شاهرود_مدیر یک شرکت دانش‌بنیان با تشریح ساخت بتن‌های شفاف، نیمه‌شفاف و RPC با دیوار‌های سبک و پرمقاومت عنوان کرد: این فناوری از سوی شهرداری تهران و برای ساخت مسکن مهر استفاده شد.
کد خبر: ۹۴۴۹۳۸۹
|
۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۹

به گزارش خبرگزاری بسیج؛ با نامگذاری سال ۱۴۰۱ به سال «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» ارگان‌های و سازمان‌های مختلف عزم خود را برای محقق کردن شعار آن آغاز کردند.
در این راستا مقام معظم رهبری اول فروردین سال ۱۴۰۱ فرمودند: «اقتصاد دانش‌بنیان موجب کاهش هزینه‌های تولید می‌شود؛ بهره‌وری را افزایش می‌دهد که امروز یکی از مشکلات ما کاهش بهره‌وری است؛ کیفیّت محصول را افزایش می‌دهد، بهبود می‌بخشد و محصولات را رقابت‌پذیر می‌کند؛ یعنی در بازار‌های جهانی ما می‌توانیم از این محصولات به عنوان محصولات رقابت‌پذیر استفاده کنیم.»
همانگونه که در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره شده، اقتصاد دانش‌بنیان موجب کاهش هزینه‌های تولید می‌شود، حال این کاهش چگونه اتفاق می‌افتد؟ اقتصاد کشور به‌دلیل دولتی بودن و کم‌کاری سازمان‌های دولتی علاوه بر بهره‌وری کمتر موجب افت اشتغال نیز می‌شوند، در حالی که اقتصاد دانش‌بنیان با تکیه بر رقابت‌پذیری و نیازمندی‌های کشور می‌تواند بار بزرگی را از روش دوش دولت و کشور بردارد.
از سوی دیگر به‌دلیل ناکارآمدی نظام اداری و حرکت نظام بانکی به سمت بنگاه داری عملاً اتفاق مهمی در حوزه دانش‌بنیان و اقتصاد رخ نمی‌دهد؛ بنابراین نگاه جامع اشتغالزایی در بدنه مدیریت کشور وجود ندارد تا بتواند اقتصاد کشور را نیز به سمت اشتغالزایی هدایت کند.
حمایت از تکنولوژی‌های جدید با محصولات دانش‌بنیان
همچنین تحریم هم مزید بر علت شده تا برخی کالا‌های کمیاب در کشور به ۱۰ برابر قیمت واقعی وارد کشور شود، در حالی که شرکت‌های دانش‌بنیانی هستند که قادرند همان کالا‌ها را در کشور تولید کرده و به دست مصرف‌کننده برسانند، بدون اینکه هزینه‌ای روی دست دولت تحمیل شود.
به‌دلیل ناکارآمدی نظام اداری و حرکت نظام بانکی به سمت بنگاه داری عملاً اتفاق مهمی در حوزه دانش‌بنیان و اقتصاد رخ نمی‌دهد.
حمایت از صنایع با تکنولوژی جدید همان گزینه‌ای است که می‌تواند علاوه بر تولیدات بیشتر در بازار‌های داخلی و خارجی خواهان داشته باشد و شرکت‌های دانش‌بنیان گزینه‌ای هستند که در این راستا نیاز به حمایت و پشتیبانی دارند.
اما متأسفانه برخی شرکت‌های دانش‌بنیان هنوز از حمایت کافی برخوردار نیستند و گرفتار برورکراسی‌های کلافه‌کننده اداری برای دریافت وام برای گسترش کاری هستند. از سوی دیگر ایده فردی و گروهی در کشور اغلب برای تبدیل به محصول و دریافت مجوز باید هفت خوان رستم را طی کند و در بسیاری از مواقع این ایده‌ها بدون اینکه تبدیل به محصول شوند همانجا می‌سوزند و نخبگان و مخترعینی که علاقه به راه‌اندازی شرکت دانش‌بنیان برای خدمت‌رسانی به مردم کشورشان هستند بدون اینکه حمایت شوند دلسرد شده و رو به کار غیرمرتبط با تخصص خود می‌آوردند.
موضوع دیگر دانش‌بنیان کردن بخش کشاورزی کشور است و در این راستا علاوه بر بهره‌وری می‌توان از کشاورزی سنتی فاصله گرفت و با امکانات دانش‌بنیانی فقر را ریشه‌کن و به تولید دانش‌بنیان کمک کرد.
خبرنگار خبرگزاری بسیج با آرش معصومی، مدیر شرکت دانش‌بنیان ساختمان‌سازی و کارآفرین گفتگو کرده است.
ابتدا خودتان را معرفی کنید.
معصومی: آرش معصومی متولد سال ١٣٥٧ در شهر تهران هستم، از سال ۱۳۷۵ با شروع دوره کارشناسی مهندسی عمران در دانشگاه آزاد شاهرود در یک دفتر مهندسی ساختمان‌سازی مشغول به کارآموزی شدم و بعد از این دوره در شرکت مشغول فعالیت شدم و بعد از اتمام دوره کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود خدمت سربازی را در موسسه تأمین مسکن بسیجیان گذرانده و پس از سربازی، کارم را به‌طور جدی با تأسیس شرکت ساختمانی و دانش‌بنیان ادامه دادم.
ساخت مسکن سریع‌الاحداث پیش‌ساخته بتنی پرمقاومت در مسکن ملی
در چه پروژه‌هایی مشغول به کار بوده‌اید؟
معصومی: در دوره سربازی پروژه‌های متعددی در شهر تهران به اجرا رسید که از جمله آن‌ها بوستان جوانمردان شامل محوطه فضاسازی‌های عبوری، مجسمه‌های بتنی ورودی و سالن آمفی تئاتر آن با مجموع متراژ حدود ٤٠ هکتار، ساختمان دبیرخانه شهرداران آسیایی در باغ فردوس تهران، احداث ٣٦٠ واحد مسکن مهر در شهر جدید پرند، طراحی، ساخت و اجرای آلاچیق‌های شهری در مناطق ٥ و ٨ شهرداری تهران و المان شهری کبوترخان در میدان تسلیحات تهران، در کنار سایر پروژه‌ها قابل اشاره است که با آن‌ها همکاری داشتم؛ و روند ادامه کار؟
معصومی: از سال ١٣٩٢ دوره کارشناسی ارشد را در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود آغاز و از سال ١٣٩٤ شرکت خود را با طرح بتن شفاف و نیمه‌شفاف به پارک علم و فناوری استان سمنان منتقل کردم و همزمان در مرکز رشد دانشگاه آزاد شاهرود فعالیت شرکت اغاز شد و تا به امروز با تولید بتن‌های شفاف، دیوار‌های سبک و پرمقاومت پیش‌ساخته بتنی، کف‌های یکپاچه بتنی و انواع بتن‌های RPC که تولید آن‌ها از فناوری و دانش فنی مخصوصی برخوردار است، کار را ادامه داده‌ایم.
از خصوصیات این بتن که در قالب دیواره‌های پیش‌ساخته عرضه می‌شود می‌توان به مقاومت بسیار یالاتر از بتن‌های معمولی و سرعت بسیار زیاد در ساخت یک پروژه را نام برد و این به آن معناست که در همه ابعاد صرفه‌جویی قابل ملاحضه‌ای در ساختمان‌سازی می‌شود.
چه مشکلاتی بر سر راه شماست؟
معصومی: سال گذشته (١٤٠٠) برای طراحی و اجرای ساختمان در مسکن ملی، نامه‌نگاری‌هایی از طرف پارک علم و فناوری با معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی دکتر محمودزاده کرده و آمادگی خود را برای ساخت مسکن سریع‌الاحداث پیش‌ساخته بتنی پرمقاومت اعلام کردم و منتظر پاسخ از طرف وزارت راه و شهرسازی شدم، اما با وجود نیاز شدید به این نوع فناوری برای ساخت مسکن که هم لوکس و زیبا باشد و هم به صرفه و اقتصادی، جای تعجب است که در این زمینه تاخیر و تعلل زیاد است.
از ابتدای امسال طی درخواست شهرداری شاهرود مبنی بر اجرای کفسازی اقتصادی و مقاوم برای فضا‌های شهری، اجرای نمونه، اعلام قیمت و گفتگو‌هایی به انجام رسیده، اما هنوز از قرارداد شهرداری خبری نیست.
جدا از بخش کند دولتی، شرکت در بخش خصوصی، فعالیت‌های اجرایی بیشتری دارد.

گفتگو از سیدامیررضا حسینی‌نژاد

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار