سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشیم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۱۶۵۰۹۸
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸- ۴۵: ۰۹
حجت الاسلام شیخ محسن تاج:
حجت السلام محسن تاج گفت: برخلاف تبلیغاتی که بیشتر از طرف یهودی ها صورت می گیرد، خانواده در آمریکا جایگاه خود را دارد،

به گزارش سرویس بسیج جامعه  زنان کشور خبرگزاری بسیج، در بخش اول گفت وگو با حجت الاسلام محسن تاج لنگرودی، ایشان با اشاره به اینکه سن ازدواج ، سن نیاز فرد است، به بررسی این امر مهم پرداخت و گفت: ازدواج از منظر اسلام سخت و آسان است! سختی آن در مرحله انتخاب فرد هم کفو است و بخش آسان آن بعد از تحمل این سختی نمود و بروز می کند.
این واعظ معروف تهرانی که از شاگران آیت الله مجتهدی تهرانی(ره) و آیت الله خوشوقت(ره) است، مانع ازدواج جوانان را این دانست که خانواده، بزرگان قوم و جامعه آنطور که باید خدا را باور نکرده اند!
حجت الاسلام تاج در ادامه بیان کرد: یکی ازکارهایی که دشمنان ما انجام داده اند، تغییر ارزش هاس آنها سعی می کنند از نظر فرهنگی در جامعه ما نفوذ پیدا کنند و جای ارزش ها با ضدارزش ها را تغییر دهند. خب؛ وقتی جای ارزش با ضدارزش عوض شود، طبیعی است که ارزش ها در ازدواج هم تغییر کند.
بیشتر بخوانید
ازدواج از منظر اسلام هم سخت است و هم آسان/دشمن با تغییر ارزش ها به دنبال جبران سیلی است که از صدور انقلاب خورده است

در ادامه این نشست، وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار طنین یاس که کودک همسری، مدتی است که توسط برخی از متولیان دولتی و مدعیان دغدغه مندی حوزه زنان، تکرار می شود و در این زمینه آمار عجیبی از ازدواج دختربچه های زیر ۱۳ سال در کشور ارئه می دهند که با توجه به عدم ثبت این دست عقدها بعضا با هم تفاوت های فاحش هم دارند! حال با توجه به اهمیت مسئله تأخیر در ازدواج ، رسیدن برخی از دختران و پسران به سن مجردی قطعی و مسائل مذهبی - فرهنگی و قومیتی در کشور ما، پرداختن به چنین موضوعاتی و مخصوص اقدام برای نوشتن لایحه بالابردن سن ازدواج و تلاش برای تصویب کردن آن، کاری منطقی است؟
شاخص های دینی که با آن مبارزه می شود را برای جوانان تبیین کنیم
نکته اولی که باید بگویم این است: ما آنطور که باید و شاید در بعضی از امور دینی و مکتبی کار نکرده ایم در حالی که برای بعضی مسائل، بسیار بزرگ نمایی کرده ایم! مثلا استفاده از ظرفیت فضای مجازی و رسانه برای توجه خاص به برخی از مناسبت ها که حتی از مستحبات هم به حساب نمی آیند. تبیلغاتی در خصوص اینکه در یک بازه زمانی ۱۴ هزار دعای فرج برای ظهور امام زمان علیه السلام قرائت شود. یا در رادیو چیز عجیبی شنیدم از فردی پرسیدند در عید قربان گوسفند تهیه کردی به چه منظور؟ گفت: برای امام زمان (عج) که مشرف به حج شده اند تا جلوی پای ایشان ذبح کنیم! چنین چیزهایی نه تنها از واجبات نیست که از مستحبات هم محسوب نمی شود.
در نظر داشته باشید که صلوات فرستادن بسیار خوب است، استغفار کردن بسیار کار خوبی است و ... اما از دعای فرج، مهم تر چیست؟ این است که شاخصه های دینی که با آنها مبارزه می شود برای جوانان جا بیندازیم.
همانطور که در ابتدای عرایضم گفتم ما سن ازدواج نداریم که مثلا ۹سالگی یا ۱۵ سالگی، بلکه "سنِ نیاز" داریم و این "سن نیاز" همان سن ازدواج است حال ممکن است دختری در ۱۵ سالگی به نیاز برسد و یک پسر در ۲۵ سالگی به سن نیاز برسد و ما باید این موارد را در فضای مجازی مطرح و تبیین کنیم.
کار به جایی رسیده است که ما آنچه فرع است به جای اصل مطرح می کنیم و آنچه اصل است، اصلا مطرح نمی کنیم یا خیلی کم رنگ مطرح می کنیم.
«کودک همسری»، بحثی که منافقین برای بزرگ نمایی آن در کشور، روی آن فعالیت می کنند!
اما نکته دوم این است که متأسفانه دشمن بر روی واقعی نشان دادن، چیزهای غیرواقعی، تلاش و کار زیادی می کند، سربازان این افراد، کسانی مانند منافقین هستند که مانیتورهایی مقابل شان است و در فضای مجازی فعالیت می کنند! یکی از مسائلی که آنها رویش کار می کنند وچه بسا واقعیت هم نداشته باشد، همین بحث کودک همسری است. در صورتی که ما وقتی به جامعه خود نگاه می کنیم شاید درصد ازدواج در سن پایین خیلی خیلی محدود باشد و نداشته باشیم دخترانی که در سن بچگی ازدواج کرده باشند. اما متأسفانه آمار غلط و ادعاهای غلط را مطرح می کنند و جامعه نیز آن را می پذیرد.
حال ما باید با این تبلیغات مبارزه کنیم، یکی از راه های مبارزه این است که آمار درست و دقیق بدهیم که سن ازدواج بچه حزب الهی ها و بسیجیان در چه سنی است، هیچ کدام در سن کودکی نیست و دیگر اینکه اگر ازدواج هم کردند آیا ازدواج موفقی یا ازدواج شان موفق نبوده است.
آنطور که من می بینم اکثر کسانی که با سن کم ازدواج کرده اند ولی بر اساس ملاک ها و معیارهای دینی ازدواج کرده اند، زندگی موفقی دارند و چه بسا افرادی با ملاک های غیردینی و در سن بالا ازدواج کرده اند، ولی زندگی موفقی ندارند.

طنین یاس: نظر شما در مورد « ازدواج نیمه مستقل» چیست؟ ازدواجی که در آن برای جلوگیری از مفسده، با محرم کردن دختر و پسر، شرایط دوران عقدی طولانی را فراهم می کنند تا روزی برسد که پسر و دختر بتوانند زیر یک سقف زندگی کنند، به نظر شما پیچیدن چنین نسخه هایی برای جوانان راه حل مناسبی است؟
طولانی شدن دوران عقد، منشاء بروز اختلافات بین زن و شوهر
دو نکته در مسائل دینی وجود دارد که متأسفانه ما از آنها غافل شده ایم. نکته اول اینکه، اگر به سیره ائمه و علمای ربانی نگاه کنیم، تا زمانی که ازدواج دائم صورت نگرفته بود، سراغ ازدواج غیردائم نرفتند.
نکته دوم اینکه عقد موقت بر اساس نیازهای عقلایی صورت گیرد. نیاز عقلایی یعنی وقتی انسان، نیازش از طریق ازدواج دائم برطرف نشد، می تواند به ازدواج موقت رو بیاورد در حالیکه انجام این کار بدون نیازهای عقلایی نهی شده است. این را باید در نظر داشت که ازدواج موقت، شبیه ازدواج دائم است با همان حقوق، منتها کمتر. باز هم تأکید می کنم توصیه همه جانبه به این کار نشده است.
اما اگر منظور از ازدواج مستقل طولانی شدن دوران عقد تا فراهم شدن شرایط ازدواج باشد، طبیعتا این دست ازدواج ها مورد قبول نیست، آن هم بخاطر مشکلاتی که به خاطر طولانی شدن دوران عقد به وجود می آید.
دیده شده است که گاهی دختر و پسر به قصد ازدواج و زیر یک سقف زندگی کردن به عقد یکدیگر در می آیند، قرار بر سپری کردن چند ماه دوران عقد است اما با بروز برخی مسائل این دوران طولانی تر می شود، طولانی شدن دوران عقد خود به خود اختلافاتی را به وجود می آورد. از جمله مشکلات که وجود دارد این است که بزرگترها در رابطه با دختر و پسر نظر می دهند. دخالت های خانواده دختر و خانواده پسر، باعث بروز اختلاف بین زوج جوان می شود در نتیجه زن و شوهر جوان تن به ازدوج ندهد یا بعد از ازدواج، مشکلات شان بزرگ و بزرگ تر شده و در نهایت منجر به طلاق عاطفی یا طلاق رسمی می شود. از این رو مخالف چنین نظرها و طرح هایی هستم.
بسیج جامعه زنان کشور: قدرت نرم خانواده در چیست که دشمنان در اولین اقدامات ضدفرهنگی خود دست به " جنگ علیه خانواده" می زنند؟
تبلیغات علیه خانواده، روش یهود برای حکومت بر مردم دنیا

براساس تجربه خودم می گویم که برخلاف شعاری که داده می شود: «در غرب یا آمریکا خانواده جایگاهی ندارد! وضعیت اینگونه نیست. بلکه یهودی ها که ۳درصد آمریکایی ها را تشکیل می دهند سعی می کنند تا افراد جامعه را از خانواده جدا کنند.» در آمریکا شاید ۹۰درصد مردم با خانواده زندگی می کنند یعنی، ۹۰ درصد روابط عاطفی بین خانواده وجود دارد. برای انجام تحقیق به منزل یکی از آمریکایی ها رفته بودم، در منزل آنها آنقدر پیوند خانوادگی استوار بود که مادر و پدر زن و مرد خانه در آن جمع به عنوان اعضای خانواده حضور داشتند.
یعنی برخلاف تبلیغاتی که وجود دارد و بیشتر از طرف یهودی ها صورت می گیرد، خانواده در آمریکا جایگاه خود را دارد. در عین حال که یهودی ها این تبلیغ را می کنند ، خودشان به خانواده پایبندی شدیدی دارند و این پایبندی مثال زدنی است! آنها می خواهند از طریق خانواده بر مردم دنیا حکومت کنند و مردم دنیا را از طریق خانواده خراب کنند و به بردگی بکشند.
بسیج جامعه زنان کشور: چه قدرتی در خانواده دیده می شود که یهود، اینگونه به دنبال جنگ علیه خانواده است و حتی دست به تحریف روابط خانوادگی در غرب می زند تا الگوسازی دروغینی برای سایر کشورها داشته باشد و بدتر از آن اینکه، چیزی که یهود تصویرسازی می کند، برخی در جامعه ما با افکار فمنیستی نهادینه می کنند؟
همانطور که قرآن مجید در سوره مبارکه جمعه می فرماید،یهود خود را قوم برتر می داند و معقتد است که همه مردم باید برده آنها باشند چون آنها به خدا نزدیک هستیم. وقتی می خواهند این مطلب را جا بیندازند از طرق مختلف این قضیه را امتحان کردند از نظر جنگ در فلسطین روز به روز احساس حقارت بیشتری می کنند، از راه اقتصادی وارد شدند و باز ناتوان بودند، پس به این نتیجه رسیدند قدرت مطلق دست خانواده است. زیرا اگر مشکل اقتصادی باشد خانواده با پشتیبانی خود می تواند آن را برطرف سازد. خانواده قادر است با تمام مشکلات رو به رو شده و آن را حل و فصل کند! لذا قدرت اصلی را دست خانواده دیدند و احساس کردند اگر بخواهند موفق شوند و این حاکمیت را در دنیا داشته باشند و همه مردم دنیا را به بردگی بکشانند باید روی خانواده ها کار کنند و خانوادده را از بین ببرند.
متأسفانه در کشور ما هم فمنیسم دولتی ایجاد شده زیرا یا دست نشانده آنها هستند یا اعتقادشان بر این است! یا اینکه اگر نفوذ نکرده اند خیلی صریح عرض کنم که اصلا این دست افراد مهره های آنها هستند.
بسیج جامعه زنان کشور، نقش مسجد و خانواده های مذهبی و بسیج در تبیین ازدواج آسان و رفع کردن موانع ازدواج جوانان چیست؟
مساجد و بسیج باید در این زمینه ورود پیدا کنند.

بسیج جامعه زنان کشور: ممنون که وقت تان را به ما دادید در پایان این گفت وگو که در آستانه عید قربان و عید ولایت انجام شد، دوست داریم که عیدی معنوی در جهت تسریع در ازدواج مجردها و موفق شدن آنها در پیدا کردن شریک زندگی هم کفو به مخاطبین ما بدهید؟
توکل، توسل و نیکی با والدین سه ضلع موفقیت در ازدواج
جوانان در مسئله ازدواج اولین نکته ای که باید به آن توجه کنند و در نظر بگیرند،"توکل" است زیرا توکل چیزهایی که نیست، هست می کند. توکل باید واقعی باشد و نه شعاری.
نکته دوم، توسل است. در کنار توکل باید توسل داشت. جوانان هر صبح بعد از نماز صبح، نماز توسل به امام زمان(عج) را بخوانند. این توسل بسیاری از راه های بن بست را به روی انسان باز می کند.
نکته سوم همه ما گذشته مان در سرنوشت و آینده مان تأثیرگذار است. اگر من با پدر و مادرم سلوک خوبی داشته باشم و به آنها بی احترامی نکرده باشم .. خداوند همسری به من می دهد که موقعیت و ابهت مرا در نزد فرزندانم حفظ می کند و اگر خدای ناکرده انسان با پدر و مادرش بد کرده باشد، عقوبت آن را می بیند. لذا جوانانی که رفتارشان؛ رفتار خوبی بوده است، بشارت می دهم ازدواج خوبی خواهند داشت و آنها که متأسفانه رفتار مناسبی با پدر و مادر خود نداشته اند خداوند راهی را قرار داده تا گذشته را جبران و آینده را تضمین کنند و آن هم توبه است. اگر پدر و مادر زنده است که رفتارشان را درست کنند واگر فوت شده اند بر سر مزار آنها بروند و آنجا ملتجی بشوند به پدر و مادر یقینا سرنوشت آینده شان خوب خواهد بود.
 پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar