میزان کشت قراردادی استان اردبیل به ۷۵ هزار و ۲۷۹ هکتار رسید

سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل گفت: امسال میزان کشت قراردادی در این استان به ۷۵ هزار و ۲۷۹ هکتار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲ برابر افزایش یافته است.
کد خبر: ۹۶۰۰۳۹۰
|
۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۲

میزان کشت قراردادی استان اردبیل به ۷۵ هزار و ۲۷۹ هکتار رسید

ودود ایرانیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار بسیج با بیان اینکه تاکنون هشت هزار و ۴۲۳ قرارداد در قالب ۷۵ هزار و ۲۷۹ هکتار اراضی آبی و دیم، در سامانه ثبت شده است، افزود: در قالب این طرح هر کشاورز با کد ملی و تلفن همراه خود نسبت به عقد قرارداد با شرکت بازرگانی دولتی ایران اقدام کرد.

وی با اشاره به مزایای اجرای طرح کشت قراردادی ادامه داد: خرید محصول تولیدی از کشاورزان توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران موجب کاهش خطر تولید و ثبات درآمد برای کشاورزان است و سود حاصل از اجرای آن نیز صرف تامین امنیت غذایی مردم می‌شود.

سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل اظهار کرد: در قالب کشت قراردادی به ازای تحویل هر تن محصول به مراکز خرید تضمینی مبلغ ۱۵۰ هزار تومان به عنوان کمک هزینه کرایه حمل محصول به کشاورزان پرداخت خواهد شد.

وی افزود: در سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ نیز انتظار می‌رود با توجه به اجرای طرح کشاورزی قراردادی در کشت محصولات گندم و دانه‌های روغنی ، شاهد استمرار و ادامه خوداتکایی و دستیابی به رشد تولید روزافزون محصولات اساسی کشاورزی باشیم.

کشت قراردادی، نوعی برنامه تولید در کشاورزی است که بر اساس آن بین کشاورز به عنوان تولید کننده و دولت به عنوان خریدار قراردادی شامل شرایط تولید و بازاریابی خرید محصول منعقد می‌شود و در جریان آن، کشاورزان متقاضی که توان تامین نهاده‌های مورد نیاز را ندارند، بر اساس برنامه اعلام شده به کشت نوع خاصی از محصول که اغلب شامل غلات و دانه‌های روغنی است، می‌پردازند.

بر مبنای این قرارداد، کشاورزان در پایان فصل کشت، محصول برداشت شده خود را به قیمت تضمینی اعلام شده به جهاد کشاورزی تحویل می‌دهند و بعد از کسر هزینه‌های تامین شده از سوی دولت ، مطالبات خود را دریافت می‌کنند.

تثبیت قیمت و بازار تضمینی برای محصولات تولیدی، معرفی فناوری جدید، نظارت بر محصولات و استفاده از مشاوره رایگان فنی در مزرعه، تامین نهاده‌های تولید مثل بذر، کود و سم و خدمات آموزشی رایگان از مزایای این نوع کشت است.

ارسال نظرات
پر بیننده ها