حضرت آیت الله خامنه ای : همه دنیای اسلام موظف است که از فلسطینی‌ها حمایت کنند 

      

حضرت آیت الله خامنه‌ای: مسئله‌ى فلسطین، مسئله‌ى اوّل دنیاى اسلام است.

      

حضرت آیت الله خامنه‌ای: اهدف مبارزه برای آزادی فلسطین، آزادی همه‌ی سرزمین فلسطین -از بحر تا نهر- و بازگشت همه‌ی فلسطینیان به کشور خویش است

      

حضرت آیت الله خامنه ای:بسیج یادگار بزرگ و درخشان امام راحل است

      

حضرت آیت الله خامنه ای:بسیج مظهر اقتدار ملیست

      
دعای خیر بیماران و خانواده آنها بزرگترین هدیه برای من است؛ این گفته پرستار بسیجی است که ۱۲سال سابقه کار دارد و در بیشتر بخش‌های بیمارستانهای شهر زنجان سابقه فعالیت دارد.
کد خبر: ۹۵۵۴۸۵۰
|
۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۴

پرستاری که دعای خیر بیماران را عامل موفقیت و بزرگترین هدیه خدا می‌داند

به گزارش خبرگزاری بسیج زنجان؛ پرستاری حرفه‌ای است که با عشق و علاقه عجین شده و با جسم و روح انسان‌ها سر و کار دارد. پرستاران این فرشتگان سپید بال با صبوری، عشق، علاقه مرهمی بر بیماران هستند و با دستان نجات بخش خود سلامتی را برای آنان به ارمغان می‌آورند.

به مناسبت ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار فرصت و بهانه‌ای شد تا سراغ یکی از فرشتگان سپید بال «پریناز مروتی» بروم تا گفتگویی با او داشته باشم که شرح آن را در ادامه می‌خوانید.

در خصوص تحصیلات دانشگاهی بفرمائید و اینکه چند سال سابقه کار در حرفه پرستاری دارید؟

کارشناس پرستاری از دانشگاه آزاد زنجان هستم که در سال ۹۰ فارغ التحصیل و از همان سال در بیمارستان شهید بهشتی بخش دیالیز مشغول به کار شده و ۱۲ سال سابقه کار دارم و با عنایت پروردگار می‌توانم بگویم در بخش‌های مختلف بیمارستان‌های شهرستان زنجان فعالیت داشتم و پس از تولد فرزندم در حال حاضر در مرکز بهداشت فعالیت دارم.

چه چیز موجب ورود شما به شغل پرستاری شد؟

بنده در خانواده مذهبی بزرگ شده‌ام و ارادت قلبی خاصی به حضرت زینب (س) دارم و با توجه به روحیه خودم و همچنین به واسطه یکی از آشنایان که در بیمارستان فعالیت داشت توانستم با حضور فیزیکی در بیمارستان از نزدیک با شرایط کار پرستاران آشنا شوم و در انتخاب خود مصمم‌تر شوم.

اگر به گذشته برگردید چه شغلی را انتخاب می‌کنید؟

خانم مروتی لبخندی می‌زند و می‌گوید با وجود تمام سختی‌ها و شب بیداری‌ها اگر بخواهم شغلی انتخاب کنم بدون شک باز هم پرستاری خواهد بود.

شغل پرستاری چه شاخصه‌هایی باید داشته باشد؟

باید با بیماران صبور و دلسوز بود، چرا که محیط بیمارستان با وجود بیماران مختلف پر از استرس است و پزشکان در حد ویزیت بیمار بالای سر بیماران می‌آیند و تمامی امور و پیگیری‌ها با پرستاران است، پرستار با صبر و حوصله باید به بیماران و خانواده‌های آن‌ها روحیه و امید بدهد و علاوه بر آن باید تمام نکاتی که پزشک گفته را رعایت و مو به مو انجام دهد، زمانی که پرستار با روی گشاده، لبخند، لمس دست بیمار و یا حتی با تکان دادن سر و تماس چشمی با بیمار می‌تواند اضطراب و نگرانی بیمار را کاهش دهد.

وی ادامه داد: تمامی بیماری‌ها سخت و طاقت فرسا هستند زمانی که در بخش آی سی یو پرستار بودم و وقتی عزیزی آخرین لحظات خود را می‌گذراند حس عجیبی فضای اتاق را پر می‌کرد و می‌توان گفت؛ بوی مرگ را احساس می‌کردی و من در آن لحظات سعی میکردم با خواندن قرآن بالای سر بیمار باعث آرامش او شوم.

خانم مروتی با چهره غمگین می‌گوید: به نظرم شرایط بیماران دیالیزی بسیار سخت‌تر است، زمانی پرستار بخش دیالیز بودم این بیماران برای انجام دیالیز باید هفته‌ای سه بار مراجعه کنند و هر نوبت نزدیک به چهار ساعت زیر دستگاه دیالیز باشند و می‌شود گفت بخش زیادی از وقت خود را در کنار ما می‌گذرانند، از این حیث ما به نوعی خانواده بیمار محسوب می‌شویم و باید رابطه بسیار خوبی با آنان برقرار کنیم تا بتوانند این شرایط را تحمل کنند و در حال حاضر چند سال است که از بخش دیالیز بیرون آمده‌ام، اما زمانی که اعلامیه فوت این بیماران را میبینم به شدت ناراحت و متاثر می‌شوم.

 از سختی‌های دوران طولانی کرونا بگویید.

پرستاران از این دو سال همه گیری ویروس کرونا، که شرایط بسیار سختی بود خاطرات زیادی با خود دارند که بیشتر آن‌ها تلخ و ناگوار است چرا که عزیزان بسیاری را از دست دادیم، بنده عضو بسیج جامعه پزشکی هستم و در دوران کرونا مسئولیت واکسیناسیون و آموزش موارد بهداشتی در روستا‌ها و حاشیه شهر‌ها را داشتم، از ساعت ۷ صبح تا ساعت ۲ الی ۳ نصف شب در حال خدمت رسانی بودیم مخصوصا در گرمای تابستان با وجود لباس‌های مخصوص کار ما بسیار سخت میشد، یادم می‌آید در ماه مبارک رمضان که روزه بودیم حتی فرصت خوردن افطار را پیدا نمی‌کردیم و چندین ساعت بعد از اذان افطار می‌کردیم.

خانم مروتی ادامه می‌دهد: ما مردم خوب و آگاهی داریم و خوشبختانه قدردان زحمات کادر پزشکی به ویژه پرستاران هستند، یادم می‌آید در یکی از روستا‌ها مشغول درمان بودیم که بعد از اتمام کار پیرمردی سالخورده آمد و بعد از تشکر از ما خم شد و جای پای کادر درمان را بوسید و این صحنه باعث شد اشک در چشمان ما جمع شود آن زمان بود که متوجه مسئولیت خطیر پزشکان و پرستاران شدم.

ویژگی‌های یک پرستار خوب چیست؟


اولین ویژگی علاقه به کار پرستاری است و صبور بودن با توجه به اینکه بیمارستان محیطی پر استرس است داشتن روحیه بالا و آرامش خیلی مهم است و همچنین انعطاف پذیر بودن و داشتن روحیه همکاری، همدلی و دلسوز بودن جز ویژگی‌ها محسوب می‌شود و معتقدم تمام دستاورد‌های پرستاری برای من در همه دوران کاری که انجام داده‌ام همین بس که هر روز دعای خیر بیماران و خانواده‌های آن‌ها پشت سر من است و این برای من از هر چیزی مهمتر است.

چند ساله عضو بسیج جامعه پزشکی هستید؟


من از همان دوران مدرسه عضو بسیج بودم و در حین تحصیل در دانشگاه و بعد از فارغ‌التحصیل شدن نیز همواره همراه گروه‌های جهادی و تیم‌های پزشکی برای خدمت رسانی به روستا‌های محروم و حاشیه شهر‌ها داوطلب بودم و در حال حاضر نیز به عنوان بسیجی کار و مسئولیت ما دو چندان شده است، زیرا وقتی در مناطق محروم حضور پیدا می‌کنی همه چشم امیدشان به تو است و باید بتوانی به نحوه احسنت کار را انجام دهی و صبور باشی.

وی ادامه داد: در بسیج جامعه پزشکی طرح‌های مختلفی انجام می‌شود که یکی از این طرح‌ها طرح نفس برای جلوگیری از سقط جنین می‌باشد که از سال گذشته شروع شده و استان زنجان یکی از استان‌های موفق و پیشرو در این امر بوده است و توانسته با کار‌های حمایتی، بسته‌های تشویقی، مشاوره‌های رایگان درمانی، دادن هدایا به خانواده‌های محروم، تقبل هزینه‌های درمانی زایمان و دیگر اقدامات، خانواده‌های بسیاری را از این کار منصرف کرده و زندگی بسیاری از کودکان را نجات دهد.

انتهای پیام/ فاطمه عسگری

ارسال نظرات