حضرت آیت الله خامنه ای : همه دنیای اسلام موظف است که از فلسطینی‌ها حمایت کنند 

      

حضرت آیت الله خامنه‌ای: مسئله‌ى فلسطین، مسئله‌ى اوّل دنیاى اسلام است.

      

حضرت آیت الله خامنه‌ای: اهدف مبارزه برای آزادی فلسطین، آزادی همه‌ی سرزمین فلسطین -از بحر تا نهر- و بازگشت همه‌ی فلسطینیان به کشور خویش است

      

حضرت آیت الله خامنه ای:بسیج یادگار بزرگ و درخشان امام راحل است

      

حضرت آیت الله خامنه ای:بسیج مظهر اقتدار ملیست

      
تبریز- رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه رسالت جهاد کشاورزی تامین مواد غذایی و امنیت آن است، اظهارداشت: مشکلات اصلی در بخش کشاورزی محدودیت منابع آب و خاک است.
کد خبر: ۹۵۳۶۹۱۱
|
۰۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۲

به گزارش خبرگزاری بسیج از اذؤبایجان شرقی، اکبر فتحی در ششمین و آخرین نشست از نشست های رسانه ای به سوی قله در خانه فرهنگ تبریز، افزود: محدودیت آب ملموس است و عمده مصرف آن در بخش کشاورزی است و این بروز رسانی علم و دانش کشاورزان را طلب می کند و این مهم توسط کارشناسان برای آگاهی بخشی و آموزش کشاورزان صورت می گیرد.

وی ادامه داد: در برابر یک سوم بارندگی کشور  سه برابر تبخیر وجود دارد علرغم آن کارشناسان و کشاوران با استفاده از دانش موجب تولید محصولاتی بیش از گذشته شده اند که نمونه آن ۴۱۰ تن گندم است که توسط غله گندم خریداری شده و این میزان نزدیک ۵۰۹ خواهد بود در حالی که سال قبل ۲۶۰ تن بوده است.
فتحی اضافه کرد: علیرغم محدودیت ها با به زراعی، اصلاح الگوی کشت و مبارزه با آفات این افزایش تولید را داشتیم و در محصولات دیگر چون پنبه و  ذرت افزایش و اصلاح الگوی کشت پیشرفت هایی داشتیم.
وی با بیان اینکه امنیت غذایی نوعی تهدید است ولی کشور و استان به خودکفایی لازم رسیده است. گفت:  اصلاح الگوی کشت تدوین و اصلاح و اجرا شد و ۸۵ درصد آن محقق شد و در حوزه دریاچه ارومیه نیاز به آب حذف شد و محصولات با نیاز آبی کمتر مورد توجه قرار گفت.

فتحی یادآور شد: ایجاد گلخانه ها به آب و مصرف بهینه  آن کمک می کنند ضرورت دارد تولید در این مکان ها انجام شود و خوشبخانه سرمایه گذاران اقبال خوبی داشتنند و نزدیک به یکصد هکتار به گلخانه اختصاص دارند.

وی همچنین  سرمایه گذاری ۱۰ هزار میلیاردی حوزه گلخانه، دام و طیور از اتفاقات خوبی عنوان و اظهار کرد:سرمایه گذاری بیشتر در این جوزه ها تولید بیشتر را سبب شده که در مهار تورم نیز قطعا تاثیرگذار خواهد بود.

فتحی به ایجاد بزرگترین مجتمع گوسفند داری در شمال غرب نیز اشاره و بیان کرد: این مجتمع که در کشور در نوع خود بی نظیر است با ۳۲هزار راس گوسفند برای تامین پروتیین مورد نیاز مردم ایجاد شده است.
وی ادامه داد: میزان گوشت قرمز نیز از ۵۴ تن به ۵۷ تن  و میزان گوشت مرغ نیز از ۸۷ هزار تن به ۹۷ هزار تن رسیده است و در حوزه شیلات نیز پرورش ماهی، زالو پماهیان زینتی ۱۳ میلیون بوده که تلاش داریم این میزان به ۱۶ میلیون و نیم تن برسد و رهاسازی بچه ماهی و پرورش ماهیان خاوری در جلفا و ارس زمینه مناسب سرمایه گذاری در این راستاست.

مشکلات اصلی در بخش کشاورزی محدودیت منابع آب و خاک است
فتحی توجه به کشت قراردادی را از نکات مهم عنوان و بیان کرد: در این راستا در ۲۴ هکتار کشت گندم دبمی بود و تلاش داریم این کشت ها به سمت محصولات باغی برود و  ایجاد شهرک سیب از آن جمله برای خرید و فرآوری محصولات باغی ذر این خصوص است.

وی به حوزه صنایع تبدیلی نیز پرداختت و افزود: ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در صنایع تبدیلی  داشتیم که در این راستا رتبه اول فرآوری کشمش، رتبه سوم سردخانه های کشور و رتبه یک تا سوم  فرآوری خرما را استان داشته است.

فتحی بیمه محصولات کشاورزی را مهم دانست و  با توجه به شرایط جوی و مخاطرات در این حوزه علیرغم نارضایتی کشاورزان در راستای واریز به موقع آن هاموفق بودیم.

ارسال نظرات