تبریز- رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: در بحث صیانت از همکاران دستگاه قضایی در کنار نظارت بحث پیشگیری باید مورد توجه قرار بگیرد و با توجه به این موضوع نظارتی ارجح است که اولویت اول آن پیشگیری باشد تا زمینه های آلوده شدن همکاری فراهم نشود.
کد خبر: ۹۴۵۱۶۸۱
|
۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹

به گزارش خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان، موسی خلیل الهی در دیدار با جمعی از کارکنان حفاظت اطلاعات دادگستری استان به مناسبت گرامی داشت روز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه با بیان این که کار در سیستم قضایی نسبت به سایر سازمان ها سختی های خاص خود را دارد که کار در بخش حفاظت سخت تر است، اظهار کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ظرفیت بزرگی برای دستگاه قضایی قائل شده و نقشی که قوه قضائیه در اجرا، تأمین و نظارت بر عدالت ایفا می کند بی بدیل است.
وی افزود: جایگاهی که قانون گذار جمهوری اسلامی بر اساس قانون اساسی به دستگاه قضایی اعطا کرده الزاماتی را ایجاد می کند تا این نقش به راحتی ایفا شود.
خلیل اللهی با بیان این که در این میان نیروی انسانی که سرمایه اصلی دستگاه قضایی بوده بزرگترین سهم را به خود اختصاص داده است ادامه داد: اگر نیروی انسانی سالم و کاربلد باشد انجام امور به راحتی انجام خواهد شد البته با توجه به مسأله ایجاب می کند در بحث گزینش نسبت به سایر دستگاه ها به صورت متفاوت عمل کنیم.
وی خاطرنشان کرد: حساسیت در گزینش به تنهایی مشکل را حل نخواهد کرد و افرادی که به عنوان قاضی یا کارمند وارد سیستم قضایی می شوند ممکن است دچار لغزش شوند؛ بنابراین باید از نیرویی که وارد سیستم شد مراقبت و صیانت شود تا دچار لغزش نشوند و این یکی از وظایف اصلی حفاظت و اطلاعات دادگستری است.
خلیل الهی با تأکید بر نظارت و صیانت از افراد، بیان کرد: رفتار نظارتی به نوعی باید باشد که شأن افراد مختل نشود چرا که اگر انسانی احساس شأن نکند بیشتر در معرض لغزش و تخلف قرار خواهد.
وی تأکید کرد: با توجه به این موضوعات و بر اساس دیدگاه های رئیس محترم قوه قضائیه موضوع پیشگیری باید مورد توجه قرار بگیرد و نظارتی ارجح است که اولویت اول آن پیشگیری باشد و زمینه های آلوده شدن همکاری نباید فراهم شود اما در صورتی که همکاری با تمام اقدامات انجام شده مصر بر انجام تخلف بود بر اساس مقررات با او برخورد شود.
رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی با تأکید بر توجه به حال افراد در عمل به تکالیف خود، گفت: بر اساس تأکیدات رئیس محترم قوه قضائیه، اگر فردی در گذشته تخلفی را انجام داده و پس از آن با سلامت انجام وظیفه کرده نباید گذشته اش را به رخش کشید.
خلیل الهی خاطرنشان کرد: بخش عمده ای مخاطبان حفاظت و اطلاعات همکاران دادگستری بوده و بر همین اساس باید به نوعی برخورد شود که احساس قرابت ایجاد شود تا همکاران اعتماد داشته باشند و اگر ناخودأگاه تخلفی هم داشتند به راحتی با مسئولان مربوطه در میان بگذارند.
وی با تأکید بر حفظ کرامت انسانی اضافه کرد: بر اساس تأکیدات رئیس قوه قضائیه نباید کرامت افراد خدشه دار شود و لو اینکه تخلفی انجام داده باشند.
رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی با قدردانی از اقدامات رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان گفت: آقای هاشم زاده فردی ولایتمدار بوده و در دوران حضور در دستگاه قضایی اقدامات ارزنده ای را به منظور پیشگیری، صیانت از همکاران و برخورد با تخلفات انجام داده اند.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار