پرونده آمریکای منفور/۵؛

واکاوی کمک مالی- تسلیحاتی آمریکا به رژیم صهیونیستی در جنگ غزه

بنابر گزارش رسانه‌های آمریکایی از آغاز جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه تا هفتم مارس ۲۰۲۴ بیش از ۱۰۰ محموله سلاح از مبدأ آمریکا به مقصد فلسطین اشغالی فرستاده شد.
کد خبر: ۹۵۹۱۳۷۰
|
۲۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۳

واکاوی کمک مالی- تسلیحاتی آمریکا به رژیم صهیونیستی در جنگ غزه

خبرگزاری بسیج، گروه بین الملل: برخلاف گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اختلاف میان دموکرات‎‌ها و راست‌گرایان در تل‌آویو، در جریان جنگ غزه آمریکا یکی از متحدان و حامیان اصلی رژیم صهیونیستی در حوزه‌های سیاسی، مالی و تسلیحاتی بود. اتخاذ چنین موضعی از سوی دولت بایدن سبب شده است تا ناظران خارجی سیاست‌های کاخ سفید در قبال جنگ غزه را تاریک‌ترین نقطه در کارنامه سیاست خارجی وی بدانند.

رهبر معظم انقلاب نیز در جریان سخنرانی نوروزی خود با اشاره به جنگ جاری در باریکه غزه به تبیین دست‌آوردها و شکست‌های حامیان و دشمنان مقاومت فلسطینی پرداختند. ایشان در رابطه با نقش و جایگاه آمریکا در نبرد طوفان الاقصی فرمودند: «در همان روزهای اوّل تهاجم وحشیانه‌ی رژیم صهیونیستی به مردم غزه، آمریکایی‌ها مرتب رفت‌وآمد کردند، اروپایی‌ها یکی پس از دیگری دائماً رفت‌وآمد کردند، همراهی خودشان و پشتیبانی خودشان را از جنایت‌کاران صهیونیست نشان دادند، صریحاً اعلام کردند؛ فقط هم اعلام نبود، سلاح فرستادند، امکانات فرستادند، انواع و اقسام کمک‌ها را کردند. ظلمت دنیای امروز این است؛ ما امروز با این دنیا مواجهیم.» حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به اقدامات آمریکایی‌ها، نتیجه اتخاذ چنین سیاستی از سوی واشنگتن را منفور شدن در سراسر جهان دانستند. برهمین اساس در ادامه این یادداشت سعی خواهیم کرد تا نگاهی به کمک‌های مالی- تسلیحاتی دموکرات به رژیم صهیونیستی در جریان جنگ غزه داشته باشیم.

کمک‌های مالی- تسلیحاتی

تنها ساعتی پس از عملیات طوفان الاقصی دولت بایدن از اختصاص ۲ میلیارد دلار برای ارسال کمک فوری به اسرائیل خبر داد. در بیستم اکتبر دولت بایدن طرحی ۱۰۶ میلیارد دلاری را برای کمک به متحدان آمریکا در نقاط مختلف جهان اختصاص داد که براساس آن ۱۴ میلیارد برای کمک مالی به رژیم صهیونیستی در نظر گرفته شده بود. با وجود تصویب اولیه این طرح در مجلس سنا اما به نظر می‌رسد رقابت دو جناح ویلسونی و جکسونی در دو حزب جمهوری خواه و دموکرات سبب تأخیر در تصویب این لایحه شده است.

ران کامپیاس در مقاله‌ای برای تایمز اسرائیل نوشت که اختصاص چنین کمک هنگفتی برای اسرائیل صرفاً جهت حفظ برتری رژیم در جنگ غزه نیست؛ بلکه این کمک مالی برای تقویت موضع اسرائیل در جبهه‌ها مختلف در نظر گرفته شد. به عبارت دیگر دولتمردان آمریکایی برخلاف موضع سیاسی‌شان مبنی بر عدم انتقال دامنه جنگ به لبنان یا دریای سرخ، در حال تقویت زرادخانه نظامی و دولت اسرائیل برای گسترش دامنه جنگ در سایر نقاط منطقه هستند.

ارتش صهیونیستی بدون کمک‌های تسلیحاتی آمریکا توان ورود به جنگ فرسایشی را نداشت

پیش از آغاز جنگ غزه، میزان کمک‌های نظامی آمریکا به ارتش رژیم صهیونیستی به رقم قابل توجه ۳.۸ میلیارد دلار در سال رسیده بود. به عبارتی دیگر از سال ۱۹۴۸ اسرائیل تاکنون بیش از ۱۵۸ میلیارد دلار کمک نظامی دریافت کرده است. با آغاز جنگ طوفان الاقصی سبب شد تا فصل جدیدی در همکاری‌های نظامی- امنیتی میان آمریکا- رژیم صهیونیستی آغاز شود. به دستور لوید آستین وزیر دفاع آمریکا گروه‌های ضربت آمریکایی با استقرار در ناو جرالد فورد برای پشتیبانی و حمایت از عملیات نظامی اسرائیل در غزه راهی شرق مدیترانه شدند.

همزمان وزارت دفاع آمریکا ضمن تحویل مجدد سامانه‌های دفاعی گنبد آهنین این تضمین را به تل‌آویو تضمین داد که ارسال مهمات، جت‌های جنگنده و مهمات هدایت شونده به سرزمین‌های اشغالی ادامه خواهد یافت. در چهاردهم اکتبر دومین ناو آمریکایی به همراه جنگنده‌های اف -۱۶، اف- ۱۵ و ای- ۱۰ راهی منطقه غرب آسیا شدند. علاوه بر موارد فوق نیروهای دلتا فورس آمریکا ظاهراً در جریان برنامه ریزی و حمله زمینی به غزه حضور میدانی داشته و صرفاً به کمک مالی- مستشاری اکتفا نکردند.

با تشدید انتقادات فعالان و گروه‌های حقوق بشری نسبت به حمایت تسلیحاتی آمریکا از اسرائیل، دولت بایدن دستور العملی برای امنیت ملی صادر کرد که براساس آن از دولت اسرائیل برای عدم استفاه از تسلیحاتی آمریکایی علیه غیرنظامیان براساس قوانین بین‌المللی تضمین کتبی دریافت نماید. با وجود نمایش‌های تبلیغاتی دموکرات‌ها مبنی بر تاکید بر رعایت حقوق بشر در جنگ غزه اما نهایتاً در بیست‌ونهم مارس ۲۰۲۴ بایدن مجوز انتقال میلیاردها دلار جنگنده و بمب‌های پیشرفته به اسرائیل را صادر کرد. پیش از این نمایندگان ترقی خواه مجلس نمایندگان آمریکا مانند برنی سندرز نیز خواستار بازنگری دولت این کشور در قبال قانون انتقال سلاح و ملزم کردن تل‌آویو به رعایت موازین حقوق بشری در میدان نبرد شده بودند.

شریک در نسل‌کشی

به گزارش واشنگتن پست تا هفتم مارس ۲۰۲۴ بیش از ۱۰۰ محموله سلاح از مبدأ آمریکا به مقصد فلسطین اشغالی فرستاده شده است. در جبهه سیاسی آمریکا تاکنون پنج قطعنامه شورای امنیت را به نفع تل‌آویو وتو کرده و اجازه نداده است تا اجماع جهانی برای محکومیت جنایات صهیونیست‌ها و پایان جنگ در غزه شکل بگیرد. واشنگتن حتی زمانی که از حق وتو خود در شورای امنیت سازمان ملل استفاده نکرده، بلا فاصله از غیراجباری بودن قطعنامه این شورا برای رژیم صهیونیستی سخن گفت! نکته جالب توجه آن است که در جریان مناقشه اتمی ایران، مقامات آمریکایی همواره از لازم اجرا بودن مصوبات شورای امنیت سخن می‌گفتند اما تجربه جنگ غزه نشان داد که امنیت اسرائیل برای دولتمردان آمریکایی مسئله‌ای بالاتر از رأی شورای امنیت و حتی اعتبار ایالات متحده در جامعه جهانی است.

کمک‌های دولت دموکرات بایدن به رژیم صهیونیستی تنها به ارسال کمک‌های مالی- تسلیحاتی ختم نمی‌شود. واشنگتن با همراهی متحدان اروپایی و عرب خود در منطقه غرب آسیا اقدام به ایجاد حلقه دفاعی در پیرامون رژیم صهیونیستی کرده و به عنوان «نیرو نیابتی» در برابر اقدامات مقاومت در حوزه شرق عربی و شمال اقیانوس هند قرار گرفته است.

به عنوان مثال پس از تشدید عملیات‌های ارتش ملی یمن علیه کشتی‌های وابسته به رژیم صهیونیستی، ارتش آمریکا در غالب دو طرح تشکیل نیروی امنیتی «نگهبانان رفاه» و ائتلاف هوایی علیه یمن سعی کرد تا از منافع تجاری اسرائیل در آب‌های منطقه دفاع کند. اتخاذ چنین رویکرد از سوی آمریکایی‌ها نشان دهنده عدم صداقت آمریکایی‌ها برای پایان یافتن جنگ در غزه و کنترل دامنه تنش‌ها در خاورمیانه است. اتخاذ چنین رویکردی از سوی واشنگتن سبب شده است تا اسرائیل با گذشت شش ماه از جنگ غزه نه تنها برای پایان جنگ عجله‌ای نداشته باشد، بلکه از برنامه ریزی برای آغاز حمله زمینی به منطقه رفح سخن بگوید.

بهره سخن

برخلاف بیانیه‌های مطبوعاتی و سخنان ایراد شده در نشست‌های خبری به نظر می‌رسد دولت بایدن فعلاً اراده جدی برای توقف حمایت از دولت نتانیاهو و ارتش اسرائیل در میدان غزه ندارد. به عبارت دیگر دموکرات‌ها با راه‌اندازی نمایش‌های تبلیغاتی سعی دارند تا خود را حامی مردم غزه نشان داده و با ارسال کمک‌های بشردوستانه رضایت نیروهای ترقی خواه و مسلمانان آمریکایی را جلب نمایند.

همزمان اعضای تیم سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا با هماهنگی لابی‌های مطرح اسرائیل همچون آیپک و جی استریت انواع کمک‌های مالی- نظامی را برای ارسال به سرزمین‌های اشغالی تصویب و وارد فاز اجرایی می‌کنند. سیاست «یک بام و دو هوا» بایدن شاید در کوتاه مدت بتواند بخشی از افکار عمومی را فریب دهد اما در نهایت تداوم این روند سبب آشکار شدن حقیقت و منفورتر شدن دولت آمریکا در پیشگاه جامعه جهانی خواهد شد.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار