عملیات کمان ۹۹ از مهمترین عملیات‌های نیروی هوایی ارتش در دومین روز از جنگ تحمیلی بود.
کد خبر: ۹۳۷۶۱۸۱
|
۰۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۳
عملیات کمان ۹۹ درست یک روز پس از اولین حمله رژیم بعث عراق به ایران یعنی یکم مهر صورت گرفت.

در این عملیات ۲۰۰ جنگنده ایرانی در پاسخ به تجاوز عراق از پایگاه‌های هوایی اهواز، تهران، همدان، سنندج، تبریز، بوشهر، کرمانشاه و اسلام آباد، تاسیسات و زیرساخت‌های هوایی، مخازن سوخت و انبار‌های مهمات، رادار‌های هدایت‌کننده هواپیما‌های جنگی، برج‌های مراقبت و کنترل سامانه‌های فرماندهی، مراکز مخابراتی و انواع آنتن‌ها در مناطق کرکوک، موصل، الرشید، حبانیه، ناصریه، شعیبیه، کوت و المثنی را مورد هدف قرار دادند.

این عملیات یکی از مهمترین و مخوف‌ترین عملیات‌های نیروی هوایی ارتش در طول دفاع مقدس محسوب می‌شود.

بمباران جنگنده‌های ارتش ایران باعث شد عراق پشت دزفول زانو بزند

سرهنگ خلبان محمد اسماعیل شریفان، مدیر پژوهش پژوهشکده دکترین در دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی در خصوص این عملیات اظهار داشت: قدرت هوایی به عنوان یکی از قدرتمندترین و مخوف‌ترین نیرو‌های حاضر در جنگ‌ها محسوب می‌شود که در میدان نبرد می‌جنگیدند و شب و روز نداشتند، چون شب و روز شهر‌ها و مناطق عملیاتی بمباران می‌شد.

وی تصریح کرد: نیروی هوایی پای ثابت تمام عملیات‌ها و بخش اعظمی از قدرت نظامی است. روز‌هایی که جهان آرا به همراه نیرو‌های مردمی و تفنگ داران دریایی در خرمشهر خانه به خانه جنگ را مدیریت می‌کردند و شهید اقارب‌پرست اجازه نمی‌داد لشکر‌های زرهی وارد خرمشهر شوند و همت و زین الدین در حال مقاومت بودند بمباران مستمر خلبانان جنگنده‌های ارتش باعث شد عراق پشت دزفول زانو بزند و خاکریز ما در دب حردان زده شد. در حقیقت ما اجازه پیشروی دشمن را گرفتیم.

شریفان بیان داشت: کمان ۹۹ به عنوان عملیات پرشتاب مشت محکم و خط بطلان بر حیثیت صدام زد. مهمترین عملیات علیه نیروی هوایی دشمن بود که دست دشمن را از اهداف سطحی کوتاه کرد. در این ماموریت قوی‌ترین ابزار‌ها به کار گرفته شدند و شهدای زیادی را در نیروی هوایی تقدیم و ثابت کردیم قدرت هوایی توانمند بوده است. هر گاه از سر در پایگاه وارد می‌شویم بوی شهدا به مشاممان می‌رسد.

کمان ۹۹ حمله به نقاط حساس و عمق استراتژیک دشمن بود

سرتیپ جواد محمدیان از خلبانان نیروی هوایی ارتش در خصوص عملیات کمان ۹۹ درباره این عملیات اظهار داشت: ماموریت‌های تعریف شده نیروی هوایی که به ما آموزش داده بودند پنج مورد بود. یکی از آن‌ها حمله به نقاط حساس و عمق استراتژیک دشمن بود.

وی افزود: زمانی که عراق حمله کرد ما در خدمت شهید بقایی و درگیر کردستان و مسئله غائله کردستان بودیم. منطقه کمی متشنج بود و احتمال حمله عراق را می‌دادیم. همراه شهید اقبالی و اکبری در حال گشت زنی بودیم و ۱۲:۳۰ ظهر از پرواز برگشتیم. ساعت ۱۳:۳۰ بود که صدای بمباران عراق آمد و دیدیم چند سوخوی عراقی از بالای سر ما عبور کردند.

محمدیان تصریح کرد: نیروی هوایی همیشه طرح‌های عملیاتی در هر پایگاهی برای خود داشت که اگر حمله‌ای شود بدانیم باید چه کنیم. طرح‌های عملیاتی و اهداف پایگاه تبریز از پیش تعیین شده بود. ابتدا گفتند چهار فروند هواپیما به پایگاه موصل برود و فردا عملیات فراگیری انجام شد.

این خلبان نیروی هوایی ارتش بیان کرد: روز عملیات کمان ۹۹ در حدود ۴۰ فروند هواپیما از پایگاه تبریز به عملیات رفتند و ۳۰ هواپیما نیز کار پوشش هوایی منطقه را انجام می‌دادند. به خلبانان هواپیما‌های پوششی گفته بودند ماموریت شما کمتر از کار بمباران دیگر هواپیما‌ها نیست، چون اگر دشمن پایگاه هوایی ما را بزند جایی برای پرواز وجود ندارد. عراق یک تک به پایگاه هوایی کرد، اما فقط یک هواپیما از دست رفت و تبریز واقعا دامی برای عراقی‌ها شد.

انتهای پیام/
ارسال نظرات
آخرین اخبار