خبرهای داغ:
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به حضور ۱۴۵۰ زائر بالای ۸۰ سال در حج ۱۴۰۳ گفت: زائران دیالیزی به حج مشرف نمی‌شوند.
کد خبر: ۹۵۹۱۷۷۳
|
۲۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۱

به گزارش خبرگزاری بسیج از اصفهان و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر، سیدعلی مرعشی در نشست خبری حج ۱۴۰۳ با اشاره به کادر پزشکی اعزامی به حج امسال جهت ارائه خدمات بهداشتی درمانی به حجاج اظهار کرد: امسال نیز بر اساس نظر بعثه مقام معظم رهبری تعداد عوامل اجرایی اعزامی به حج کاهش یافت تا صف طولانی زائران تشرف به حج کاهش یابد، سال گذشته ۴۲۵ نفر کادر پزشکی مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر اعزامی به حج بودند که این تعداد امسال به ۳۸۰ نفر کاهش یافت.

وی افزود: کادر پزشکی اعزامی به حج امسال شامل پزشکان معاینه کننده، نیروهای ستادی بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، پزشکان متخصص قلب، داخلی، ارتوپدی، زنان، رادیولوژی، طب اورژانس، داروساز، دندانپزشکی، علوم آزمایشگاهی است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر گفت: طبق ثبت نامی که تاکنون صورت گرفته است، ۱۴۵۰ زائر بالای ۸۰ سال سن دارند و ۹۲ زائر نیز زیر ۱۸ سال سن دارند، همچنین ۹۴۸۹ زائر نیز بین ۷۰ تا ۸۰ سال سن دارند.

مرعشی ضمن تشریح معاینات حجاج قبل از اعزام به حج ادامه داد: تا امروز از کل ۸۲ هزار و ۱۶۴ زائر ثبت نامی، تاکنون استطاعت ۶۲ هزار و ۱۴۰ زائر تأیید شده است و استطاعت ۹۲۶۲ زائر در حال بررسی است، ۹۴۴۰ زائر نیز هنوز معاینه نشده، ۷۰۷ زائر توسط پزشکان معین به کمیسیون‌های تخصصی ارجاع شده‌اند و تاکنون از بین زائران معاینه شده، ۱۱ هزار و ۳۲۰ نفر دارای بیماری قند، ۱۶ هزار و ۷۷۰ نفر فشار خون، ۳۲۰۵ نفر بیماری قلبی و ۵۹۰ بیماری‌های ریوی دارند.

وی گفت: از بین ۸۲ هزار و ۱۶۰ زائر ثبت نامی، استطاعت جسمی ۵۹۵ نفر تاکنون رد شده است که البته این زائران می‌توانند درخواست تجدید نظر داشته باشند و در این صورت موضوع در کمیسیون‌های تخصصی در سطح استان‌ها بررسی می‌شود، امسال نیز مانند سال‌های گذشته تعداد زنان اعزامی به حج بیشتر از مردان است، به طوری که ۴۵ هزار و ۲۰۰ نفر از زائران امسال را زنان تشکیل می‌دهند.

زائران دیالیزی به حج مشرف نخواهند شد

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با بیان اینکه بعد از حج سال گذشته جهت بررسی علمی مناسب استطاعت جسمی زائران از فرهنگستان علوم پزشکی کمک خواسته شد، افزود: به این ترتیب با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط، کمیته‌های مختلف فرهنگستان جلسات متعددی را برگزار کردند و بر اساس بررسی‌های علمی و فقهی، تصمیمات لازم گرفته شد.

مرعشی ادامه داد: به این ترتیب بر اساس بررسی‌های علمی و فقهی صورت گرفته، امسال زائران دیالیزی به حج مشرف نخواهند شد، همچنین زنانی که کودک شیرخوار زیر یک سال داشته باشند و کمتر از یک سال از زمان زایمان آنها گذشته باشد، با توجه به آسیبی که از نظر تغذیه می‌تواند به نوزاد آنها وارد می‌شود، امسال اعزام نمی‌شوند و اعزام آنها به سال بعد موکول می‌شود.

وی ضمن تشریح فرایند انتخاب پزشکان معاینه و شروع معاینات حجاج قبل از سال ۱۴۰۳ گفت: در حج سال گذشته پزشکان معاینه کننده کسانی بودند که پیش از آن به حج مشرف شده بودند اما به طور حتم در حج ۱۴۰۲ حضور نداشتند، اما امسال تمام پزشکان معاینه کننده به عملیات حج مشرف می‌شوند، با توجه به کاهش تعداد پزشکان اعزامی به حج امسال نسبت به سال‌های گذشته، برای امسال به ازای هر ۶۰۰ زائر یک پزشک خواهیم داشت که در محل اسکان زائران و درمانگاه‌ها خدمات بهداشتی درمانی را ارائه می‌دهند. تمام خدمات پزشکی ارائه شده به حجاج نیز در پرداختی‌های ابتدایی آنها لحاظ شده و رایگان است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به تمهیدات دارویی و تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شده برای حج امسال اضافه کرد: در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است و با توجه به راه‌اندازی حج عمره که از سوم اردیبهشت آغاز می‌شود و تا چهارم ذی‌القعده ادامه دارد، در نظر داریم دارو و تجهیزات را با پرواز مستقیم از تهران ارسال کنیم، بنابراین در زمان حج عمره زمان کافی فراهم است تا داروها با هماهنگی سعودی ارسال شوند.

مرعشی با بیان اینکه سرم‌ها و شربت‌ها با توجه به وزن سنگین، در عربستان خریداری می‌شوند، افزود: در مجموع ۴۰۰ قلم دارو و تجهیزات مصرفی خریداری شده و در حال بسته‌بندی است، داروها و تجهیزات بر اساس نیازسنجی صورت گرفته و همچنین مصرف سال‌های گذشته، خریداری می‌شوند.

لیست داروهای ممنوعه مانند داروهای سال‌های گذشته است

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درباره داروهای ممنوعه نیز گفت: لیست داروهای ممنوعه همان داروهای سال‌های گذشته است که امسال نیز در دستورالعمل سعودی مجدد آورده شده است، در مجموع زائران باید همراه دارویشان، نسخه انگلیسی پزشک معالج را داشته باشند تا در فرودگاه مقصد دچار مشکل نشوند.

وی درباره واکسیناسیون حجاج افزود: واکسیناسیون طبق دستورالعمل سعودی انجام می‌شود، واکسن اجباری برای تمام کشورها مننژیت است، در این میان برخی کشورها مانند کشورهای آفریقایی واکسیناسیون اجباری دیگری هم دارند که برای کشور ما صادق نیست.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ادامه داد: واکسن مننژیت چهار ظرفیتی توسط هلال احمر تهیه و بر اساس نیاز استان‌ها توزیع شده است، این واکسن باید تا دو هفته قبل از اعزام به زائران تزریق شود.

مرعشی تصریح کرد: حضور داوطلبانه زائران کادر درمان به خصوص در زمان تشریق در منا و عرفات بسیار کمک کننده است، امسال نیز طبق بررسی‌هایی که تاکنون انجام شده بیش از ۴۰۰ نفر کادر پزشکی در بین زائران حضور دارند که قبل از عملیات حج با آنها صحبت می‌شود تا در صورت رضایت‌شان، برای خدمات داوطلبانه حضور داشته باشند.

وی ضمن تاکید بر لزوم استطاعت جسمی زائران در انجام مناسک حج، با اشاره به محدودیت‌هایی که برای حضور افراد دارای اعتیاد و برخی بیماران نظیر مبتلایان آلزایمر و مصرف کنندگان داروهای اعصاب و روان وجود دارد، گفت: کم‌سن‌ترین زائر امسال یک طفل شیرخواره است که همراه خانواده در حج حضور خواهد داشت.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار