خبرهای داغ:

آیین معرفی شهید شاخص استان سمنان در سال ۱۴۰۳ برگزار شد

آیین معرفی شهید شاخص استان سمنان در سال 1403 با حضور جمعی از مسئولان استانی برگزار شد.
کد خبر: ۹۵۹۰۷۹۳
|
۲۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۰

به گزارش خبرگزاری بسیج از سرخه، همزمان با روزهای پایانی ماه مبارک رمضان، آیین معرفی شهید عباسعلی فیض به عنوان شهید شاخص استان سمنان در منزل این شهید در سرخه برگزار شد.
▪️بیان معیارهای انتخاب شهید شاخص
سردار منصور شوقانی، فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان اظهار کرد: خدا را شاکریم که به ما توفیق داد در جمع خانواده های شهدا خصوصاً خانواده شهید عباسعلی فیض که از افتخارات شهرستان سرخه است و امسال هم به عنوان شهید شاخص استان معرفی شده اند، باشیم.
وی با بیان اینکه در راستای فرآیند انتخاب شهدای شاخص هر ساله سازمان بسیج از تمامی شهرستان های استان ها در کشور معیارها و شاخص هایی را برای انتخاب شهیدان شاخص قرار می دهند، افزود: یکی از معیارهای انتخاب شهید شاخص این است که شهید دارای حماسه عمیق و جامع و کامل بوده و در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص افزایش جمعیت، دارای چهار فرزند باشد.
وی افزود: شهید عباسعلی فیض در سال ۱۳۶۳ در عملیات بدر و در جزیره مجنون آسمانی شد و بالغ بر ۳۰ سال فعالیت های مختلف ارزشمندی داشته است و آثار رسانه ای و هنری اثرگذاری از خود برجای گذاشت.
فرمانده سپاه استان سمنان گفت: شهید عباسعلی فیض در عرصه های فرهنگی و هنری نیز فعالیت و اقدامات بسیار ارزنده و تاثیر گذاری از قبل انقلاب و مبارزه با رژیم ستمشاهی و همچنین بعد از پیروزی انقلاب داشته است.
سردار شوقانی ادامه داد:شهید فیض با توجه به خفقانی که در آن دوران حاکم بوده است، جوانان و نوجوانان را با هدف آموزش و تعلیم با مفاهیمی چون مبارزه با بی عدالتی، مبارزه با ستم و آموزش شجاعت و شهامت در قالب نمایش آشنا کرده است. یکی از نمایش هایی که در زمان قبل از انقلاب انجام داده است با عنوان «حسنک کجایی است؟» با این نگاه که جوانان و نوجوانان را تحت تأثیر آثار و مفاهیم و مبانی غنی اسلام قرار تعلیم دهد و این جوانان و نوجوانان را به حضور در مساجد ترغیب و تشویق کند
فرمانده سپاه استان سمنان اضافه کرد: از دیگر ویژگی های این شهید بزرگوار در یک جمله می توان گفت که قبل از انقلاب هم در مبارزات انقلابی با تکثیر اعلامیه و پخش فرمایشات امام خمینی (ره) حضوری فعال داشته است و از طرفی با برپایی کلاس های قرآن و اخلاق تمام تلاش خود را در راستای ترویج مبانی دینی و اسلامی کرده است و بعد از انقلاب هم به عنوان اولین فرمانده پایگاه بسیج امام حسین(ع) معرفی می شوند.
او یادآور شد: از این خانواده بزرگ که افتخارات زیادی دارند شهدای بسیار زیادی تقدیم انقلاب شده اند، شهید محمدتقی فیض که برادر این شهید بزرگوار است. داود فیض از افتخارات ما و جانباز این خانواده هستند و همچنین محمدحسین فیض که در سال 1388 به عنوان شهید امنیت در این عرصه آسمانی شد و یا بانو کوکب فیض فرمانده پایگاه مقاومت و دبیر اجرایی محله اسلامی در منطقه سمنان که جا دارد ما از همه این بزرگواران، همسر و فرزندان شهید تشکر کنیم و ان شاءالله امروز که این شهید را به عنوان شهید شاخص استان معرفی می کنیم همه ما در راستای جهاد تبیین بتوانیم ابعاد مختلف خصوصیات این شهید را برای جوانان و نوجوانان تبیین کنیم.

حسین احسانی از همرزمان این شهید نیز در این مراسم با اشاره به 40 ویژگی این شهید والامقام اظهار کرد: شهید عباسعلي فيض در بيست و چهارم خرداد ماه سال 1333 در سرخه به دنيا آمد. نام پدرش ابوالقاسم و مادرش بيگم است. او پنج برادر و 2خواهر دارد. تا پايان دوران ابتدايي درس خواند و به خاطر مشكلات خانوادگي آن را رها كرد.
او افزود: در سال هاي 52 و 53، در مبارزات عليه رژيم نقش مهمي را به عهده گرفت. ساختن نارنجك دستي، تكثير اعلاميه و پخش آن، تشكيل كلاس هاي قرآن و اخلاق در مسجد، آموزش نظامي مخفيانه به مردم، پاره اي از اين فعاليت هاست. در دوران سربازي از هر وسيله اي براي پخش نوارهاي سخنراني امام استفاده مي كرد. چندين بار محل خدمت او به علت توهين به رژيم تغيير پيدا كرد.
همرزم شهید فیض ادامه داد: او با دختر خاله اش ازدواج كرد. در يك مغازه جوشكاري مشغول شد. در پايگاه مسجد امام حسين (ع) سرخه، فعاليت داشت. ايجاد كتابخانه و تشكيل كلاس ها و پخش فيلم هاي مختلف در مسجد از آن جمله است. با شروع تجاوز دشمن بعثي، به جبهه رفت. در عمليات هاي بيت المقدس، خيبر، محرم، بدر و در غرب كشور شركت كرد. عباسعلي بيشتر از 6 بار اعزام به جبهه داشت و به مدت 1۷ ماه در جبهه های علیه باطل شرکت کرد.
احسانی عنوان کرد: این شهید سه دختر و يك پسر دارد. در آخرين اعزام او پسرش، محمدحسن، پانزده روزه بود. در بيست و پنج اسفند سال ۱۳۶۳، در جزيره مجنون در عمليات بدر مفقود الجسد شد. جنازه عباسعلي، معاون دسته در عمليات، ۱۰ سال بعد به سرخه بازگشت و در مزار شهداي این شهر دفن شد.

▪️ضرورت تولید مستند زندگی شهدا و معرفی آن به نسل جوان
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی مطیعی، نماینده ولی فقیه در استان سمنان نیز در این آیین اظهار کرد: امیرالمومنین حضرت علی (ع) در نهج البلاغه ویژگی های رزمندگان و مردان خدا و انسان کامل را بیان می کنند که شهید عباسعلی فیض نمونه بارز این مهم است.
او با بیان اینکه شهید فیض در عمل، گفتار، رفتار، فکر و اندیشه خود که بر پایه آموزه ها و اعتقادات دینی بود، اولیاء الله و ولی خدا بود، افزود: شهید فیض شخصیتی بسیار وارسته، فروتن همراه با آرامش معنوی خاص توام با یاد خدا داشت و در شب عملیات نیز با لسانی بسیار صمیمی همراه با طمانینه و آرامش خاطر، به عنوان فرمانده برای رزمندگان کلاس درس توحید و خداشناسی برپا می کرد.
نماینده ولی فقیه در استان سمنان تصریح کرد: شهید شاخص استان سمنان در سال ۱۴۰۳، شهید عباسعلی فیض، روحیه و رویکرد بسیار ارزنده ای در بیان آموزه های دینی و اعتقاد به ترویج فرهنگ دینی داشت. خانواده این شهید والامقام نیز خانواده ای فعال و فرهنگی و تاثیرگذار در سطح شهرستان و استان سمنان هستند.
مطیعی با بیان اینکه یکی از موارد بسیار مهم در زندگی شهدا، حضور شهداست با تاکید بر اینکه حضور شهدا در زندگی خود را جدی بگیریم، گفت: امیدواریم خداوند توفیق دهد تا اینگونه جلسات و معرفی شهدای شاخص استان سمنان، به صورت مستمر همراه با تولید مستندهای زندگی شهیدان در راستای ترویج فرهنگ شهدا و ایثار در بین نسل جوان به عنوان الگوی جامعه ادامه یابد.
▪️ادامه دهنده راه شهدا باشیم
در ادامه محمدرضا هاشمی استاندار سمنان با اشاره به اینکه روحیه فروتنی، تواضع و مردمی بودن شهید عباسعلی فیض، شهید شاخص استان، سرآمد تمامی شاخصه ها و ویژگی های ارزشمند شخصیتی این شهید والامقام است، اظهار کرد: با جمع بندی بیش از ۳۰ شاخص و معیار مختلف، شهید شاخص استان معرفی شده است.
او افزود: خانواده شهید عباسعلی فیض نیز همچون شهید والامقام، انسان هایی وارسته بوده و در سطح جامعه در زمینه های مختلف اثرگذار هستند که این مهم به واقع به برکت خون شهداست.
استاندار سمنان تصریح کرد: برگزاری این آیین ارزشمند در واپسین روز های ماه مبارک رمضان که باعث شد تا در منزل شهید توفیق حضور پیدا کنیم، اقدام بسیار خوب مجموعه سپاه استان بوده است.
هاشمی با بیان اینکه با کار، رفتار و منش صحیح خود شرمنده شهدا نشویم، گفت: باید تلاش کنیم تا با تأسی از منش و روش شهدای والامقام از جمله شهید شاخص استان، شهید عباسعلی فیض، فرهنگ ایثار و شهادت را با کار جهادی به معنای واقعی به ثمر رسانده و ادامه دهنده راه شهدا باشیم.
بر اساس این گزارش؛ تمثال شهید شاخص استان سمنان در سال ۱۴۰۳، شهید عباسعلی فیض در این آیین رونمایی شد.
در این آیین امام جمعه سرخه، فرماندار سرخه، مشاور استاندار در امور ایثارگران، جمعی از مدیران کل ستادی و اجرایی استان، مدیران شهرستان سرخه و خانواده شهید والامقام نیز حضور دارند‌.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار