کوچ ۱۱ هزار خانوار عشایری در لرستان آغاز شد

مدیرکل امور عشایری لرستان گفت: کوچ بهاره ۱۱ هزار خانوار عشایری استان آغاز شده و تا ۱۵ اردیبهشت ادامه دارد.
کد خبر: ۹۵۹۲۷۲۰
|
۳۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۹

به گزارش خبرگزاری بسیج از لرستان، هوشنگ نورمحمدی روز جمعه اظهار کرد: طی این مدت ۱۱ هزار و ۲۰۰ خانوار عشایر به همراه ۹۰۰ هزار راس دام سبک کوچ می‌کنند.

 

وی افزود: عشایر لرستان از مناطق قشلاقی به سمت ییلاق کوچ می‌کنند و لازم است دام‌های خود را با خودروی حمل دام جابه‌جا و از حرکت دام‌ها در مسیر خیابان و جاده خودداری کنند.

 

مدیرکل امور عشایری لرستان تصریح کرد: دام‌ها نباید در مزارع و مراتع رها شوند، چراکه خسارت به این عرصه‌ها وارد می شود، همچنین در هنگام بارندگی بهاره از قرار گرفتن در مسیر رودخانه خودداری کنند تا مشکلی ایجاد نشود.

 

نورمحمدی بیان کرد: در زمان جابه‌جایی و کوچ عشایر دستگاه‌های اجرایی همچون هلال‌احمر، منابع طبیعی، شبکه بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی باید خدمات مورد نیاز را برای کوچ ایمن خانوارهای عشایر ارایه دهند.

 

وی عنوان کرد: اداره‌ کل امور عشایری نیز خدماتی از قبیل توزیع علوفه دامی، آرد، نفت، گاز و آب را قبل از کوچ عشایر تدارک و همه این موارد تامین شده است تا عشایر در این زمینه مشکلی نداشته باشند.

 

بالغ بر ۱۴ هزار خانوار عشایری با جمعیت ۸۳ هزار نفر حدود پنج درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند که از این تعداد حدود ۱۱ هزار و ۲۰۰ خانوار عشایر کوچ رو هستند و ۶ ماه از سال را به مناطق قشلاقی در شمال استان های ایلام، خوزستان و جنوب استان مستقر می شوند.

ارسال نظرات
آخرین اخبار