حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲، سال جدید را با عنوان سال«مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری کردند.

      

رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام : ما گفتیم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال دیگر را نمی‌بیند، خودشان عجله کردند و زودتر می‌خواهند بروند.

      
 رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح بر بررسی مسائل بالا دستی نظیر بحث ایمنی خودروها و مرتفع شدن نقاط حادثه خیز جاده ها در امر تصادفات رانندگی تاکید کرد
کد خبر: ۹۵۰۱۲۴۷
|
۱۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۲

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج ، حجت‌الاسلام والمسلمین "احمدرضا پورخاقان" در حاشیه بازدید از مرکز اطلاعات و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهور فراجا ضمن تقدیر از خدمات پلیس بخصوص در ایام تعطیلات نوروز، اظهار داشت: ۸۷ هزار نیروی راهور و سایر دستگاه‌ها در طول تعطیلات نوروز برای اینکه شهروندان عزیز در کشور به‌سهولت تردد کنند، به خط شده‌اند که این امر جای تقدیر فراوان دارد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در بحث تلفات تصادفات رانندگی حتی یک کشته هم زیاد است، یادآور شد:  با توجه به اینکه پلیس راهور از سامانه های نظارتی هوشمند درخصوص نظارت و تسهیل تردد شهروندان بهره می گیرد، شاهد کاهش چشمگیر تلفات جاده ای و روند کاهشی آن هستیم.

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح تصریح کرد: بنده به‌عنوان کسی که در سازمان قضائی نیروهای مسلح خادم مردم عزیز هستم عرض می‌کنم که پلیس راهنمایی و رانندگی در شرایط سخت آب و هوایی و حتی در ایام تعطیل و غیر تعطیل وقت خود را برای صیانت از جان مسافران گذاشته‌اند که این موضوع بسیار ارزشمند است.

وی با بیان اینکه پلیس راهور در امر تردد جاده‌ای، درون شهری و تصادفات دو وظیفه اساسی دارد، ابراز داشت: یک وظیفه مهم زمان آموزش و صدور گواهینامه برای رانندگان و حفظ آمادگی و هوشیاری برای آنان است این وظیفه مهمی به شمار می آید که اگر خدای ناکرده در این امر کوتاهی صورت پذیرد، نتیجه آن به تبع افزایش آمار حوادث رانندگی و تصادفات و خسارات جبران ناپذیر خواهد بود.

این مقام مسئول بیان داشت: دومین وظیفه پلیس راهنمایی و رانندگی نظارت بر ترددها است و در حال حاضر همانطور که در این بازدید نیز مشاهده می شود به‌صورت هوشمند انجام می‌شود.

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح افزود: پلیس راهور وظیفه خود را به درستی انجام می دهد اما باید بررسی شود که چگونه میزان تلفات در تصادفات را می توان به پایین ترین حد ممکن رساند چراکه بررسی ها نشان دهنده این موضوع است در برخی از کشورها بعضاً با حجم بیشتر تصادفات، آمار تلفات کمتر بوده و باید علل تاثیرگذار در این حوزه مشخص و به آن توجه ویژه ای شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورخاقان بر بررسی مسائل بالا دستی نظیر بحث ایمنی خودروها و مرتفع شدن نقاط حادثه خیز  جاده ها در امر تصادفات رانندگی تاکید کرد و گفت: تأثیری که نوع و کیفیت خودرو در کشته شدن فرد داشته و ضعفی که در نتیجه آن سبب شده تصادف رخ دهد باید مورد بررسی قرار گیرد البته پلیس راهور می‌تواند تا زمانی که ایمنی خودروها مورد تاییدش نیست و احراز نشده، خودروهای مورد نظر را شماره‌گذاری نکند.

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح با تاکید بر ضرورت توجه به نقش خودروسازان و سایر عوامل دخیل در تصادفات و ارائه گزارشات از سوی کارشناسان، اظهار داشت: نوعاً کارشناسان در اظهار نظر خود در خصوص میزان مقصر بودن راننده و یا عابر اعلام نظر می‌کنند این در حالی است که عوامل دیگری نظیر ایمنی خودرو و وضعیت راه ها نیز در شدت تصادف تاثیرگذار بوده و کارشناس باید درصد آن را مشخص و مد نظر قرار دهد.

وی تاکید کرد: اگر کارشناسان میزان قصور و علل تصادفات را مشخص کنند به طور حتم نتایج ارزشمندی حاصل می شود نظیر اینکه خودروسازان به طور حتم زمانی که مشاهده کنند در کارشناسی‌ها میزان تقصیر مشخص و باید خسارت پرداخت کنند نکات ایمن سازی خودرو را افزایش داده و بر نحوه فعالیت خود تجدیدنظر خواهند کرد.

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح با بیان اینکه همانطور که اشاره شد ایمنی راه‌ها و نقاط حادثه‌خیز نیز باید در گزارشات کارشناس تصادفات اعمال شود، افزود: اگر این سهم تقصیرها در کارشناسی‌ها اعمال گردد با توجه به اینکه باید خسارت پرداخت شود، در عملکرد خود تجدیدنظر خواهند کرد و ما نیز در دستگاه قضا قطعاً از این موضوع حمایت می کنیم البته در مجموع کارهای خوبی انجام شده که جای تقدیر و تشکر دارد.

گفتنی است، سردار "سید کمال هادیانفر" رئیس پلیس راهور فراجا نیز در ابتدای این بازدید به ارائه گزارشی اجمالی از عملکرد این پلیس به خصوص در ایام نوروز پرداخت و گفت: در ۲۹۷ هزار کیلومتر راه‌های کشور، ماموریت کنترل ترافیک با بیش از ۳۹ میلیون وسیله نقلیه، ۵۲ میلیون راننده و ۸۶ میلیون جمعیت کشور که راننده یا سرنشین و به نوعی کاربر ترافیک هستند، با ما است.

وی افزود: در بحث مدیریت ترافیک با بهره گیری از توانمندی ها و تجهیزات و نیروی انسانی انجام وظیفه کرده و تسهیل در تردد ماموریت ماست.

سردار هادیانفر با اشاره به برنامه ششم توسعه  و دغدغه مقام معظم رهبری در کاهش تلفات و جان باختگان به ویژه در ایام نوروز اظهار کرد: در برنامه ششم ۳۱ درصد پیش بینی کاهش تلفات جاده‌ای در این حوزه رقم خورده که تا پایان سال ۱۴۰۱ ، ۹۵.۵ درصد محقق شده است.

وی افزود: در سال گذشته بیش از ۷۳ میلیون خدمت در حوزه ترافیکی، شماره گذاری و صدور گواهینامه توسط پلیس راهور به مردم ارائه شده است.

سردار هادیانفر با اشاره به عامل راه گفت: ما هنوز ۵۲۰۰ نقطه حادثه خیز در کشور داریم؛ نقاطی که بر اساس ترددها حادثه در آنجا رخ می‌دهد؛ از این ۵۲۰۰ نقطه تقریبا ۸۷۷ نقطه پر حادثه داریم که باید با اولویت برطرف شود.

رئیس پلیس راهور فراجا با اشاره به طرح نوروزی و با بیان اینکه پلیس راهور جزو دستگاه‌هایی است که دائم در حال ماموریت است، اظهار کرد: ۸۷ هزار نفر در قالب ۸ دستگاه مسئول در جاده‌های کشور مستقر شدند.

وی همچنین به اقدامات سایر دستگاه‌ها در این حوزه پرداخت و در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: ۶۰ درصد تصادفات در ۳۰ کیلومتری شهرها اتفاق می‌افتد لذا مقرر شد در ۳۰ کیلومتری شهرها ایستگاه‌های شادمانی ایجاد کنند. ۲۹۷ نقطه توسط استانداران ایجاد و عملیاتی شد و امسال اقدامات خوبی صورت گرفته است.

سردار هادیانفر ادامه داد: متاسفانه ۵۱ درصد فوتی‌ها در دم می‌میرند و وقتی تصادف اتفاق می افتد جان خود را از دست می‌دهند. ۶ درصد حین انتقال جان خود را از دست می‌دهند و ۴۳ درصد در بخش بیمارستانی هستند.

رئیس پلیس راهور ادامه داد: تاکیدمان توسعه بخش های بیمارستانی و تروما در شهرستان هاست چراکه بیشترین خطایی که در فوت مجروحان اتفاق می افتد عدم تشخیص در ضربه مغزی یا خونریزی داخلی است.

وی همچنین اعلام کرد که براساس تعداد جان باختگان از سامانه رخدادهای فراجا، دیروز ۲۶ فوتی داشتیم که این رقم متعادلی است.

سردار هادیانفر در پایان گفت: از ۲۵ اسفند تا دیروز بیش از ۳۴۲ میلیون تردد بین استانی و بین شهری داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۵ درصدی دارد اما نسبت به نوروز ۱۴۰۰ شاهد ۳۹ درصد افزایش هستیم.

خبرنگار میثم پاشنگ 

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار