خبرهای داغ:

واحدهای پرورش اسب اهواز عاری از بیماری مشمشه

رئیس اداره دامپزشکی اهواز گفت: در پایش واحدهای پرورش اسب این شهرستان نمونه ای از ابتلا به بیماری مشمشه مشاهده نشد.
کد خبر: ۹۵۹۰۸۲۶
|
۲۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۷

به گزارش خبرگزاری بسیج خوزستان، سیدمرتضی قریشی با اشاره به ثبت بیش از ۵۰۰ مورد پایش و مراقبت از بیماری مشمشه در اهواز، گفت: مشمشه یکی از بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان است که اسب، قاطر و الاغ در خطر ابتلا به آن قرار دارند.

وی با بیان اینکه هیچ نوع واکسن مؤثری برای پیشگیری از بیماری مشمشه وجود ندارد، افزود: مهم‌ترین راه کنترل و پیشگیری از این بیماری مشترک میان انسان و حیوان، شناسایی و حذف حیوان آلوده است.

قریشی با بیان اینکه پارسال هیچگونه مورد مثبتی از بیماری مشمشه در سطح اهواز مشاهده نشده است، ادامه داد: مشمشه نوعی بیماری نادر و بالقوه کشنده باکتریایی است که از تک سمی‌های آلوده به انسان منتقل می‌شود، این بیماری خطرناک با درگیر ساختن دستگاه تنفس در انسان می‌تواند موجب مرگ شود.

رئیس اداره دامپزشکی اهواز مهمترین علل ابتلای تک سمیان به این بیماری را تغذیه نامناسب و نگهداری حیوان در مکان‌های غیربهداشتی عنوان و اضافه کرد: جلوگیری از تردد غیر مجاز دام، رعایت شرایط قرنطینه‌ای و ضدعفونی نواحی آلوده از مهم‌ترین روش‌های مهار این بیماری است.

وی می‌گوید: باهدف تداوم روند پیش رو، از متصدیان باشگاه‌های سوارکاری و مالکین اسب‌ها درخواست می‌شود نسبت به رعایت ضوابط بهداشتی - قرنطینه‌ای و دریافت مجوز حمل از دامپزشکی اقدام کنند.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار