حضرت آیت الله خامنه ای : همه دنیای اسلام موظف است که از فلسطینی‌ها حمایت کنند 

      

حضرت آیت الله خامنه‌ای: مسئله‌ى فلسطین، مسئله‌ى اوّل دنیاى اسلام است.

      

حضرت آیت الله خامنه‌ای: اهدف مبارزه برای آزادی فلسطین، آزادی همه‌ی سرزمین فلسطین -از بحر تا نهر- و بازگشت همه‌ی فلسطینیان به کشور خویش است

      

حضرت آیت الله خامنه ای:بسیج یادگار بزرگ و درخشان امام راحل است

      

حضرت آیت الله خامنه ای:بسیج مظهر اقتدار ملیست

      
تبریز- معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی مرند از برداشت پسته در 400 هکتار از باغات پسته این شهرستان خبر داد.
کد خبر: ۹۵۴۰۳۹۴
|
۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۴

به گزارش خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، اسماعیل الهیاری درگفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه برداشت پسته در شهرستان مرند امسال با توجه به شرایط اقلیمی از اواسط شهریور ماه آغاز و تا پایان مهرماه ادامه دارد گفت: سطح زیر کشت باغات پسته منطقه به 556 هکتار رسیده است که از این مقدار باغ، 400 هکتار باغات بارور است و پیش بینی می شود امسال بیش از 600 تن محصول پسته خشک تولید بشود.

وی ارقام غالب پسته در شهرستان مرند را اکبری، احمدآقایی،کرامتی،کله‌قوچی، اوحدی و... برشمرد و با بیان اینکه از مرغوبیت و بازارپسندی خوبی برخوردارند اضافه کرد: توسعه سطح زیرکشت پسته در شهرستان مرند از اولویت‌های کاری این مدیریت بوده و پیش‌بینی می‌شود اراضی زیر کشت پسته در سال 1403-1402حدود 25 هکتار افزایش یابد.

الهیاری با اشاره به محدودیت‌های آبی منطقه و شوری خاک که امکان توسعه محصولات دیگر کشاورزی وجود ندارد یادآور شد: کشاورزان باید محدودیت‌های کشت محصولات آب بر را به خوبی درک و روش‌های نوین کشاورزی را جایگزین روش‌های سنتی خود کرده و اقدام به تغییر الگوی کشت کنند.

وی ابراز کرد: در صورت تامین آب مورد نیاز کشاورزی از حوضه دیگر و آب رودخانه ارس به حوضه این شهرستان میزان سطح زیرکشت این محصول افزایش چشمگیری خواهد داشت.

الهیاری در ادامه با اشاره به اینکه کشت پسته به صورت ویژه در شهرستان مرند آغاز شده و طی 10سال گذشته این امر بیش از گذشته به صورت جدی رو به گسترش است، گفت: یکی از اصلی‌ترین رسالت‌های جهاد کشاورزی تغییر الگوی کشت در راستای استفاده بهینه از منابع آبی و استفاده از گونه‌های گیاهی مقاومتر به شرایط کم آبی منطقه است که بر همین اساس توسعه کشت محصول پسته در دستور کار این مدیریت قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: عمده محصول تولیدی پسته شهرستان مرند به صورت تر به بازار عرضه می‌شود و با توجه به اینکه بخش یامچی شهرستان قطب تولید پسته در استان است، برای جلوگیری از نوسانات بازار سه واحد ترمینال ضبط پسته مکانیزه و با تعدادی دستگاه پوست گیری خانگی فراوری و محصول فرآوری شده در صورت نیاز به بازار عرضه می شود.

وی افزود: شهرستان مرند دارای رتبه دوم در تولید پسته در استان را داراست.

 

ارسال نظرات