز شنبه در همایش طلایه داران‌ تبلیغ و مروجان فریضه زکات با بیان اینکه مراسم عزاداری حسینی، کانون جهاد تبیین به شمار می رود، افزود: نخستین گام در عزاداری‌ها، عزاداری از روی بصیرت است.

وی با اشاره به اینکه حیات اسلام، مدیون خون امام حسین (ع) است، اظهار داشت: اگر واقعه کربلا اتفاق نمی‌افتاد، شیعه و حتی شاید اسلام هم تا کنون از بین رفته بود.

حجت الاسلام آل هاشم، با بیان‌ اینکه مظلومیت امام حسین(ع) همیشگی است و همه ائمه اطهار (ع) به عزاداری ایشان مقید بودند، گفت: این مظلومیت و ذکر مصیبت امام حسین (ع) زمینه ساز آشنایی با مکتب آن امام بزرگوار و چراغ راه آیندگان است.

امام جمعه تبریز ادامه داد: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های امام‌ حسین(ع)، رسوخ حرارت محبت ایشان در دل مومنین است که موجب می‌شود زن و مرد و پیر و جوان در ایام محرم در مساجد، حسینیه‌ها و خیابان‌ها تا پاسی از شب به عزاداری بپردازند.

وی رعایت حدود در برگزاری مراسم عزاداری را لازم دانست و یادآوری کرد: آغاز مراسم با قرائت قرآن، بیان مسائل شرعی و احکام الهی در جمع حسینی ها، تبیین اهداف قیام امام حسین(ع)، جلوگیری از پخش آهنگ‌های نامناسب در عزاداری‌ها و رعایت حال خانواده‌ها در ساعت‌های پایانی شب و سوق دادن جوانان به سمت عمل به دین از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی نیز در این همایش با بیان اینکه اصلی‌ترین وظیفه روحانیت تبیین مکتب امام‌ حسین(ع) است، گفت: محرم ماه حزن و اندوه است، اما اگر تبیین حضرت زینب و امام‌ سجاد نبود، قیام امام‌ حسین(ع) و اهداف آن به فراموشی سپرده می‌شد.

حجت الاسلام سیدمحمود حسینی، با اشاره به اینکه «حسین چی» بودن ویژگی‌ای است که موجب می‌شود فرد در طول سال خود را از بسیاری از محرمات حفظ کند، افزود: کسی که در عزاداری امام‌ حسین( ع) شرکت می‌کند، اعلام می‌کند که خدا، پیغمبر(ص) و قرآن و امام را قبول دارد، اما این هنر روحانیت است که این جمع‌های مشتاق دستجات حسینی را با سیره امام‌حسین (ع) بیش از پیش آشنا کند.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار