مدیر کل بهزیستی البرز از غربالگری بینایی ۷۴ هزار کودک سه تا ۶ ساله این استان در طول سال جاری خبر داد.
کد خبر: ۹۵۷۱۶۷۳
|
۳۰ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۷

به گزارش خبرگزاری بسیج از البرز، وجیهه محمدی فلاح در خصوص مشمولان طرح غربالگری بینایی، اظهار کرد: در مجموع ۱۰۸ هزار و ۸۴۰ کودک البرزی مشمول طرح غربالگری بی‍نایی هستند که تاکنون برای ۷۰ درصد آن‌ها غربالگری بینایی انجام شده است.

۷۴هزار کودک از طرح غربالگری بینانی استفاده کردند
وی در ادامه افزود: تا کنون ۷۴ هزار کودک مورد غربالگری قرار گرفتند و مابقی کودکان نیز به تدریج تا پایان امسال از خدمات طرح غربالگر‌ی بینایی استفاده خواهند کرد ضمن آن که طرح غربالگری بینایی کودکان در ۵۰۰ پایگاه دائم و موقت زیر نظر اداره کل بهزیستی این استان دنبال می‌شود.

وجیهه محمدی فلاح" افزود: اکنون پایگاه‌های غربالگری بینایی تحت نظارت بهزیستی استان البرز آماده پذیرش کودکان ۳ تا ۶ سال هستند که این طرح برای پیشگیری از اختلالات بینایی، توجه به آمبلیوپی به عنوان یکی از اولویت‌های برنامه پیشگیری مورد توجه خاص است.

وی بیان کرد: بیماری تنبلی چشم یک اختلال اکتسابی بینایی یکطرفه و گاه دوطرفه است که پس از رفع هر گونه عیب انکساری و یا ضایعه ارگانیک در چشم برطرف نشده و کماکان باقی می‌ماند.
۷۴هزار کودک از طرح غربالگری بینانی استفاده کردند
محمدی فلاح تاکید کرد: این بیماری اگر به موقع درمان نشود فرد را از یک یا هر دوچشم بسیار کم بینا و یا نابینا خواهد کرد، ولی در صورت درمان به موقع قابل پیشگیری می‌باشد.

وی یاد آورشد: بهترین سن برای تشخیص و درمان این بیماری قبل از پنج سالگی است و این اختلال اگر دیر تشخیص داده شود، درمان آن دشوارتر و میزان بهبودی کمتر خواهد بود؛ به طوری که اگر درمان در سنین ۱۰تا۱۲ سالگی آغاز شود دید کامل نخواهد شد.

محمدی فلاح اضافه کرد: نکته قابل توجه اینکه در بیشتر موارد ظاهر چشم تنبل کاملا طبیعی است و هیچ نشانه‌ای از بیماری در آن دیده نمی‌شود، ولی گا‌ها با علایمی از قبیل توجه بیشتر با یک چشم، مالیدن چشم ها، پلک زدن زیاد... بروز می‌کند که تنها راه پیشگیری ازبیماری تنبلی چشم، تشخیص به موقع عوامل ایجاد کننده آن است و، چون بسیاری از این عوامل برای خانواده‌ها ناشناخته است چشم همه کودکان در این برنامه در سنین ۳ تا ۶ سالگی مورد غربال قرار می‌گیرد.

وی در پایان تاکید کرد: انتظار ما از والدین کودکان ۳ تا ۶ سال این است که در سال جاری این فرصت طلایی را از دست ندهند و با مراجعه به پایگاه‌های سنجش بینایی، سلامت بینایی را به کودکانشان هدیه دهند و برای کسب اطلاعات بیشتر با بهزیستی شهرستان مربوطه یا مجریان برنامه پیشگیری از تنبلی چشم تماس حاصل کنند.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار