زاهدان/ با پیگیری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، هزینه قبور و تغسیل اموات کرونایی نیازمند رایگان شد.
کد خبر: ۹۳۵۹۷۲۲
|
۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴

به گزارش خبرگزاری بسیج از زاهدان، در پی پیشنهاد حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی به شهردار مرکزی این کلان شهر و در دیدار گروه های مردمی فعال در حاشیه شهر مرکز سیستان و بلوچستان با نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، هزینه قبر و تغسیل متوفیانی که به دلیل کرونا از دنیا رفته و نیازمند هستند، با تایید گروه های جهادی رایگان شد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در این جلسه که در محل ستاد مردمی جبهه فرهنگی اجتماعی انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان(بنیاد فرهنگی اجتماعی خاتم الاوصیاء) برگزار شد، ضمن تقدیر از تلاش جهادگران در بخش های مختلف، گفت: در اصل، جهادگران با خدا معامله می کنند عزیزانی که جهاد کرده و در این خطه کار می کند  اجرشان را قطعا خدا خواهد داد.

وی ادامه داد: جهادگران انتظارات به حقی دارند که مسئولین و خدمتگذارانشان تا آنجا که می توانند و از دستشان بر می آید باید در راستای تحقق آنها کمک کنند.

وی در پاسخ به انتقاد یکی از جهادگران از عدم حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مراسم تدفین پیکر "شهید سابقی نژاد"در گلزار شهدای زاهدان نیز گفت: پیرو وعده ای که در سفر چند روز گذشته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استان داده ام که به دلیل عدم وجود فرودگاه در خاش به زودی با حضور معاون وزیر، به این شهرستان مراجعه خواهیم کرد، تشییع پیکر این شهید با پرواز دکتر جان بابایی معاون وزیر مطابقت کرد و مستقیما با حضور دکتر هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به سمت خاش حرکت کردیم و اگر وی در زاهدان حضور می داشت قطعا در صف اول حاضران این مراسم می بود.

حسینعلی شهریاری ضمن تسلیت مجدد شهادت طلبه جهادگر سابقی نژاد،تصریح کرد: در بازدید اخیری که از بیمارستان داشته بودم ایشان را دیدم و حالشان نیز خوب بود ولی متاسفانه بیماری کرونا اصلا قابل پیش بینی نیست، بسیاری از افراد بیمار بوده اند که با وضعیت خوب مرخص شده و به منزل رفته اند اما در بازه زمانی ۶ تا ۱۲ ساعت بعد با یک شرایط وخیم جسمی به بیمارستان می آیند و یا فوت می شوند و این موضوع در کل کشور وجود دارد و مختص یک استان نیست، از اول کرونا واقعیت همین است.

وی ضمن تقدیر از مسئولان وزارت بهداشت، اظهار کرد: تاکنون ما هرآنچه که از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  برای استان درخواست کرده ایم، آنان جواب رد به ما نداده و درخواست ها را تحقق بخشیده اند به طوری که تنها برای بیمارستان 320 تخت خوابی زاهدان که از 8سال قبل کار ساخت و تجهیز آن آغاز شده، بالغ بر 100 میلیارد تومان طی امسال اعتبار تخصیص یافته و این بیمارستان تکمیل شده و در کل طی امسال بالغ بر 200 میلیارد تومان اعتبار به این دانشگاه تخصیص داده شده است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: یک دستگاه رادیوتراپی با قیمت ۶۴ میلیارد تومان و یک دستگاه MRI به قیمت 16میلیارد تومان نیز به صورت رایگان برای بیمارستان 320 تخت خوابی زاهدان از وزیر بهداشت درخواست و دریافت کرده ایم، با وجود آنکه کرونا در کل کشور وجود دارد، هر آنچه که ما خواستیم تاکنون به ما داده اند و این نوع نگاه جای تقدیر دارد.

شهریاری ضمن ابراز نگرانی از آغاز پیک جدید کرونا در سطح کشور، بیان کرد: در بازدید از بخش بیماران کرونایی در بیمارستان ولی عصر(عج) نیروی انتظامی تهران، با بیماران که صحبت می کردم تمام خانواده های آنان درگیر کرونا شده و معمولا یک تا دو نفر بدحال هستند و این روند در زاهدان و سایر نقاط کشور نیز به همین شکل است.

مشکلاتی به مثل افت اکسیژن ممکن است در بیمارستان ها اتفاق بیفتند

وی ضمن ابراز امیدواری برای کاهش روند رو به بالای کرونا، تاکید کرد: نیروهای فعال در بهداشت و درمان هرچه در توان داشته اند را برای خدمت به بیماران کرونایی استفاده کرده اند، مشکلاتی به مثل افت اکسیژن ممکن است در بیمارستان ها اتفاق بیفتند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان ۷ دستگاه اکسیژن ساز نصب شده و اخیرا یک مخزن ۳ونیم تنی اکسیژن نیز در این مرکز درمانی نصب شده است، با این وجود نمی توانیم بگوییم به مشکلی در حوزه اکسیژن برخورد نخواهیم کرد زیرا هیچ چیز قابل پیش بینی نیست و همیشه احتمال بروز مشکل وجود دارد.
وی تصریح کرد: بنده در هر سفری که به استان آمده ام بدون ترس از بیماری کرونا، در بخش بیماران کرونایی حاضر و با آنان صحبت کرده ام تاآنها  احساس کنند ما جویای احوالشان هستیم، در این دیدارها گاها مسائلی را به ما میگویند که شاید هیچ وقت به مسئولان نتوانند بگویند.

وی ادامه داد: چند هفته قبل در بازدید از بیمارستان بوعلی زاهدان شاهد وجود پنکه بر بالین بیماران بودم، در آنجا تقاضای خرید اسپیلت و نصب آن را دادیم که در این راستا 20 اسپیلت خریداری و نصب شده است، چند شب گذشته نیزیکی از دوستان از بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان پیامکی نسبت به وجود گرما در این مرکز درمانی ارسال کرد که پس از آن به رئیس بیمارستان اطلاع داده تا سریعا هرچه اسپیلت موردنیاز دارند را خریداری و نصب کنند که خوشبختانه دستگاه ها خریداری و هم اکنون در حال نصب می باشند.

شهریاری بیان کرد: زمانی که چیلرها خراب می شود یا مشکلی پیدا می کنند، چندین روز طول می کشد که تعمیر شود و درصورتی که به تجهیزاتی نیاز باشد نیز باید از تهران پیگیری خرید و ارسال آن به استان انجام شود چرا که تنها در تهران می توان قطعات مورد نیاز این دستگاه ها را پیدا کرد.

وی  با اشاره به این مطلب که بیشترین مرگ و میر دنیا در بین کادر بهداشت و درمان ایران است، گفت: تاکنون نزدیک به ۳۰۰ نفر از اساتید دانشگاه، پزشکان، پرستاران، بهیاران، پرسنل اورژانس، خدمه و رانندگان اورژانس را از دست دادیم، بگذریم از این که الان واکسینه شدند و این واکسیناسیون به معنای این نیست که به این بیماری مبتلا نشوند، تعداد زیادی از افرادی که این واکسن را دریافت کرده اند ممکن است دچار این بیماری شوند اما میزان مرگ و میر به واسطه این واکسن ها کاهش می‌ یابد.

وی افزود: ما با پیگیری توانستیم مجوز تزریق واکسن افراد 50 سال به بالا را دریافت کنیم بعد شنیده شده که از جنوب شرق کشور برای دریافت واکسن به سیستان و بلوچستان مراجعه می کنند و در این راستا با وزیر صحبتی کردیم تا مجوز تزریق 50 سال به بالا را در استانهایی به مثل خراسان جنوبی، هرمزگان، بوشهر را هم بدهند تا مشکلی پیش نیاید که وزیر بهداشت موافقت خود را اعلام کردند.

عضو مجمع نمایندگان مردم سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از خدمات سپاه پاسداران در روند مقابله با بیماری کرونا، تصریح کرد:اجرای طرح شهید سلیمانی سپاه پاسداران در امر بیماریابی و اینکه هم اکنون سه بیمارستان صحرایی این نهاد در استان حاضر بوده و در هرجا که نیاز باشد در ظرف نهایتا 24 ساعت قابلیت انجام کلیه اقدامات بیمارستانی را دارا می باشند جای تقدیر و تشکر دارد.

وی ادامه داد: نیروی انتظامی نیز در جاده فرودگاه زاهدان با برپایی بیمارستانی به افراد سرپایی خدمات ارائه می دهند که کلیه این اقدامات از نهادهای نظامی و انتظامی و سایر دستگاه ها جای تقدیر دارد. 

شهریاری خاطر نشان کرد: چند روز گذشته در جلسه ای با خیرین به صورت تلفنی با دکتر مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) صحبت کردم که دومیلیون ماسک را به صورت رایگان و دومیلیون ماسک را با دریافت هزینه به استان ارسال کنند که متاسفانه تنها یک میلیون ماسک موجود داشتند و قرار شد این میزان را به سیستان و بلوچستان ارسال کنند تا ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با کمک هلال احمر و گروه های جهادی اقدام به توزیع این ماسک ها کنند.

وی اضافه کرد: با رئیس جمعیت هلال احمر کشور نیز گفت و گویی داشتیم و درخواست کردم تا بسته های کمک های معیشتی، ماسک و مواد ضد عفونی را تا هرجا که در توان دارند به استان ارسال کنند که محموله هایی در این خصوص به سیستان و بلوچستان فرستاده شده است.

این نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات غسالخانه زاهدان نیز گفت: پس از اطلاع از معضلات این بخش، نماینده خود را به این محل فرستادم و مشکلات به شهردار اطلاع رسانی شده و وضع کمی بهتر از گذشته شده اما هنوز نیز احتیاج به کمک داریم البته زحمات انجام شده توسط شهردار قابل تقدیر است.

وی گفت: با پیگیری از وزیر بهداشت مقرر شده تا کلیه هزینه های درمان بیماران کرونایی که دفترچه بیمه سلامت روستایی و شهری دارند رایگان باشند.

وی در پی درخواست دریافت مجوز برای دریافت واکسن گروه های جهادی، ضمن صحبت با رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و هماهنگی وی با سرپرست مرکز بهداشت این شهرستان، مقرر شد تا تزریق واکسن با هماهنگی و تائید دبیر ستاد مردمی جبهه فرهنگی_اجتماعی انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان انجام شود.

یک میلیون و  ۶۵۴ هزار ماسک در سیستان و بلوچستان توزیع می‌شود 

دبیر ستاد مردمی جبهه فرهنگی_اجتماعی انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: یک میلیون و 645هزار ماسک بهداشتی از سوی خیرین برای توزیع به استان با هدف مهار بیماری کرونا ارسال شده است.

حسنعلی نوری افزود: در راستای مقابله با بیماری کرونا، از سه هفته قبل یک حرکتی در زاهدان شکل گرفته به طوری که ستاد مردمی مقابله با این بیماری، در قرارگاه شهید میرحسینی زاهدان تشکیل و بخشی از جوانان و گروه های جهادی درآنجا حرکتی را در این خصوص شروع کردند.

وی ادامه داد: ستاد مردمی جبهه فرهنگی_اجتماعی انقلاب اسلامی استان از حدود سال 1390 در سطح سیستان و بلوچستان آغاز به فعالیت کرد، در جریان پیک جدید کرونا در استان ارتباطی با جوانان گرفته شده و مقرر شد تا پس از تعطیلی ستاد مردمی شکل گرفته در قرارگاه شهید میرحسینی در این ستاد بتوانیم برنامه های مستمری برای رسیدن به اهداف را در دستور کار قرار دهیم و اولویت اول ما را در حوزه بهداشت و درمان که ضرورت اولیه مبارزه با این بیماری بود، قرار دادیم.

وی با بیان اینکه ارتباطاتی که این جبهه گرفته طبیعتا با دستگاه های دولتی نبوده و تمرکز بر فعالیت های مردمی بوده است، اظهار کرد: در حوزه مباحث پزشکی طرحی را با کمک دوستان محلات در مساجد پیگیری کردیم و تعدادی از پزشکان عزیز که وقتشان را در اختیار این پروژه قرار داده بودند از ساعت ۱۷ و۳۰ تا ۱۹ و گاها به علت کثرت بیماران تا پاسی از شب تمدید می شد در قالب طرح ویزیت رایگان بیماران شناسایی شده و یا مشکوک به کرونایی های محل در مساجد حاضر و پس از ویزیت رایگان اقلام دارویی مورد نیاز از بانک دارویی ارسال شده از سوی خیرین را زیر نظر بسیج جامعه پزشکی توزیع شده است.

وی دامه داد: در قالب این طرح، بیماران بدحال به صورت تلفنی ویزیت می شدند و روزانه در هر 13محل حاشیه شهر زاهدان بین 50 تا 70 نفر ویزیت و در بین آنها داروهای تجویز شده پزشکان توزیع شده است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر نیز این آمادگی وجود دارد تا درصورت آماده بودن چند پزشک برای ارائه خدمات ویزیت رایگان، مجددا این طرح در محلات و مساجد حاشیه شهر از سرگیری شود، در حوزه دارو نیز تاکنون خیرین دو محموله 50میلیون تومانی از داروهای مورد تاکید پزشکان مرتبط با این بیماری تهیه و به استان ارسال شده است.

نوری بیان کرد: با توجه به این که یک بخش از روند بهبود بیماران به تغذیه مرتبط است، هزار و 700 بسته تغذیه سالم که متشکل از بسته های عسل، مربا، خرما، نمک دریا، داروی امام موسی کاظم(ع) و مجموعه های دم نوش ها که بتواند به تقویت بنیه تحلیل رفته بیماران کمک کند با بهره گیری از شبکه جبهه مردمی در سایر استانهای کشور با محوریت واحد خواهران تهیه و توزیع کرده ایم.

وی گفت: در حوزه طب سنتی گروه های جهادی ۴ تیم را در زاهدان سازماندهی کرده اند که این تیم ها با برنامه ریزی در محلات حضور پیدا کرده و سرکشی از خانواده ها و به نوعی ویزیت مواردی که در طب سنتی مرسوم بوده و می توانسته کمک کار خانواده ها باشد، اقدام کرده اند.

این مسئول تصریح کرد: در رابطه با تامین آب بهداشتی نیز با کمک خیرین 7تریلی آب معدنی به استان ارسال شده که 3 تریلی در حوزه شهر سرجنگل(کورین) و روستاهای اطراف آن توزیع شده و مابقی در حدود 9هزار و ۸۵۶  بسته آب معدنی نیز در حاشیه شهر زاهدان توزیع شده و یا در حال توزیع در بین خانواده های دارای بیماران کرونایی می باشد تا در مدت قرنطینه از آب سالم و بهداشتی استفاده کنند.

وی ادامه داد: ما دو گروه طلبه داریم که بربالین بیماران کرونایی حاضر شده و به آنان دلداری داده و بخشی از داروهای گیاهی نیزبه آنها داده می شود تا کمی از استرس آنان کم شود.

دبیر ستاد مردمی جبهه فرهنگی_اجتماعی انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: برخی از بیماران شناسایی شده مشکلات مالی برای درمان داشتند که در این خصوص 15میلیون تومان از اعتبارات اهدایی خیرین به این بخش اختصاص پیدا کرده که به صورت موردی براساس شناسایی صورت گرفته تخصیص داده شده است.

وی خاطر نشان کرد: در بخش بسته های کمک معیشتی، هزار و 100 بسته را از بنیاد مستضعفان و3هزار و ۳۰۰ بسته نیز از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) دریافت کرده ایم که جا دارد تشکر ویژه ای از این نهادها داشته باشیم، در کنار این دو نهاد حدود دو هزار بسته معیشتی به صورت متفرقه به این ستاد مردمی ارسال شده است.

وی گفت: سه هزار قرص نان، ۵۰ هزار پرس غذای گرم و سوپ در این ایام در بین خانواده های کرونایی توزیع شده است.

نوری خاطر نشان کرد: در طی این ایام یک میلیون و ۶۴۵ هزار عدد ماسک را توانستیم از مجموعه خیرین سراسر کشور جمع آوری کرده و با توجه به موج کرونای فعال در استان، از این مقدار حدود ۶۰۰هزار عدد ماسک توزیع شده و براساس شرایطی که در پیش داشتیم ۴۰۰هزار ماسک را در حوزه نماز عید قربان و محل‌های عرضه دام پیش بینی کردیم. 

وی با اشاره به بخش فعالیت غسالخانه های زاهدان نیز گفت: در حوزه غسالخانه نیز محدودیت ها و کمبودهایی مانند مواد شوینده وجود داشت که با فراخوان و نامه نگاری های لازم این مهم برطرف شد، همچنین بخشی از محموله کمک های این بخش نیز شامل مایع ضدعفونی، مواد پاک کننده، مایع دستشویی و غیره در حدود 110 کارتن به استان رسیده است.

این مسئول تصریح کرد: ایستگاه واکسیناسیون خودرویی از دوشنبه گذشته فعالیت خود را با کمک دانشگاه علوم پزشکی زاهدان آغاز کرده و بخشی از نیروهای جبهه فرهنگی_اجتماعی استان نیز مسئولیت آنجا را برعهده گرفته اند.

وی بیان کرد: در رابطه با شارژ کپسول اکسیژن دغدغه ای ویژه ای وجود دارد و هم اکنون نیز ما مبتلابه آن می باشیم، البته بخشی از خیرین در زاهدان فراخوان و اطلاعیه هایی داده اند ولی براساس گزارش گیری هایی که به صورت روزانه دریافت می شود بیماران حاشیه شهر از این کپسولها بهره ای نمی گیرند، به طور طبیعی معمولا این مراکز به صورت واسطه، فامیل جابجا می شوند و کسی که این کپسولها را می برد تا زمانی که بهبود پیدا نکند نفر بعدی حق استفاده از کپسولهای اکسیژن را ندارد و درنهایتا چرخه کپسول ها در این مراکز ۳۰ تا ۴۰عدد بیشتر نیست لذا در حوزه تامین کپسول اکسیژن و شارژ مشکلات همچنان وجود دارد.

وی با تاکید بر این که تداوم و استمرار فعالیت های مقابله با کرونای ستاد مردمی جبهه فرهنگی_اجتماعی انقلاب اسلامی استان نیازمند همکاری و اقداماتی است، اضافه کرد: در حوزه آشپزی در بخش تامین سیلندر گاز مشکلاتی وجود دارد درصورت امکان هزینه و حمل و نقل کسپول ها را شرکتی از شرکت های مرتبط برای 10 تا 20 روز اجرای طرح متقبل شوند، تامین نیروی پزشک مورد نیاز طرح ویزیت و نیازمندی نیز در بخش لجستیک و خودرو نیز وجود دارد البته فرمانداری مساعدتی نسبت به تامین وانت جهت ایاب و ذهاب گروه های جهادی داشته اند.

نوری ادامه داد: حرکتی درحال حاضر در حال انجام است، کرونا بهانه ای است چرا که هدف اصلی ما این است که شوراهایی که در محلات مختلف شکل گرفته بتوانند به مسائل موجود در محلات ورود پیدا کرده وبا همراهی و ترکیبی که خود گویای یک وحدت عملی در حوزه شهر زاهدان است به لطف خدا بقیه دغدغه ها ساکنان محلات حاشیه شهر زاهدان را نیز رفع کنیم.

لازم به ذکر است، در این جلسه نمایندگان محلات و مسئولان حاضر به ارائه گزارشات، مشکلات، درخواستهای خود پرداختند.

ارسال نظرات
آخرین اخبار