تب دنگی در کمین همسایه؛ نگرانی‌ها در اردبیل به صدا درآمد

پشه آئدس، ناقل بیماری‌های خطرناک مانند تب دنگی و زیکا، به استان گیلان رسیده است. تاکنون موردی از ابتلا به تب دنگی در اردبیل گزارش نشده، اما مسئولان و کارشناسان هشدار می‌دهند که باید مراقب بود.
کد خبر: ۹۶۱۲۵۶۹
|
۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۶
تب دنگی در کمین همسایه؛ نگرانی‌ها در اردبیل به صدا درآمد
به گزارش خبرگزاری بسیج از اردبیل، خبر ورود پشه آئدس، ناقل بیماری خطرناک تب دنگی، به استان گیلان، سبب نگرانی‌هایی در اردبیل شده است؛ این پشه که به "پشه ببر" نیز معروف است، می‌تواند بیماری‌های مرگباری مانند تب دنگی و زیکا را به انسان منتقل کند.
اگرچه تاکنون موردی از ابتلا به تب دنگی در اردبیل گزارش نشده، اما نزدیکی این استان به گیلان و احتمال جابه‌جایی این پشه خطرناک، نگرانی‌ها را افزایش داده است.مردم اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، خواستار اقدامات جدی‌تر از سوی مسؤولان برای جلوگیری از ورود این پشه به استان شده‌اند.
یکی از اهالی اردبیل در این باره گفت: ما از مسئولان می‌خواهیم که سم‌پاشی معابر و منازل را به طور گسترده انجام دهند و همچنین مردم را از خطرات این بیماری و راه‌های پیشگیری از آن آگاه کنند.

تمهیدات لازم برای جلوگیری از ورود پشه آئدس به اردبیل انجام شده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در این رابطه اظهار کرد: تمامی تمهیدات لازم برای جلوگیری از ورود پشه آئدس به استان اندیشیده شده و به طور مستمر در حال رصد و پایش هستیم.
وی با اشاره به نامناسب بودن آب و هوای اردبیل برای رشد و تکثیر این پشه، افزود: تاکنون هیچ موردی از مشاهده یا ابتلا به تب دنگی در استان گزارش نشده است؛ با این حال، مردم باید مراقب باشند و در صورت مشاهده هرگونه پشه مشکوک، به مراکز بهداشت یا دانشگاه علوم پزشکی اطلاع دهند.
این مقام مسئول همچنین به شهروندان توصیه کرد: برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، از تجمع آب در ظروف و سطوح مختلف خودداری کرده و از پشه بنداستفاده کنند.

مکان‌های تجمع آب، محل تکثیر پشه آئدس

یک کارشناس جانورشناسی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: پشه آئدس در آب‌های راکد و کم‌عمق مانند بشکه‌ها، ظروف کهنه، آب‌های جمع شده در زیر گلدان‌ها و... تخم‌گذاری می‌کند. بنابراین، مهم‌ترین اقدام برای پیشگیری از رشد و تکثیر این پشه، از بین بردن این مکان‌های تجمع آب است.

وی همچنین بر لزوم استفاده از لباس‌های آستین بلند و شلوار بلند در هنگام غروب و طلوع آفتاب، زمانی که فعالیت این پشه بیشتر است، تأکید کرد.تب دنگی، بیماری ویروسی است که با علائمی مانند تب بالا، سردرد شدید، درد عضلانی و مفصلی، تهوع و استفراغ همراه است.در موارد شدید، این بیماری می‌تواند منجر به خونریزی داخلی و مرگ شود.با توجه به خطرناک بودن این بیماری، ضروری است که مردم اردبیل با جدیت تمام نکات پیشگیرانه را رعایت کرده و در صورت مشاهده هرگونه علائم مشکوک، به مراکز درمانی مراجعه کنند.

 
ارسال نظرات
پر بیننده ها