خبرهای داغ:

رشد ۸ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بندر امام خمینی (ره)

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان گفت: تخلیه و بارگیری کالا از منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) در سال گذشته با هشت درصد رشد همراه بود.
کد خبر: ۹۵۹۱۹۶۷
|
۲۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۴

به گزارش خبرگزاری بسیج خوزستان ابوطالب گرایلو بیان کرد: در سال گذشته، تخلیه و بارگیری ۴۶ میلیون و ۷۸۳ هزار تن کالا با ورود یکهزار و ۴۵۱ فروند کشتی در منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی(ره) انجام شد که این میزان با هشت درصد رشد همراه بود.

وی به سهم ۶۴.۵ درصدی منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی(ره) از واردات کالاهای اساسی کشور طی ١٢ ماهه سال گذشته اشاره و تصریح کرد: در حوزه رویه‌های گمرکی نیز طی بازه زمانی مذکور، صادرات غیرنفتی هفت درصد، کابوتاژ هشت درصد، ترانزیت نفتی ٢٨۶ درصد و صادرات نفتی ۹ درصد رشد یافت.

گرایلو بیان کرد: در سال گذشته اخذ مجوز انعقاد قرارداد به ارزش ۷۰ هزار و ۴۰۴ میلیارد ریال و انعقاد تفاهم‌نامه‌های سرمایه‌گذاری با شرکت‌های بخش خصوصی به ارزش ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در بندر امام خمینی(ره) انجام شد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان بیان کرد: سال گذشته رکورد تخلیه و بارگیری ترمینال نفتی با عملکرد ۴.۲ میلیون تن در بندر امام خمینی ثبت شد که رکورد قبلی به میزان تقریبی چهار میلیون تن بود.

گرایلو به ثبت رکورد تخلیه و بارگیری همزمان(دو طرفه) کشتی کابوتاژی در این بندر اقتصادی در سال گذشته با ظرفیت ۷۱ هزار تن و ثبت رکورد ماهانه تخلیه و بارگیری محمولات نفتی در دی ماه ۱۴۰۲ به میزان ۴۵۰ هزار تن اشاره کرد و گفت: رکورد تخلیه بارگیری مواد معدنی و شیمیایی به ظرفیت ۶.۸ میلیون تن در سال گذشته در بندر امام خمینی ثبت شد که رکود قبلی با تناژ ۶.۴میلیون تن بود.

وی به ثبت رکورد تناژ تخلیه و بارگیری روزانه کشتی مواد معدنی و شیمیایی به میزان ۲۷ هزار تن در روز در این بندر طی سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: رکورد جذب بزرگترین کشتی حامل مواد معدنی و شیمیایی به ظرفیت ۸۲ هزار تن و رکورد بارگیری ۲۲ هزار و ۵۰۰ تن کالای اساسی از یک انبار ثبت شد.

بندر امام‌خمینی (ره) در جنوب خوزستان یکی از بنادر استراتژیک کشور در امر صادرات و واردات کالاهای اساسی است.

بندر امام خمینی (ره) تأمین کننده ۷۰ درصد کالای اساسی وارداتی کشور است.

ارسال نظرات
پر بیننده ها