رؤسای جمهور آمریکا و چین گفتند که قصد دارند درباره افزایش همکاری‌های دوجانبه صحبت کنند.
کد خبر: ۹۳۸۹۹۵۳
|
۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۹

به گزارش خبرگزاری بسیج، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا بامداد سه‌شنبه به صورت ویدئوکنفرانسی با «شی جین‌پینگ» همتای چینی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

بایدن در این نشست به شی گفت که امیدوار است با آغاز دیداری که برای کاهش تنش‌ها بین این دو کشور آغاز شده، گفتگوی صریح درباره حقوق بشر و مسائل امنیتی داشته باشد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، در حالی که این دو نفر درگیر گسترده‌ترین گفت‌وگوهای خود از زمان ریاست جمهوری بایدن در ژانویه بودند، بایدن اظهار داشت: «شاید باید رسمی‌تر شروع کنم، اگرچه من و شما هرگز با یکدیگر آنقدر رسمی نبوده‌ایم».

رئیس‌جمهور چین نیز با «دوست قدیمی» خواندن بایدن، گفت که از دیدن او بسیار خوشحال است و دو طرف باید ارتباطات و همکاری را برای حل بسیاری از چالش‌های پیش روی خود افزایش دهند.

بایدن نیز افزود که دو رهبر باید اطمینان حاصل کنند که روابط آنها به درگیری علنی تبدیل نمی‌شود و وعده داد که به مسائل مورد نگرانی واشنگتن، از جمله حقوق بشر و سایر مسائل در منطقه هند و اقیانوس آرام رسیدگی کند.

به نوشته رویترز، شی نیز خطاب به بایدن گفت که دو کشور با چالش های متعددی روبرو هستند و باید ارتباطات و همکاری را افزایش دهند.

پیش از این نیز، رئیس‌جمهور چین با اعلام آمادگی برای گفت‌وگو با آمریکا جهت حل اختلاف‌نظرها بین دو کشور، گفت که پکن برای همکاری درخصوص مشکلات منطقه‌ای و جهانی با واشنگتن نیز آماده است.

ارسال نظرات