خبرهای داغ:
رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: در سال ۱۴۰۱ ثبت ولادت و فرزندآوری در استان نسبت به سال ۱۳۸۵، ۳ درصد کاهش داشته است.
کد خبر: ۹۵۷۹۴۱۹
|
۲۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۴

به گزارش خبرگزاری بسیج خوزستان، دکتر پژمان بختیاری نیا در حاشیه کنگره بین اللملی سلامت خانواده، فرزندآوری و صیانت از خانواده و نمایشگاه قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و ترویج تغذیه با شیر مادر برگزار شد، به خبرنگار ما گفت: جمعیت جوان به عنوان یکی از عوامل مهم اقتدار کشور‌ها به شمار می‌رود و نیروی مولد و جوان به عنوان یکی از پایه‌های اصلی قدرت و رشد اقتصادی - اجتماعی کشور‌ها محسوب می‌شود.


وی با بیان اینکه قدرت و توسعه هر کشور در رابطه با نیروی انسانی و جمعیت معنا پیدا می‌کند، افزود: حرکت به سمت توسعه همه جانبه نیاز جدی به توسعه و ارتقای سرمایه انسانی دارد و فرزندآوری و تشکیل خانواده از جنبه‌های مهم زندگی به شمار می‌آیند.

دکتر بختیاری نیا با اشاره به اهمیت فرزند در خانواده ایرانی، ادامه داد: فرزندآوری پدیده فردی نیست که انتخاب شخصی زوجین باشد، بلکه یک رویداد و اتفاق اجتماعی است که عوامل متعددی شامل؛ مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و روانشناختی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.


رئیس مرکز بهداشت خوزستان مهم‌ترین و عمده‌ترین تأثیر فرزندآوری را داشتن جامعه‌ای جوان و پویا برای کشور عنوان و اضافه کرد: امروزه باروری و فرزندآوری در ایران به زیر سطح جانشینی رسیده و تمایل به فرزندآوری و داشتن فرزندان بیشتر نزد خانواده‌های ایرانی بسیار ضعیف شده است.


معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز می‌گوید: براساس اطلاعات مرکز آمار ایران، نرخ باروری کشور و خوزستان در سال ۱۴۰۰ به ترتیب ۱.۶۵ و ۲.۲۳ بوده است و ولادت‌های ثبت شده استان در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۳۸۵ حدود ۳ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۹۷ روند ثبت موالید روند کاهشی داشته و بیشترین درصد کاهش را در فاصله سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ با حدود ۱۲ درصد تجربه کرده ایم، گفت: روند کاهشی موالید در خوزستان نسبت به کل کشور با یکسال تاخیر آغاز شده و این رویداد می‌تواند علل مختلفی از جمله؛ تغییر سبک زندگی، مشکلات اقتصادی، نبود امید به آینده، مشکلات بیکاری جوانان و... داشته باشد.

دکتر بختیاری نیا افزود: از سال ۱۳۹۹ و در ادامه در سال ۱۴۰۰ روند افزایشی موالید را در استان شاهد هستیم، ولی در سال ۱۴۰۱ کاهش موالید داشتیم.

وی ادامه داد: میزان عمومی خام موالید که فراوانی نسبی رخداد رویداد حیاتی ولادت را در کل جمعیت یک جامعه نشان می‌دهد بر اساس داده‌های ثبتی استان خوزستان در سال ۱۴۰۱ برابر با ۱۷.۱۸ در یکهزار به دست آمده است.

به گفته دکتر بختیاری نیا؛ خوزستان بعد از استان سیستان بلوچستان و خراسان جنوبی رتبه سوم را در کشور دارا است و بیشترین ولادت ثبت شده استان در این سال توسط الگوی باروری بر حسب گروه سنی مادران را نشان می‌دهد.

وی می‌گوید: بیشترین ولادت‌ها مربوط به مادران گروه سنی ۳۴-۳۰ سال و بعد از آن گروه سنی ۲۹-۲۵ سال است

ارسال نظرات
پر بیننده ها