رییس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل:

اردبیل ۱۲۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی دارد

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در حال حاضر استان اردبیل ۱۲۰ هزار و ۳۰۰ نفر بهره بردار بخش کشاورزی دارد که در حوزه های مختلف فعال هستند.
کد خبر: ۹۶۰۵۴۷۵
|
۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۴۱

اردبیل ۱۲۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی دارد

به گزارش خبرنگار بسیج، نوبخت اژدری بعدازظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران در اردبیل اظهار کرد: اردبیل قطب کشاورزی کشورمان است و با داشتن اراضی زراعی و باغی ۷۸۰ هزار هکتاری جزو استان‌های پیشتاز در تولید محصولات استراتژیک محسوب می‌شود.

وی تعداد بهره برداران بخش کشاورزی را اعم از زراعی، باغی و دامی ۱۲۰ هزار و ۳۰۰ نفر اعلام و خاطرنشان کرد: در این استان ۹۷۱ هزار و ۹۰۰ هکتار اراضی ملی ۶۹ هزار و ۵۰۰ هکتار جنگل و ۹۲۰ هزار و ۴۰۰ هکتار مرتع وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با تشریح سیمای کشاورزی استان اردبیل براساس آخرین آمار و اطلاعات تصریح کرد: سطح زیرکشت این استان ۷۴۰ هزار هکتار است که در بخش زراعت تولید بیش از دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن انواع محصولات زراعی را شاهدیم.

اژدری سطح زیر کشت باغات مثمر استان را ۳۹ هزار و ۳۵۲ هکتار اعلام کرد و گفت: در این استان سرسبز سالانه ۲۷۸ هزار تن محصولات متنوع باغی تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

وی به وضعیت توسعه گلخانه‌ها نیز اشاره کرد و افزود: ۱۸۵ هکتار سطح زیر کشت گلخانه‌های استان است که از این مجتمع‌ها بالغ بر ۲۵ هزار تن محصولات متنوع گلخانه‌ای تولید شده و به بازارهای داخلی و خارجی ارسال می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ادامه داد: سطح زیرکشت گیاهان دارویی در این استان یک هزار و ۲۰۰ هکتار است که سالانه ۷۵۵ تن محصولات متنوع از ارقام گیاهان دارویی تولید و فرآوری شده و راهی بازار مصرف می‌شود.

اژدری تعداد واحدهای دامپروری این استان را ۷۱۴ واحد دام صنعتی اعلام و اظهار کرد: میزان تولید این واحدهای صنعتی دامپروری بالغ بر ۲۶۲ هزار تن است.

وی خاطرنشان کرد: در استان اردبیل ۵۳۵ واحد پرورش طیور و ماکیان وجود دارد که میزان تولید محصولات در این بخش ۵۰ هزار ۶۷۶ تن است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در مورد آخرین آمار زنبورستان ها نیز گفت: در استان اردبیل ۵۲۹ هزار و ۶۹۰ کلنی زنبور عسل وجود دارد که سالانه ۷ هزار و ۳۱۴ تن عسل استحصال و روانه بازار مصرف می‌شود.

اژدری با برشمردن محصولات شاخص استان بیان کرد: این استان در تولید عدس، بذر چغندر، ذرت بذری، سورگوم و مینی تیوبر رتبه اول، سیب زمینی، هلو، شلیل، پنبه و سویا رتبه دوم و عسل و کلزا رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تصریح کرد: ۱۰ درصد جوجه یکروزه کشور در این استان تولید می‌شود و اردبیل قطب تولید و صادرات جوجه یکروزه کشور است.

اژدری در پایان به وضعیت تولید آبزیان در اردبیل اشاره کرد و گفت: ۵۲۰ واحد مزاع پرورش ماهی در این استان قادر به تولید ۱۲ هزار و ۶۵۰ تن انواع آبزیان هست.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار