حجت‌الاسلام حسینی امام جمعه ابرکوه گفت: فرهنگ مقاومت الگویی بهتر از عاشورا ندارد لذا در مکتب حسینی فرهنگ عاشورا است که امروزه عامل ایجاد ایران قوی شده است.
کد خبر: ۹۴۴۹۵۲۳
|
۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۵

به گزارش خبرگزاری بسیج از یزد، حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم حسینی در گفتگو با خبرنگار ما، ضمن تسلیت ایام شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام گفت: یکی‌از مهم‌ترین پیام‌های عاشورا برای پویندگان راه عزت، آزادگی، حق طلبی و باطل ستیزی پیام مقاومت است.

مقاومت، مهم‌ترین پیام عاشورای حسینی

وی ادامه داد: خدای متعال در قرآن مجید صبر و مقاومت را یکی از شاخصه‌های جامعه ایمانی دانسته و آن را رمز پیروزی بر دشمن بیان کرده و فرموده اگر در مصاف با جبهه باطل بیست نفر با داشتن روحیه صبر و مقاومت قرار بگیرید حداقل بر دویست نفر از آنان پیروز می‌شوید.

امام جمعه ابرکوه ادامه داد: شواهد تاریخی هم با الهام از سنت اولیا الهی بیانگر این است که صبر مقدمه ظفر است، بنابراین واقعه عاشورا، چون در متن درس دین است آموزه بزرگش این است که مقاومت در برابرقدرت‌های سلطه‌گر و‌جبهه باطل و لابی‌های زر و زور و تزویر راهکار دفع و منزوی کردن آنان است.

حسینی تصریح کرد: بازخوانی گفتمان مقاومت در اندیشه رهبر معظم انقلاب که به خصوص در گام دوم انقلاب تجلی دارد باید به منزله راهبرد حکومتی تلقی شود، زیرا راهنمای عملی برای عموم اقشار مردم به ویژه جوانات و نیز حاکمیت است.

وی با بیان اینکه قطعا مقاومت ایجاد کننده عنصر اصلی قدرت ملی است و ایران قوی لازمه‌اش ایران مقاوم است، افزود: قدرت، محصول مقاومت است و فرهنگ مقاومت الگویی بهتر از عاشورا ندارد لذا در مکتب حسینی فرهنگ عاشورا است که امروزه عامل ایجاد ایران قوی شده است.


فرهنگ عاشورا امروزه عامل ایجاد ایران قوی شده است

وی درس عاشورا به همه نسل‌ها و عصر‌ها را، ایستادگی در برابر زورگویان و‌زیاده‌خواهان مستکبر دانست و یادآور شد: درس عاشورا امروزه در پرتو استمرار انقلاب اسلامی و صدور آن به جهان، گفتمان مقاومت را با تشکیل جبهه مقاومت در جهان اسلام ایجاد کرده و ابهت شرق و غرب را شکسته و اسرائیل را بر لبه پرتگاه سقوط قرار داده است و روز به روز بر عزت و شوکت اسلام و‌مسلمین افزوده و پرده از چهره کریه حامیان و مروجان اسلام آمریکایی برداشته و جبهه تکفیری، داعشی، سلفی را متلاشی کرده و قدرتمند و پویا به لطف خدا برای رسیدن به قله موعود، بسترساز ظهور شده است.

حسینی گفت: این فرهنگ عاشورا و شعار هیهات مناالذله حضرت سیدالشهدا علیه السلام است که قدرت جهانی خود را در پرتو ایران قوی به رخ جهان کشیده و‌با تکیه بر ارزش‌های متعالی الهی و اسلامی با ایثار و از خودگذشتگی‌مدافعان حرم، همچون فاطمیون، زنبیون، حیدریون، حزب الله و‌انصارالله توانسته‌اند با شکست دادن توطئه‌های مثلث شوم عبری، عربی، غربی در قالب بیداری اسلامی و تشکیل هسته‌های مقاومت در جهان اسلام مقاومت را به عنوان ثمره پاک اندیشه عاشورائی، گفتمانی جهانی کنند.

امام جمعه ابرکوه یادآور شد: حق مطلب این است که در این ایام عاشورا یاد مروج مکتب عاشورا حضرت امام خمینی (ره) را گرامی بداریم و رهنمود‌های امام‌گونه مقام معظم رهبری را در حفظ فرهنگ عاشورا که گنجینه سیاسی، اعتقادی ما و پشتوانه غنی انسان‌ساز در استمرار بخشیدن به قیام، مبارزه و انقلاب است را نصب العین خود قرار دهیم و با بهره‌گیری از دو عنصر سازنده و مسئولیت آفرین امر به معروف و نهی از منکر به تکلیف الهی خود بپردازیم و غبار بدعت و تحریف را از چهره دین و حقایق انقلاب اسلامی بزدائیم.


قیام عاشورا نقطه عطفی در جهان بشریت است

حسینی در بخش دیگری از سخنان خود، قیام عاشورا و واقعه کربلا را نقطه عطفی در تاریخ اسلام بلکه جهان بشریت دانست، گفت: اثرگذاری این واقعه در مسیر زندگی مسلمانان جهان و دیگر انسان‌های آزادی خواه به حدی است که کمتر رخدادی حتی در تاریخ اسلام تا این اندازه بر جریان سیر زندگی بشریت اثرگذار بوده است.

وی ادامه داد: عاشورا رخدادی شد که در همه عصر‌ها نقل محفل خاص و عام بوده و مورد بحث قرار گرفته و اهل اندیشه، نظر و قلم درباره آن قلم فرسائی کرده‌اند حق مطلب هم این است که اکسیر وجود امام حسین علیه السلام قطب اعلای مغناطیس زندگی باشد چرا که رهبر انقلاب کربلا شخصیتی است که عشق و عقل، عرفان و برهان، دیانت و سیاست، دنیا و آخرت، شور و شعور، شعر و شمشیر، روح و‌تن، فکر و فقه، خاک و افلاک، همه را در هم آمیخته و منشوروار از هر ضلع و زاویه زندگی جامعه تلالو و درخشندگی خیره کننده‌ای داشته و دارد.


مقابله با فتنه‌ها تنها با روحیه عاشورایی امکان‌پذیر است

این خطیب توانا یکی از تاثیرات ماندگار عاشورا را اثرگذاری بر دفع فتنه خواند و افزود: یکی از زوایای ماهیتی قیام عاشورا تقابل با فتنه است و امروز یکی از کاربردی‌ترین اثرات وجودی عاشورائیان مبارزه بی امان با فتنه و فساد است. در شرایطی که فتنه‌های داخلی و خارجی اصل نظام یا لااقل اسلامیت نظام را هدف قرار داده تنها با روحیه جهادی و عاشورایی می‌توان به دفع این فتنه‌ها پرداخت.

حجت‌الاسلام حسینی تصریح کرد: تحریم، تحریک و فشار اقتصادی دشمن به خاطر این است که مردم را از میدان انقلاب به در کند. آن‌ها به خوبی می‌دانند وقتی می‌توانند میدان پیدا کنند که مردم در میدان نباشند لذا با ایجاد همزمان جنگ اقتصادی، جنگ روانی و جنگ فرهنگی می‌خواهند مردم را در تنگنای روحی، روانی و معیشتی قرار دهند و ایجاد جو یأس و ناامیدی نمایند و سرانجام با ترویج فساد و ابتذال به صورت همزمان اندلسی دیگر ایجاد کنند.

وی اضافه کرد: رهبر بصیرمان در مقابل این توطئه‌گران فرمود اگر آن‌ها بخواهند به ما فشار وارد کنند عاشورا را تکرار خواهیم کرد معنی کلام این است که عاشورا مکتب مقاومت است و اگر جبهه باطل بخواهد با ترفند‌های خود مردم را اغفال کند و فتنه به پا کند تنها پاسخش قیام عاشورائی است.

ارسال نظرات