حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲، سال جدید را با عنوان سال«مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری کردند.

      

رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام : ما گفتیم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال دیگر را نمی‌بیند، خودشان عجله کردند و زودتر می‌خواهند بروند.

      
خبرنگار بسیج این بار هم به سراغ یکی از کارآفرینان بوشهر دروازه تجارت دریایی ایران رفته است و تلاش‌های مجاهدانه یک بانوی بسیجی برای اشتغال‌زایی را روایت می‌کند.
کد خبر: ۹۵۳۷۳۶۳
|
۱۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۵

خودتان را معرفی کنید؟

به گزارش خبرگزاری بسیج، زهرا بازیار هستم ساکن شهر آب‌پخش یکی از شهر‌های استان بوشهر که دو سال و اندی است به عنوان شهر ملی حصیر ایران در میراث فرهنکی کشور به ثبت رسیده است.

 

از چه سالی کار بافندگی حصیر را شروع کرده‌اید؟

حصیر بافی را از سال ۹۶ به صورت پاره وقت و از سال ۱۴۰۰ در یک کارگاه با متراژ ۴۰۰ متر مربع با نام خانه حصیر بافی به صورت متمرکز در شهرمان راه‌اندازی کرده‌ام و از تمام بافندگان شهر و روستا‌های اطراف که زیر نظر ما هستند حمایت می‌کنیم.

 

کلاس‌های آموزشی ما به صورت کاملا رایگان است

کلاس‌های حصیر بافی هر هفته به صورت منظم برای خانم‌ها و اقایان برگزار می‌شود از بین خانم‌ها از سن ۹ ساله تا ۸۷ ساله داریم که سرپرست خانوار و خانه‌دار نیز در بینشان حضور دارند همچنین خیلی از این‌ها تحت پوشش کمیته امداد هستند. تقریباً ۷۵۰ نفر مددجو در کارگاه ما مشغول کار هستند که ۳۲۰ نفر به صورت مستقیم و الباقی غیرمستقیم فعالیت دارند.

به همه انان اموزش صفر تا صد داده می‌شود همچنین تمام بافت‌ها را بصورت تضمینی از خوب تا ایراددار از بافندان شهر اب پخش خریداری می‌کنیم.

 

فروش محصولات و تبلیغات بازاریابی شما به چه صورت است؟

نزدیک دو سال است دارای سایت هستیم با نام خانه حصیر آب‌پخش در گوگل ثبت شده است و از طریق فضای مجازی اینستاگرام و تلگرام نیز تبلیغات و بازاریابی داریم و در دو فصل سال از مهر ماه تا پایان فروردین در ورودی شهرمان نمایشگاه برگزار می‌کنیم چرا که شهر ما، یک شهر ترانزیتی است و قطب گردشگری بوشهر است و گردشگران زیادی از سراسر کشور و خارج کشور به شهر آب‌پخش می‌ایند و تمام این بافت‌ها را در این نمایشگاه به فروش می‌رسانیم.

 

هدف شما از راه انداری این کارگاه برای شهرتان و بانوان شهرتان چه بوده است؟

من خودم کارمند وزارت بهداشت هستم و از لحاظ درآمد به آن نیاز نداشتم و در حوزه صنایع دستی و گردشکری و آموزش بانوان با اعضای شورای شهرم فعالیت داشتم  و بعد تصمیم گرفتم در حوزه حمایتی این کار را ادامه دهم و ایجاد اشتغال کنم. قرار بود صنعت حصیر را توسعه دهیم که بحمد الله صورت پذیرفت؛ بعد از توسعه به سمت اشتغال گام برداشتیم بعد از ایجاد اشتغال ما به درآمدزایی رسیدیم.

 

ایا این افراد دارای بیمه هستند؟

تعداد زیادی از این‌ها بالای ۶۰ سال هستند نتوانستند بیمه شوند، اما افراد زیر ۵۰ سال به صورت پراکنده زیر پوشش بیمه قرار می‌دهیم که آخرین مورد بیمه ما یک ماه پیش بود که با دعوت از همه کارشناسان بیمه روستایی و عشایر امدند انان را بیمه کردند.

 

علت موفقیت شما در این حوزه چه بوده است؟

ما ایستادگی کردیم و بنا را بر اشتغال‌زایی گداشتیم و از اول درآمد خودمان را نخواستیم؛ حمایت مد نظر ما بود. اینکه پول را سریع‌تر بدست کارگر برسانیم، چون او دوست دارد دست مزدش را زودتر دریافت کند ما نفع خودمان را در ابتدا نخواستیم و از همین طریق توانستیم جذب نیرو داشته باشیم در شهر ما جا افتاد که خانه حصیر بافت‌ها را خریداری می‌کند. همه اطمینان کردند که بافتشان روی دست نمی‌ماند چرا که ما بافت‌هایی که خراب بود را نیز خریداری می‌کنیم حتی به من تذکر می‌دادند، اما وقتی من بافت بانویی که ۸۰ سال سن دارد و از قذیم این سبک بافت می‌زده را برمی‌داشتم این خودش یک نو امیدواری بود من به آنان امید م‌یدادم که این امید باعث شد بافت‌ها بهتر بافته شوند...

 

حمایت‌ها از فعالیت شما به چه صورت بوده است؟

در سازمان میراث فرهنگی استان کارتی برای تمام این بافندکان صادر می‌شود مدارک آنان تحویل داده شده برای پروانه تولید و همه آنان توانستند با همین کارت وام‌هایی با سود ۴ درصد دریافت کنند و در حوزه تسهیلات نیز توانستیم خوب کار کنیم.


توصیه شما به کارآفرینان چسیت؟

توصیه‌ام به خانم‌ها و اقایان کارآفرین این است: آن‌هایی که می‌گویند کار نیست باید خودمان شروع کنیم من می‌گویم باید فکر و ایده را سریع دریافت کرده و اقدام کنیم و نباید منتظر میز صندلی باشیم بلکه باید حرکت را از خومان و از یک نقطه کوچک شروع کنیم امید و انگیزه را در خودمان ایجاد کنیم و ان را به دیگران نیز بدهیم که بروند دنبال کار و کار را ایجاد کنند من با این کار به دولت نظام و مردمم کمک کردم چرا که با این کار و اشتغال نیز توانستم از خیلی از آسیب‌های اجتماعی نیز جلوگیری کنم.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
پرطرفدارترین