رئیس دانشگاه باهنر کرمان با بیان اینکه این دانشگاه تاکنون ۸۵ هزار دانش‌آموخته تحویل جامعه داده است، گفت: ۱۰۳ هزار دانشجو در دانشگاه‌های استان کرمان تحصیل می‌کنند.
کد خبر: ۹۵۶۲۱۳۵
|
۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۵

به گزارش خبرگزاری بسیج، حسین اکبری‌فرد، رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه کرمان در مصلی بزرگ امام علی (ع) به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو و هفته پژوهش و فناوری، اظهار داشت: گرامی می‌داریم یاد و خاطره همه کسانی که در راه دفاع از اسلام و ارزش‌های انقلاب اسلامی جان خود را تقدیم کردند، در راه خدا به شهادت رسیدند و امروز افتخار همه ما سردار پرافتخار جهان اسلام شهید سپهبد قاسم سلیمانی است.
وی با بیان اینکه دانشگاه شهید باهنر کرمان دانشگاه مادر استان است و توسط مرحوم افضلی‌پور خیر بزرگ در سال ۴۹ کلید می‌خورد و در نهایت ساخته می‌شود، گفت: این دانشگاه امروز به‌عنوان بزرگترین دانشگاه در جنوب‌شرق کشور است.
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان با تبریک روز دانشجو به سخنانی از شهید بهشتی اشاره کرد و افزود: این شهید می‌فرماید دانشجو موذن جامعه است و اگر خواب بماند واجبات کشور که رشد و اقتدار است نیز خواب می‌ماند و پیشرفت علمی کشور بسیار اهمیت دارد.
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی پیشرفت علمی را رمز ماندگاری کشور می‌داند و تاکید کردند که علم برای کشور قدرت آفرین است، ادامه داد: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بر توسعه علم و دانش در کشور تاکید بیشتری دارند و از دانشجویان می‌خواهیم که مطالبه را ضمن مطالعه انجام بدهند.
اکبری‌فرد با اشاره به اینکه مطالبه‌ای که بدون دانش باشد این امکان وجود دارد که به حق نباشد و اگر در زمینه‌های مناسب علم و دانش خود را بالا ببریم قطعاً مطالبه‌ای که انجام می‌شود بر اساس واقعیات است، گفت: دانشجو باید به درد کشور بخورد و دانشجوی پشت‌میزنشین نمی‌تواند دردی از جامعه دوا کند.
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی کلمه امید و ایمان را بار‌ها تکرار کردند که ریشه در فرهنگ عاشورا و نهضت امام حسین (ع) دارد، افزود: فرهنگ ایثار و شهادت رمز پایداری ما است و عاشورا برای ما بسیار درس‌آموز است.
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به اینکه امید ریشه در ظهور حضرت صاحب الزمان (عج) دارد، گفت: اعتقاد داریم با ظهور امام زمان (عج) مشکلات جامعه حل می‌شود که سراسر سعادتمندی است.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو و تبریک ۱۶ آذر روز دانشجو عنوان کرد: در ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ رژیم ستمشاهی تعدادی از دانشجویان را به شهادت رساند در حالی که دانشجویان کشور در برابر فرهنگ و تفکر زورگویانه غرب ایستاده بودند.
اکبری‌فرد با بیان اینکه دانشگاه یک ظرفیت عظیم برای توسعه علمی کشور است و برای مردم انتفاع دارد، گفت: دانشجو همان گونه که تلاش می‌کند علم کسب کند در زمان پایان‌نامه تولیدکننده علم است که این علم باید در سطح جامعه به‌کار گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در تولید علم موفقیت‌های زیادی در سطح دنیا داشته است و باید این تولیدات را به سطح مصرف جامعه آورد، افزود: ایده‌های دانشجو باید تجاری‌سازی شده و منافع آن به جامعه برسد.
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان با بیان اینکه تحرک و پویایی علمی کشور در این است که علم موجود به‌عنوان یک دستاورد بزرگ به جامعه بیاید و مردم بتوانند از آن استفاده کنند، گفت: از تمام مدیران اجرایی استان درخواست دارم ارتباط خود با دانشگاه را تقویت کنند و از علم تولید شده در دانشگاه استفاده کنند.
وی ادامه داد: علم آنقدر توانمندی دارد که در حوزه‌های مختلفی که مشکلات استان وجود دارد از جمله در خسارات کشاورزی از سرمازدگی و خشکیدگی محصول گرفته تا دفع آفات را از محصولات کشاورزی دور کند.
اکبری‌فرد با اشاره به اینکه کادرسازی و تربیت نیروی انسانی مفید از دیگر رسالت‌های دانشگاه است، افزود: ستاد تحول آموزشی در استان کرمان تشکیل شده است و این ستاد به ریاست استاندار کرمان تشکیل می‌شود و مهارت‌آموزی دانشجویان در اولویت این ستاد قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه دانشگاه شهید باهنر کرمان در حال حاضر و تاکنون حدود ۸۵ هزار دانش آموخته تحویل جامعه داده است، گفت: این دانشگاه افتخار دارد سردار سلیمانی یکی از دانشجویان دانشگاه بین‌المللی شهید باهنر کرمان بوده است.
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به اینکه استان کرمان تعداد از دانشمندان یک درصد و دو درصد دنیا را دارد که عدد قابل توجهی است، افزود: حل مسائل کشور وظیفه دانشگاه است و در حوزه‌های مختلف باید برای رفع مشکلات جامعه از جمله آسیب‌های اجتماعی برنامه داشت.
وی با بیان اینکه هزینه در دانشگاه سرمایه‌گذاری است و می‌تواند چندین برابر بازدهی داشته باشد، ادامه داد: امروز علم و دانش بهترین قدرت است و کشور‌هایی قدرت دارند که در علوم مختلف پیشرفت داشته باشند.

اکبری‌فرد با اشاره به اینکه ۱۰۳ هزار دانشجو در دانشگاه‌های مختلف استان کرمان با ۹۵ واحد دانشگاهی تحصیل می‌کنند، گفت: دو پژوهشگاه بزرگ در استان کرمان وجود دارد که اولین آن در دانشگاه هایتک و دیگری در دانشگاه شهید باهنر کرمان قرار دارد.

ارسال نظرات