پنجمین دوسالانه سراسری عکس نور ۱۴۰۱ به همت انجمن عکس سازمان بسیج هنرمندان و مشارکت مجمع فعالان جمعیت خاتم الاوصیاء و دیگر نهاد‌های مسئول با هدف بازنمایی هنرمندانه از «خانواده با شکوه ایرانی» با محوریت «خانواده من» در حال برگزاری است.
کد خبر: ۹۴۵۱۴۸۰
|
۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۸

پنجمین دوسالانه سراسری عکس نور ۱۴۰۱ در حال برگزاری است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج، پنجمین دوسالانه سراسری عکس نور ۱۴۰۱ در حال برگزاری است؛ در این زمینه با کمال الدین شاهرخ دبیر جشنواره عکس نور ۱۴۰۱ پیرامون جزئیات اولین رویداد ملی فراخوان عکس خانواده با شکوه ایرانی به گفتگو پرداختیم.

دبیر جشنواره عکس نور گفت: به یاری خدا پنجمین دوسالانه سراسری عکس نور ۱۴۰۱ به همت انجمن عکس سازمان بسیج هنرمندان و مشارکت مجمع فعالان جمعیت خاتم الاوصیاء و دیگر نهاد‌های مسئول با هدف بازنمایی هنرمندانه از «خانواده با شکوه ایرانی» در تابستان امسال با یک سابقه ۴ دوره‌ای موفق در سال‌های قبل در حال برگزاری است.

شاهرخ در ادامه افزود: با توجه به اینکه یکی از موضوعات جامعه امروز و یکی از دستورات مقام معظم رهبری و تاکیدات ایشان هم مسئله جمعیت است؛ این دوره از جشنواره بعد از عبور دو ساله از بیماری کرونا به موضوع خانواده من اختصاص یافته و امیدواریم بازخورد خیلی خوبی دریافت کنیم.

دبیر اولین رویداد ملی عکس در ادامه در رابطه با اهم اهداف این جشنواره گفت: نهادینه کردن الگوی خانواده‌های پرجمعیت به عنوان خانواده‌ی شاد ایرانی، هم اندیشی با خانواده‌های پرجمعیت موفق برای ترویج فرزندآوری و فرزندپروری و احیای هویت خانواده‌های چند فرزندی و نقش آن در جامعه است که دستاورد آن می‌تواند به عنوان کتابی مرجع و سند ملی تصاویر خانواده‌ی با شکوه ایرانی در محافل داخلی و مجامع بین المللی انتشار یابد.

شاهرخ در ادامه در رابطه با بخش‌های این دوره از دوسالانه سراسری عکس نور توضیح داد: رویکرد عکاسانه به خانواده‌ی با شکوه ایرانی رویکردی جامعه شناسانه است به همین خاطر در ۳ بخش این دوسالانه سراسری تعریف شده است؛ بخش اول؛ بخش ویژه برای عکاسانی است که به صورت پروژه محور سفارشی و غیررقابتی کار عکاسی را در حوزه‌ی خانواده شاد و محور‌های جشنواره در این بخش شرکت می‌کنند و این غیررقابتی بودن یکی از کار‌هایی است که از طریق سازمان بسیج هنرمندان با ۳۲ استان به عنوان دبیران انجمن عکس استانی به عنوان دبیران جشنواره دوسالانه سراسری ایفای نقش می‌کنند. ما ۳۲ دبیر استانی داریم که این دبیران استانی از ۳ تا ۴ عکاس دعوت می‌کنند در این دوسالانه سراسری که پروژه محور هست؛ فعالیت کنند. بخش دوم؛ بخش آزاد رقابتی است که تمام هنرمندان عکاس سراسر کشور می‌توانند با ارسال آثار در قالب تک عکس و مجموعه عکس در این بخش شرکت کنند. بخش سوم؛ بخش مردمی و مورد توجه ما است که با عنوان پویش خانواده‌ی من که برای تمام علاقه‌مندان و تمامی خانواده‌ها در نظر گرفته شده است. در بخش‌های قبلی هم عکاسان آماتور و حرفه‌ای می‌توانند شرکت کنند، ولی در این بخش تمام مردم و علاقه‌مندان مردمی با هر وسیله‌ای براساس موضوعات اعلام شده می‌توانند عکس هایشان را ارسال کنند.

شاهرخ در خصوص تقویم دوسالانه سراسری عکس نور گفت: این رویکرد ملی از اول مرداد شروع شده و آخرین مهلت ارسال آثار ۲۰ آبان ۱۴۰۱ می‌باشد. ان شاء الله مراسم داوری و اعلام اسامی راه یافتگان در هفته بسیج و مراسم اختتامیه اواخر آذرماه برگزار می‌گردد.

شاهرخ در خصوص آثار راه پیدا کرده به نمایشگاه و نفرات برگزیده گفت: مجموعاً مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان جایزه در نظر گرفته شده است که این رقم در مقایسه با سایر رویداد‌های جشنواره‌ای که در حوزه‌های مختلف برگزار می‌شود؛ بی نظیر است.

دبیر جشنواره در انتها گفت: از همه‌ی نهاد‌های فرهنگی مربوطه می‌خواهیم برای هرچه شایسته‌تر برگزار شدن این رویداد ملی حمایت و پشتیبانی لازم را داشته باشند تا شاهد تولید آثار فاخری از عکاسان سراسر کشور باشیم و بتوانیم با این رویداد یک جریان سازی فرهنگی و هنری در حوزه‌ی جمعیت و خانواده‌ی شاد ایرانی داشته باشیم.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار