بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در شهر یزد افتتاح شد؛
معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در آیین گشایش بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، این رویداد را اجتماعی‌ترین جشنواره فرهنگی ایران دانست.
کد خبر: ۹۴۸۴۰۳۱
|
۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۶

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی که امسال با شعار «قصه صدای زندگی است» در شهر یزد برگزارمی‌شود، صبح یکشنبه با قرائت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و سرود ملی آغاز به کار کرد تا قصه‌گویانی از سراسر ایران در دو سالن هلال‌احمر و ارشاد یزد طی مدت ۴ روز به اجرای برنامه بپردازند.

روایت شاعرانه قصه‌ها

در آغاز این مراسم، عالیه قوامی، مدیر اجرایی این دوره از جشنواره و مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد با خوشامدگویی به مهمانانِ جشنواره و حاضران در سالن گفت: شاعرانه‌ترین لحظه‌ها را می‌توان در عاشقانه‌ترین قصه‌ها به تماشا نشست، قصه‌هایی که راوی بارانی‌ترین دقایق هستند و اکنون کویر یزد در زیر بارش پربرکت ابر قصه‌ها، جانی دوباره گرفته است.

وی ادامه داد: اکنون دومین شهر تاریخی جهان میزبان یاران یک‌دل و یک‌زبان است؛ این جریان زیبای همدلی و عشق را پاس می‌داریم و خوشامد می‌گوییم به شما دوستان که روشنایی بخش این شهر اصیل و تاریخی هستید.

پاسخ به یک اضطرار فرهنگی

محمود مروج، رئیس بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی گفت:به نام یگانه خداوندی که جهان را به نیکوترین شکل ممکن آفرینش کرد؛ خالقی که خود بهترین قصه‌پرداز است، هم او که اولین قصه را قصه آفرینش نام نهاد و دفتر قصه بشری را با قصه‌های آدم (ع) گشود، پروردگاری که در جریان خلقت، عبرت‌اندوزی و اندیشه‌کردن را برای انسان صفتی شایسته برگزید و چه زیبا و شیوا امیر سخن، امام علی (ع) در خطبه ۱۰۸ نهج البلاغه فرمودند قرآن را یاد بگیرید که زیباترین گفتارهاست و از نورش، شفا بگیرید که شفای قلب‌هاست و خوب بخوانید که پرفایده‌ترین قصه‌ها است.»

وی ادامه داد: قصه، دروازه ورود به عالم پُر رمز و راز و سرشار از معنا برای چگونه زیستن است و روایت، پندار و اندیشه‌هاست و به راستی قصه‌گو در عالم خیال به صورت‌گری هنرمندانه از این پندارها می‌پردازد و به ما می‌آموزاند که چگونه از پس رویدادها خود را برای زندگی نیکوتر آماده سازیم و با گوش سپردن به آینده‌ها و روندها، ظرفیت‌های نوینی در خویش بنا نهیم و در فرصت‌های تامل بر خود رشد را تجربه کنیم و پرورش یابیم.

وی افزود: در این میان، جشنواره قصه‌گویی یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی کشور برای حفظ و پاسداشت ادبیات شفاهی است؛ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی زمینه‌ای شایسته برای تجلی توانمندی‌های علمی و عملی کودکان ونوجوانان، اولیای تربیتی و اصحاب فرهنگ و هنر گشوده است.

رئیس این دوره از جشنواره افزود: این رویداد برای حفظ زبان اصیل پارسی حفظ و گسترش ارزش‌های انسانی و احترام به تنوع گویش‌های محلی و خرده فرهنگ‌ها در تلاشی مستمر و نظام‌مند است و ما براین باوریم که تعالی فرهنگ و هنر جز با تعامل و تبادل فکر و اندیشه امکان‌پذیر نیست و بنیان قصه بر مبنای تعامل با خود هستی و دیگران است؛ با قصه‌گویی دقایقی دور از هیاهو و فارغ از هر تفاوت و تمایزی، جهان قصه‌ها بارها خلق می‌شوند و فرصتی برای روایت ما برای جهان و جهان برای ما مهیا می‌شود.

رسانه‌ای قدرتمند در انتقال تعالیم عالیه انسانی

وی تاکید کرد: ما بر این باوریم که دنیای جذاب قصه، گام نهادن بر مسیر بلوغ و سرسپردگی بر سرمایه‌های انسانی، درک اخلاقی، تربیتی فراتر از زمان و مکان است و قصه‌گویی مجالی برای آموزش مرام‌های اخلاقی و انسانی است، فرصتی برای تحول است، تحولی که قابی برای تمامی گونه‌های زندگی انسان و تغییر برخواسته از امید و شکفتگی دوباره است.

مروج گفت: بر این باوریم که قصه‌گویی رسانه‌ای قدرتمند در انتقال تعالیم عالیه انسانی برگرفته از فرهنگ و دین جامعه است.

وی افزود: عناصر قصه در قامت یک رسانه می‌تواند ذهن و اندیشه مخاطب را درگیر و فرصت خودانگاری و خودشناسی را فراهم آورد؛ مخاطب با قصه‌گویی، قدرت اندیشه، خیال‌ورزی، خلاقیت و حل مسئله خویش را بهبود بخشیده و برای زندگی بهتر مهیا می‌شود.

مروج با بیان اینکه قصه‌گویی بستری مناسب برای گسترش کیفی از معنا، مفهوم و درک زندگی است و پنجره‌ای به سوی بیم‌ها و امیدهای انسانی و روزنه‌ای است که به حقیقت وجودی انسان و تلاش او برای رسیدن به سعادت گشوده می‌شود بیان کرد: سعادتی که خواسته تمامی ادیان فرهنگ‌ها و آرمان‌های بشری است. تلاش برای حفظ سبک زندگی، پایبندی به ارزش‌ها و اصول انسانی و باورهای دینی، عرفی و اهتمام به فرهنگ صلح و دوستی از دغدغه‌های جهانی دوستداران فرهنگ است.

وی افزود: ما براین باوریم که جشنواره قصه‌گویی پاسخ به یک اضطرار فرهنگی در جهانی آکنده از التهاب، هیجانات کاذب و نمادسازی‌های پوشالی است؛ قصه‌گویی درنگی است برای روایت انسان، آفرینش دوباره انسانیت و رفتارهای برخاسته از نوع دوستی، احترام به ارزش‌های واقعی و تکریم شنیده شدن و فرصت تامل کردن است.

مروج گفت: توسعه و ترویج فعالیت‌های محققانه و بهره‌مندی از دانش و تجارب قصه‌گویان و قصه‌پردازان به نوعی ریل‌گذاری برای اعتلای سرمایه‌های انسانی است و حاصل این توجه به درک اجتماعی ما خواهد افزود، بی‌شک حفظ حافظه تاریخی و تخیلی و واقعی انسان در گذشته چراغ پر فروغی برای ادامه محیط زیست فرهنگ کنونی خواهد بود و نقل روایت‌گری تاریخی و افسانه‌ها و حوادث، گاهی نقطه چالش برانگیزی خواهد بود که می‌تواند به ساخت شخصیت‌های جامعه کمک موثری کند.

کاربرد میراث فرهنگی در پرورش نسل نو

رئیس این دوره از جشنواره گفت: کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان ضمن تکریم تمامی فعالیت‌هایی که در جریان توسعه فرهنگی به اعتلای سرمایه‌های فرهنگی این مرز و بوم انجام می‌شود، این جشنواره را مدلی از سپهر فرهنگی خود در کاربرد مواریث فرهنگی برای پرورش ذوق و اندیشه نسل نو به اصحاب فرهنگ و هنر و اولیای تربیتی عرضه می‌دارد تا با تاسی از ظرفیت‌های عمیق و گسترده فرهنگ ملی به پرورش نسلی تراز تاریخ، فرهنگ و ارزش‌های انسان دوستانه متعالی این مرز و بوم کوشا باشد.

وی افزود: در این مسیر ارزشمند، قصه‌گویان، قصه‌پردازان و قصه‌پژوهان مسئولیتی دو چندان است تا با درک مخاطرات جهان فرهنگی از گنجینه ناب گذشته هنرمندانه و متخصصانه طرحی نو دراندازند و به صدور و اشاعه این آیین کوشا باشند.

وی ادامه داد: بی‌تردید این جشنواره حاصل کوشش مشفقانه بسیاری از دوستان است. از صدر تا ذیل گرامیان کوشنده در استانداری یزد، فاطمی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری یزد، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری و همه مدیران دستگاه‌های اجرایی و روسای سازمان‌ها و موسسات غیر دولتی تشکر می‌کنم.

مروج گفت: همین‌طور از اهالی کانون به‌خصوص دکتر علامتی، مدیرعامل کانون پرورش فکری، معاونان، مشاوران و تمامی مدیران در سطح کشور، مسئولان دانا و مدیران و کارشناسان مجرب که برای تربیت نسل نو این رنج را به تن می‌خرند و مربیانی که مشتاقانه این کار را انجام می‌دهند تشکر کرده و همچنین از مردم اصیل و شریف یزد که همواره اصالت را می‌توان در آنها یافت سر ارادت فرو می‌آوریم و نام روانشاد مهدی آذری یزدی را زنده نگاه می‌داریم.

وی گفت: این جشنواره یکی از اجتماعی‌ترین جشنواره‌هاست که از شش ماه قبل شروع به کار کرده و این بخش پایانی آن است؛ در این بیست‌وچهار دوره بسیاری از ما که در کانون هستیم به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با قصه‌گویان در داخل و خارج از کشور ارتباط داشتیم و آنچه که برای ما خاطره است این بود که همه آنها اذعان دارند که ایران عزیز ما پر از قصه و استعداد است و همه آنها با تمام باور، ایران ما را تمجید می‌کنند، خوشا به حال ما ایرانی‌ها است.

گفتنی است؛ بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی «قصه‌گوییِ» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، از ۲۵ دی در یزد آغاز شده است و تا بیست‌ونهم همین ماه ادامه خواهد داشت.

ارسال نظرات
پرطرفدارترین
آخرین اخبار