سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۲۸۵۴۳۲
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۹- ۵۵: ۱۸
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان عنوان کرد
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان گفت: بهره‌گیری از ظرفیت عظیم نهادهای مردمی می‌تواند در راستای پیشگیری از جرم، احیاء حقوق عامه و اصلاح و بازاجتماعی کردن مجرمین نقش اثرگذار را ایفا کند.

نقش موثر سازمان‌های مردم نهاد در راستای پیشگیری از جرمبه گزارش خبرگزاری بسیج از همدان، عباس نجفی در نشست بررسی اجرای دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه با بیان اینکه باید از ظرفیت سمن‌ها در راستای پیشگیری از جرم، میانجی‌‌گری و صلح و سازش بهره ببریم، بیان کرد: نهادهای مردمی از ظرفیت عظیمی برخودار هستند که به بهترین شکل می‌توان در حوزه پیشگیری از جرم، احیاء حقوق عامه و اصلاح و باز اجتماعی کردن مجرمین از آنها استفاده کرد که تعامل با این سمن‌ها از جمله مباحث مورد تأکید رئیس قوه قضائیه و رئیس دادگستری استان است.

وی با بیان اینکه به کارگیری از ظرفیت عظیم سمن‌ها، مستلزم حمایت و پشتیبانی از اهداف و برنامه‌های آنان است، ادامه داد: در راستای رسیدن سمن‌ها به اهداف مورد نظر خود و همچنین واگذاری یک برنامه منسجم به این نهادها ضمن ایجاد شکل و غالب حقوقی باید از سوی دادگستری نیز حمایت و پشتیبانی شوند تا بتوانند برنامه‌های خود را به خوبی اجرا کنند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان تصریح کرد: به منظور ایجاد هماهنگی، بررسی و تبادل نظر پیرامون اجرای دستورالعمل تعامل با سازمان‌های مردم نهاد، همچنین انتقال تجارب و زمینه‌سازی برای کاهش جرایم و آسیب‌های اجتماعی از طریق مشارکت‌های مردمی ایجاد کارگروه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی، می‌تواند در رفع موانع و بسترسازی مسیر را هموارتر سازد.

وی با اشاره به بستر مفید سامانه جامع ارتباط مردمی قوه قضائیه (سجام) در راستای پیشگیری از جرم، اظهار کرد: نهادها و گروه‌های مردمی می‌توانند از طریق سامانه سجام گزارشات خود را مبنی بر تخلفات یا فساد در استان اعلام نمایند و این گزارشات مبنای بررسی مرجع مسئول قرار خواهد گرفت.

نجفی ابراز کرد: با توجه به اینکه سازمان‌های مردم نهاد در لایه‌های مختلف جامعه قرار دارند و در جریان مسائل و مشکلات جامعه بهتر و دقیق‌تر هستند، می‌توانند در حوزه سیاست‌گذاری مشارکت فعال داشته باشند و پیشنهادات خود را در تنظیم قوانین مطرح نمایند تا در تدوین لوایح و بخشنامه‌ها بررسی و لحاظ شود.

وی حوزه پیشگیری از جرایم را بسیار وسیع دانست و عنوان کرد: پیشگیری یعنی اینکه قبل ارتکاب جرم بسترهای آن شناسایی و مرتفع شود و با استفاده از آموزه‌های دینی، روایات اهل بیت(ع) و آموزش مهارت‌های رفتاری در جامعه و بهره‌گیری از ظرفیت سمن‌ها، این مباحث را در بدنه جامعه تبیین کنیم تا شاهد کاهش جرائم و آسیب‌های اجتماعی باشیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان ضعف دانش حقوقی در جامعه را از جمله مشکلات دادگستری خواند و با بیان اینکه این مسئله موجب طرح دعاوی اشتباه یا تاخیر و طولانی شدن روند پیگیری دعاوی می‌شود، ادامه داد: نهادهای مردمی بهترین ظرفیت هستند تا بتوانند این مباحث آموزشی را در بدنه جامعه تبیین کنیم زیرا اگر قانون‌مداری در جامعه ما نهادینه گردد بسیاری از مسائل و مشکلات رفع می‌شود.

وی ابراز کرد: مردم باید نسبت به جرایم و مشکلات جامعه و مبارزه با فساد احساس مسئولین کنند و این حساسیت در جامعه نهادینه شود.

انتهای پیام/

 

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
خبرهای مرتبط
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar