عدم ثبت مورد ابتلای قطعی به تب دنگی در شاهرود

شاهرود_ معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از عدم ثبت مورد ابتلای قطعی به تب دنگی و عدم مشاهده پشه آئدس در حوزه تحت پوشش دانشگاه، تاکنون خبر داد.
کد خبر: ۹۶۱۰۶۳۹
|
۱۱ تير ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۶

عدم ثبت مورد ابتلای قطعی به تب دنگی در شاهرودبه گزارش خبرنگار بسیج، دکترمهدی میرزایی ضمن هشدار در مورد خطرات مربوط به ابتلا به تب دانگ و لزوم مراقب در مقابل نیش پشه آئدس، اظهار کرد: تاکنون پشه آئدس در در حوزه تحت پوشش دانشگاه رصد نشده و الحمدلله مورد مبتلای قطعی به بیماری تب دنگی ثبت نشده است.
وی با بیان اینکه، بیماری تب دانگ یک بیماری ویروسی است که از طریق نیش پشه آلوده به ویروس (پشه آئدس) به انسان منتقل می‌شود، افزود: این پشه‌ها طول حدود ۷-۴ میلیمتر دارند و طول عمر آنها ۴-۲ هفته است که طی این مدت می‌توانند ۳ بار تخم گذاری کرده و هر بار ۱۰۰ تخم بگذارند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بیان کرد: فرد مبتلا ابتدا دچار تب و علایم عمومی شامل سردرد، درد عضلات، استخوان و مفاصل، بی اشتهایی، استفراغ، درد کاسه چشم، دانه‌های پوستی و ... شده که حدود ۷-۲ روز طول می‌کشد.
میرزایی با اشاره به اینکه از زمان ورود ویروس به بدن تا شروع علائم ۱۰-۴ روز طول می‌کشد، گفت: بیماری تب دانگ داروی قطعی و واکسن ندارد.
وی ادامه داد: در مراحل بعدی و در صورت عدم مداخله درمانی ممکن است بیمار دچار خونریزی، کاهش فشارخون و کاهش پلاکت شده و حتی احتمال مرگ می‌رود؛ به طور کلی در صورت عدم مداخله به موقع به احتمال ۲۰ درصد مرگ و میر وجود دارد، اما با اقدام به موقع احتمال مرگ حدود یک درصد است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، با بیان اینکه پشه‌ها در محل‌هایی مثل بوته‌های گیاهان خودرو، انبارها، جعبه‌های بار، ساختمان‌های متروکه زندگی می‌کنند، عنوان کرد: محل‌های تخم گذاری پشه‌ها شامل چاله‌های آب، محفظه‌های آبی، ظروف زیر گلدان‌ها (که حاوی آب راکد اند) و داخل تایر‌های کهنه و انواع ظروف هستند.
میرزایی گفت: برای پیشگیری از انتقال بیماری لازم است محیط رشد پشه‌ها ناامن و شرایط زیست و تخم گذاری آنها از بین برود. همچنین استفاده از لباس‌های بلند و رنگ روشن، استفاده از توری برای پنجره‌ها و درب‌ها و استفاده از اسپری‌های دور کننده حشرات در کاهش انتقال بیماری کمک کننده است.
وی خاطرنشان کرد: در سال جاری ۱۲۲ مورد تب دانگ در کشور شناسایی شده که ۶ مورد آن در بندر لنگه شناسایی شده و بقیه از خارج کشور مبتلا شده اند. از میان مبتلایان تاکنون ۳ نفر فوت نموده اند.
معاون بهداشتی دانشگاه، یادآور شد: تاکنون پشه آئدس در شهرستان‌های شاهرود و میامی رصد نشده و مورد قطعی گزارش نشده است.

ارسال نظرات
آخرین اخبار