در جلسه هماهنگی برگزاری مراسم تشییع و تدفین سردار شهید حاج عبدالله اسکندری تاکید شد:
جلسه هماهنگی برگزاری مراسم تشییع و تدفین سردار شهید حاج عبدالله اسکندری با حضور مسئولین استانی برگزار شد.
کد خبر: ۹۴۴۸۹۷۴
|
۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۸

به گزارش خبرگزاری بسیج از فارس، جلسه هماهنگی برگزاری مراسم تشییع و تدفین سردار شهید حاج عبدالله اسکندری با حضور مسئولین استانی برگزار شد.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز در این جلسه اظهارداشت: باید مراسم ورود و تشییع پیکر این شهید بزرگوار به بهترین نحو برگزار شود و از روز اعلام خبر بازگشت پیکر این شهید تاکنون در همه مراسم‌ها مردم را برای حضور در آن برنامه دعوت کردم.

وی با بیان اینکه قرار است سرداری مانند شهید اسکندری به شیراز بیاید نباید این اتفاق را عادی تلقی و کوتاهی کنیم، گفت: با توجه به همزمانی این برنامه با روز عاشورا هیئات مذهبی باید بتوانند برنامه خود را برای شرکت باشکوه در این مراسم تنظیم کنند.

امام جمعه شیراز با تاکید بر اینکه این مسئله عادی نیست و نباید یک مراسم معمولی در نظر گرفته شود، افزود: شهید نیازی به ما ندارد شرکت در این برنامه برای خودمان است‌، ما به شهید نیاز داریم. اگر می‌خواهیم امام حسینی کار کنیم باید این شهید در اولویت باشد.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها و صداوسیما برای فضاسازی این ایام اهتمام ویژه داشته باشند، عنوان کرد: دعوت همگانی برای شرکت مردم در مراسم تشییع باید مورد توجه باشد چراکه
در مورد شهدا کوتاهی و سکوت جایز نیست. کسی که در این موارد کوتاهی کند از کاروان امام حسین(ع) عقب می‌ماند.

آیت‌الله دژکام با اشاره به اینکه شهید اسکندری در دفاع از حرم حضرت زینب شهید شده است، تصریح کرد: همه باید مبلغ این مراسم برای هرچه با شکوه‌تر شدن و حضور مردم باشیم و هیئات مذهبی باید غوغا کنند.امروز شهر آماده است اما مدیریت‌ها باید به گونه‌ای باشد که نهایت شکوه را شاهد باشیم.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه ارزش‌های دینی می‌تواند در خدمت نظام و انقلاب سامان پیدا کند گفت: از این فرصت اگر حسن استفاده نکنیم و وظیفه خود را در قبال شهید انجام ندهیم بعد پشیمانی به همراه خواهد داشت و مثل توابین بعد از قیام امام حسین(ع) خواهیم بود.

وی با بیان اینکه اگر قرار است کاری شود باید آرمان و ارزش‌های شهدا میدان‌دار شود، افزود: امیدواریم برای آینده شهر تا سال‌ها بیمه این شهید عزیز شود.

در ادامه، با بیان اینکه قرارگاهی برای مدیریت این مراسم راه‌اندازی شود، اظهارداشت: هر سازمان دولتی نیاز است در خدمت این قرارگاه قرار می‌گیرد تا یک مدیریت واحد ایجاد شود.

وی با بیان اینکه در این مراسم رفت و آمد مردم بسیار مهم است و نباید به زحمت بیفتند، گفت: با توجه به گرمای هوا تامین آب آشامیدنی و آب پاشی بسیار مهم است که شهرداری باید در این زمینه اقدام کند.

استاندار فارس با بیان اینکه این مراسم با توجه به اینکه روز عاشورا است، چهره واقعی شیراز را نشان خواهد داد، افزود: سومین حرم اهل بیت و وجود 15 هزار شهید استان فارس و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های معنوی شیراز باید در این مراسم دیده ‌شود.

ایمانیه با بیان اینکه با توجه به رفتار امام حسین (ع) در ظهر عاشورا؛ هر کاری می‌کنید باید مراسم تشییع به نماز ظهر عاشورا منجر شود، عنوان کرد: یادمانی برای شهید اسکندری در دارالرحمه شیراز ساخته شود که محفلی برای تجمعات باشد.

وی با بیان اینکه قیام امام حسین (ع) تا پایان تاریخ ماندگار است، افزود: این ماجرای شهید اسکندری و مراسم آن می‌تواند بیمه‌ای برای شیراز و فارس باشد و هر چه بیشتر به آن توجه شود آثار بیشتری دارد. 

احسان اصنافی، شهردار شیراز نیز در این نشست با بیان اینکه تبلیغات شهری را شهرداری ورود می‌کند و توان شهرداری در محورهای اصلی به نمایش گذاشته می‌شود، گفت: بر ادارات تکلیف شود تا پوستری نصب کنند و فضاسازی لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه بلوار زند محور اصلی مراسم تشییع است، گفت: بانک‌ها و ادارات مستقر در بلوار زند که مسیر تشییع است، جلوی درهای ورودی را سیاه پوش کنند چون حتی در محرم اقدام نکردند اگر تکلیف شود به ویژه در این محور اقدامی مناسب است.

اگر می‌خواهیم امام حسینی کار کنیم باید این شهید در اولویت باشد/ اوج تشییع در روز عاشورا برنامه‌ریزی شده است

اصنافی با بیان اینکه اتوبوس‌ها هم آماده هستند اما سبب ترافیک می‌شود ولی مترو را رایگان خواهیم کرد تا نیاز به خودروی شخصی نباشد، عنوان کرد: تا میدان نمازی اتوبوس‌ها فعال هستند و از آنجا با مترو امکان حضور مردم فراهم می‌شود و برای انتقال عزاداران از میدان شازده قاسم تا دارالرحمه محوری تعیین شود تا مشکل ترافیک به وجود نیاید.

شهردار شیراز با بیان اینکه برای آبپاش هم آمادگی شهرداری وجود دارد و آتش نشانی هم پای کار هستند، افزود: تانکر آب داریم اما آشامیدنی نیست و بیشتر برای پشتیبانی است همچنین برای آن روز اطراف حرم پارکینگ‌ها را رایگان می‌کنیم.

اصنافی با بیان اینکه 380 موکب توسط شهرداری راه‌اندازی شده یا همکاری کردند که راه‌اندازی شود، افزود: علاوه بر آن موکب‌های مختص شهرداری نیز برای ارائه خدمات به مردم در روز عاشورا راه‌اندازی می‌شود.

مهدی طاهری؛ رئیس شورای شهر شیراز نیز در این نشست با بیان اینکه شهید اسکندری در جای جای محور مقاومت شناخته شده و یک شخصیت بین‌المللی است، افزود: تامین صوت خیلی مهم است در مراسم چون هدایت جمعیت و حمایت معنوی با صوت امکانپذیر است.

سردار یداله بوعلی؛ فرمانده سپاه فجر استان فارس نیز در این مراسم با بیان اینکه گرامیداشت شهید اسکندری تکلیف همه است و باید حتما با نگاهی تکلیف‌مدار مراسم برگزار شود چراکه شهید متعلق به همه است، گفت: اوج تشییع در روز عاشورا برنامه‌ریزی شده است همه شهدای ملی چند شهر رفتند و برای تشییع شهید اسکندری نیز برنامه داریم.

وی با بیان اینکه از شهرداری توقع این است که در صوت مشکلی نباشد و حتما یک صوت قوی تامین شود، عنوان کرد: همیشه مشکل صوت بوده است و باید برای این مراسم مشکل حل شود، هر تعداد خودرو بخواهید سپاه تامین می‌کند و فقط برای سیستم شهرداری هماهنگ کند.

علیرضا صحرائیان؛ معاون تولیت حرم مطهر شاهچراغ(ع) نیز در این نشست بیان کرد: تاکید تولیت حرم این است که تمام امکانات آستان مقدس در خدمت استقبال این شهید قرار گیرد و  مراسم بی‌نظیری هم برای استقبال توسط خدام افتخاری حرم در بدو ورود پیکر سردار انجام می‌شود.

وی با تاکید کرد: تمام امکانات حرم مقدس احمدبن‌موسی(ع) در خدمت این برنامه است.

علیرضا اسکندری، فرزند شهید اسکندری نیز در این برنامه با بیان اینکه این نحوه شهادت خواست و اراده ایشان بوده که شبیه‌ترین شهادت را به امام حسین (ع) داشته باشند، گفت: خانواده شهید دو خواهش دارند اینکه استقبال از شهید و مراسم تشییع برنامه‌ریزی به گونه‌ای باشد که کمترین زحمت را برای مردم داشته باشد.

وی با بیان اینکه خانواده و شهید اسکندری راضی نیستند که مردم به زحمت مضاعف بیفتند، افزود: با شهادت ایشان به نوعی تداعی واقعه عاشورا تکرار شد و اکنون نیز دوباره یک فضایی در شهر شیراز تداعی می‌شود.

فرزند شهید اسکندری با بیان اینکه پیکر شهید روز پنجشنبه به تهران و بعد به شیراز منتقل می‌شود، تصریح کرد: درخواست دیگر خانواده شهید این است که مراسم به نوعی باشد تا جامعه اسلامی به ویژه مردم شیراز بتوانند استفاده معنوی حداکثری را از این موضوع داشته باشند و مراسمات و دفن پیکر شهید به گونه‌ای باشد که مردم بتوانند استفاده معنوی ببرند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار