خبرهای داغ:
نخ کوک، روایتی از یک بانوی کارآفرین بسیجی که بنا به نیاز و آتش به اختیار اقدام به کارآفرینی برای زنان بدسرپرست و خود سرپرست و اشتغالزایی برای ۵۲۳ نفر نموده است.
کد خبر: ۹۳۸۰۲۱۵
|
۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۷

به گزارش بسیج، فرآیندی که بتواند با استفاده از خلاقیت، چیز نویی را همراه با ارزش جدید با استفاده از زمان، منابع، ریسک و به کارگیری همراهان بوجود آورد «کارآفرینی» است. کارآفرینی فقط فردی نیست. سازمانی هم می‌تواند باشد حتی شرکت‌های بزرگ اعم از دولتی و خصوصی هم می‌توانند کارآفرینی داشته باشند.

کارآفرینی عبارت است از فعالیت هدفمند که شامل تصمیمات منسجم فرد یا گروهی از افراد برای ایجاد، توسعه یا حفظ واحد اقتصادی است. کارآفرینی، قبول مخاطره، تعقیب فرصت‌ها، ارضای نیازها از طریق نوآوری و تأسیس یک کسب ‌و ‌کار است. رفتاری که در واقع بکاربردن مفاهیم و تکنیک‌های مدیریتی، استانداردسازی محصول، بنا نهادن کار بر پایه آموزش می‌باشد.

در ایران، پس از انقلاب اسلامی با ایجاد روحیه جهادی، اقدامات زیادی درراستای کارآفرینی صورت گرفته است. یکی از حوزه های که با هدف ارتقا توانمندی های افراد جامعه، به کارآفرینی اهمیت زیادی داده، نهاد بسیج است.

بسیجیان زیادی در لبیک به منویات مقام معظم رهبری و با هدف اشاعه فرهنگ خودکفایی، توانسته اند در عرصه های مختلف و با ایجاد زمینه فعالیت، افراد زیادی را وارد عرصه فعالیت نمایند‌ و جامعه هدف آنها اقشاری است که با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی، در معرض آسیب بیشتری هستند.

در همین راستا، خبرگزاری بسیج قزوین با یک بانوی بسیجی موفق و کارآفرین که توانسته زمینه فعالیت بیش از ۵۲۳ نفر را در طول دو سال در استان قزوین فراهم نماید، گفتگویی داشته که خواندن آن خالی از لطف نیست.

از یک کارگاه کوچک تا راه اندازی ۸ کارگاه کارآفرینی

بانو محبوبه شامحمدی فرمانده حوزه کوثر ولایت و مدیر کارگاه های تولیدی «نخ کوک» و کارگاه میوه خشک کنی مویز و کارگاه شیرینی پزی، در گفتگو با خبرنگار بسیج قزوین، از هدف خود می گوید: با هدف ایجاد اشتغال به ویژه برای زنان بی سرپرست و بدسرپرست و به ویژه در شرایط سخت اقتصادی کشور، از بهمن ۹۸ در یک اقدام جهادی در یکی از پایگاه های بسیج حوزه کوثر ولایت ناحیه امام حسن مجتبی(ع) قزوین، با اعلام فراخوان جهت ایجاد کارگاه خیاطی، از بانوان توانمند در عرصه خیاطی دعوت به همکاری کردیم.

وی از آغاز کار می گوید: در یک فضای سه در چهار متری، بعد از گذشت ۶ ماه توانستیم اولین کارگاه اشتغالزایی در حوزه خیاطی را افتتاح نماییم. این ظرفیت امروز به ۸ کارگاه رسیده که شامل سه کارگاه خیاطی، یک کارگاه چرم دوزی، یک کارگاه عروسک دوزی، یک کارگاه شیرینی پزی می باشد.

ایجاد زمینه اشتغال بیش از ۵۰۰ نفر در طول دوسال

شامحمدی افتتاحیه اولین کارگاه ما در از زمینه ایجاد اشتغال می گوید: بهمن ماه ۹۸ بود که همزمان با شیوع کرونا بود. با راه اندازی این کارگاه ها در طول دوسال، ۵۲۳ شغل برای جامعه هدف ایجاد شده است.

سپاه و بسیج سازندگی، حامی صفر تا صد فعالیت ما بوده اند

وی با اشاره به حمایت های صورت گرفته جهت راه اندازی این کارگاه ها افزود: برای راه اندازی کارگاه ها با توجه به نیت خیر جهت حمایت از زنان بدسرپرست و خودسرپرست و قشر آسیب پذیر جامعه، مجموعه سپاه استان و بسیج سازندگی استان حامی ما بودند. در بحث هزینه نیز بعد از اجرای طرح و فروش محصولات کارگاه، با سود حاصله از فروش محصولات علاوه بر اینکه حقوق چرخ کاران و مدیر کارگاه پرداخت می شد، شروع به خرید چرخ خیاطی برای چرخ کاران کردیم چرا که آغاز فعالیت کارگاه با استفاده از چرخ خیاطی خودِ چرخ کاران بود و در حال حاظر با استفاده از سود حاصله کارگاه ها، ۵۰ چرخ خیاطی خریداری شده است.

با توجه به مکاتباتی که با استانداری و شورای شهر قزوین داشتیم، قول های مساعدی جهت مکانی جهت فروش محصولات کارگاهی داده شده اما در زمینه تسهیلات و حمایت های مالی، هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.

تولید و توزیع ماسک با نصف قیمت بازار در راستای حمایت از مصرف کننده

این بانوی کارآفرین در ادامه با اشاره به همزمانی آغاز فعالیت کارگاه خیاطی و شیوع کرونا بیان می کند: در سال ۹۸ فعالیت کارگاه با دوخت و تولید مانتو آغاز شد، اما با توجه به شیوع بیماری کرونا و نیاز جامعه به ماسک و ملزومات کرونایی موجب شد تا وارد عرصه تولید ماسک شویم. در حال حاضر تولید ماسک را به کارگاه تولیدی واقع در شهرک کاسپین منتقل کرده ایم. شرکت های بزرگی همچون ایران خودرو، برج پوشش، آرتا موکت، یاتاقان بوش، درمانگاه پاکروان و غیره طرف قرارداد ما برای فروش ماسک بودند که در حال حاضر نیز مشتری محصولات ما هستند. زمانی که ماسک در بازار کمیاب بود و یا با قیمت بالا فروخته می شد، ما این محصول را با کیفیت بالاتر و نصف قیمت واقعی جهت حمایت از مصرف کننده و لبیک به فرمان مقام معظم رهبری به بازار عرضه کردیم.

توزیع بیش از ۵ میلیون عدد ماسک رایگان بین جامعه هدف

در همین راستا از آغاز فعالیت کارگاه در بحث تولید ماسک تا کنون حدود ۵ میلیون ماسک رایگان در مناطق محروم استان و همچنین بین کادر درمان، در قالب طرح شهید سلیمانی، توزیع شده است.

هدف ما، عمل به منویات مقام معظم رهبری است

با اشاره به جذب افراد شاغل در کارگاه ها تصریح کرد: محدودیتی در جذب افراد نداریم اما اولویت اول ما در جذب مجموعه کادر کارگاه ها، بانوان بدسرپرست و خودسرپرست می باشند‌ همچنین بانوانی که توانایی فعالیت داشته اما امکانات لازم را ندارند. در همین راستا صندوق های قرض الحسنه راه اندازی کردیم و وام های اشتغالزایی به این بانوان پرداخت می شود تا با تهیه چرخ خیاطی برای خود، علاوه بر اینکه در کارگاه فعالیت می کنند، بتوانند در منزل نیز فعالیت داشته باشند.

مدیر کارگاه های تولیدی نخ کوک با اشاره به حمایت از مشاغل خانگی می گوید: در محدوده محله هادی آباد و حیدری بیش از ۲۴۸ بانو در منزل مشغول تولیدات خانگی شامل تولیدات خیاطی، مغزکردن آجیل و خشکبار، خرد کردن کش برای ماسک، قالیبافی، عروسک دوزی، چرم دوری هستند. دو تیم چهل نفره از دخترانی که در خانواده های بدسرپرست زندگی می کنند در داخل مسجد محله در قالب کلاس های تابستانی، آموزش چرم دوزی را فرا گرفته و در منزل فعالیت می کنند و محصولات تولید شده را ما برای آنها در بازار مصرف عرضه کرده و سود فروش این محصولات به آنها بازگردانده می شود و طیف سنی خاصی ندارد.

وی ادامه می دهد: این محلات مختص شهر قزوین نبوده و از شهرها و روستاهای سایر نقاط استان همچون محمودآباد، شهرک دانش، مشعلدار، شینقر، بوئین زهرا، آوج در حوزه خیاطی به طور دورکاری با ما همکاری می کنند.
علاوه بر این فعالیت ها، ما به صورت فصلی در ایام خاص سال همچون ایام ا.. دهه فجر، ماه مبارک رمضان، ماه محرم، میلاد ائمه اطهار، بسته های معیشتی تهیه می شود و اولویت ما بانوانی است که در کارگاه ها مشغول به کار هستند. همچنین پرداخت وام از پنج تا ده میلیون تومان از محل درآمد کارگاه و یا از طریق معرفی به مجموعه سپاه استان از دیگر اقدامات ما در حمایت از جامعه هدف می باشد.

مدیر کارگاه های تولیدی نخ کوک در ادامه با اشاره به افتتاح فروشگاه بزرگ ایرانی اسلامی در قزوین بیان می کند: در هفته دفاع مقدس امسال نیز فروشگاه بزرگ تولیدات مانتو و پوشش ایرانی اسلامی، بنا به نیاز جامعه هدف مصرف کننده، با حضور سردار آتانی فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین افتتاح شد. محصولات این فروشگاه ویژه جامعه هدف ۵ سال تا ۵۵ سال است که شامل پوشاک و چادر می باشد و با توجه به ۵۲۳ نفر اشتغالی که در طول این دوسال ایجاد شده، به انضمام راه اندازی این فروشگاه، جمعا برای ۵۵۸ نفر شغل ایجاد می شود. همچنین غرفه ای در پارک سوار قزوین نیز از سوی شهرداری قزوین برای عرضه محصولات حجاب کارگاه ها، در اختیار ما قرار داده است.

به گزارش بسیج، زندگی جهادی وقت و زمان و روز و شب نمی شناسد. زندگی جهادی، باعث می شود پویایی در زندگی جریان یابد و فرهنگ پویایی و نشاط برای توسعه کشور نهادینه شود.

سهیلا عظیمی
انتهای پیام/۱۰۱۰

ارسال نظرات