خبرهای داغ:
معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های ‌سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با پایان عملیات ساخت سازه در تالاب شیمبار، وضعیت تالاب مدیریت می شود.
کد خبر: ۹۵۹۹۵۰۱
|
۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۱

به گزارش خبرگزاری بسیج خوزستان، مجتبی ذوالجودی در حاشیه بازدید از روند ساخت سازه نگهداشت آب در تالاب شیمبار شهرستان اندیکا گفت: ساخت این سازه از سال ۱۴۰۰ با اعتبار ۹۵ میلیارد ریال آغاز شد و امیدواریم با تکمیل این طرح، تالاب مدیریت شود تا ارزش‌های اکوسیستمی و اکولوژیکی آن حفظ شود و منشا خدمت و اثر بهتری برای مردم باشد.

وی یکی از سیاست‌های معاونت محیط زیست دریایی تالاب‌ها را نگهداشت آب از طریق مدیریت منابع آب با اقدامات مختلف عنوان کرد.

داود میرشکار، مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: تالاب شیمبار ۱۱۴۴ هکتار وسعت دارد و در زمان پر آبی حقابه آن حدود ۵۸ میلیون متر مکعب است.

وی با بیان اینکه تالاب شیمبار از نظر اکوسیستمی حائز اهمیت است، افزود: سازه در حال اجرا در تالاب به منظور افزایش نگهداشت و افزایش دامنه ابگیری است.

میرشکار ادامه داد: باتوجه به ورود رسوبات در سال‌های گذشته و سیلاب‌های اخیر، سطح آب در تالاب افزایش داشته است.

وی می‌گوید: با اجرای کامل سازه معیشت دامدارن، عشایر و کشاورزان منطقه بهبود می‌یابد علاوه بر این زمینه تلطیف هوا و افزایش پوشش گیاهی تالاب بیش از پیش فراهم می‌شود و روند ساخت سازه تا سال ۱۴۰۳ در دستور کار قرار دارد.

تالاب شیمبار در شهرستان اندیکا واقع شده است و یکی از بزرگترین تاکستان‌های طبیعی کشور را در دل خود جای داده و با گونه‌های مختلف گیاهی نقش مهمی در امرار معاش مردم منطقه ایفا می‌کند. پوشش عمده و غالب گیاهی در محدوده ۲ هزار هکتاری تالاب شیمبار درختچه‌های جاز، پده، گز، تمشک، زالزالک، انگور وحشی یاقوتی است که حاکی از غنای طبیعی و تنوع گونه‌ای بالا‌ی این منطقه است.

بر اساس ماده ۳ آیین‌نامه نحوه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌ها، نحوه تخصیص حقابه محیط زیستی تالاب‌ها از رودخانه‌های بالادست آنها پس از تامین آب شرب نسبت به سایر مصارف دارای اولویت است.

در سال‌های اخیر کمبود آب یکی از چالش‌های تالاب‌های استان بوده است.

ارسال نظرات
پر بیننده ها