۱۵ کیلومتر بزرگراه در استان اردبیل بهره‌برداری می‌شود

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل با بیان این که عملیات احداث بزرگراه در این استان به‌خوبی پیش می‌رود ، گفت: ۱۵ کیلومتر بزرگراه آماده افتتاح شده که تا پایان شهریورماه امسال بهره‌برداری می‌شود.
کد خبر: ۹۶۱۲۷۶۴
|
۲۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۹

۱۵ کیلومتر بزرگراه در استان اردبیل بهره‌برداری می‌شود

محبوب حیدری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار بسیج با اشاره به طرح‌های بزرگراهی در دست اجرا در این استان اظهار کرد: قبل از دولت سیزدهم ۱۸۰ کیلومتر بزرگراه در استان احداث شده بود و با روی کار آمدن این دولت اجرای ۱۸۰ کیلومتر دیگر هم در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: در سال ۱۴۰۱ به میزان ۵۵ کیلومتر و اسفندماه پارسال هم ۲۵ کیلومتر دیگر افتتاح شد و ۱۵ کیلومتر دیگر هم تا آخر شهریور ماه امسال مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل اضافه کرد: طبق برنامه احداث ۸۵ کیلومتر بزرگراه در مسیرهای اردبیل - مشگین‌شهر ، سربند – مشگین‌شهر، مشگین‌شهر- اهر، سه‌راهی صحرا - گرمی ، اردبیل - سرچم و نیر - سراب در دست اجراست که به تدریج تکمیل و بهره‌برداری خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول ، اغلب طرح‌های بزرگراهی استان اردبیل دارای ردیف ملی هستند و این طرح‌ها در قالب قطعات مختلف در شمال و جنوب استان با توجه به اولویت این قطعات تکمیل شده و به بهره‌برداری می‌رسد.

تکمیل قطعات جاده اردبیل - سرچم نیازمند بیش از ۱۳ هزار میلیارد ریال اعتبار

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل با بیان اینکه مسیر اردبیل –سرچم به عنوان اصلی‌ترین مسیر ارتباطی مرکز استان با مرکز کشور به شمار می‌رود ، افزود: تکمیل قطعات این طرح جزو اولویت‌های اصلی اداره کل راه و شهرسازی استان است.

وی ادامه داد: در حال حاضر همه قطعات این طرح با جدیت در دست اجراست و مصصم هستیم تا پایان سال تمام قطعات تکمیل و به روی خودروها گشوده شود.

حیدری با بیان اینکه تکمیل و بهره‌برداری از قطعات در دست اجرای اردبیل - سرچم نیازمند ۱۳ هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال اعتبار است، گفت: انتظار می‌رود با تخصیص و تامین اعتبارات مورد نیاز شاهد تسریع در روند تکمیل شبکه بزرگراهی استان و ارتقای ایمنی جاده‌ای باشیم.

وی در ادامه احداث تونل دوم گردنه حیران به طول ۷۳۰ متر، باند دوم رضی – امیرکندی و گرمی – بیله‌سوار به طول ۶۵ کیلومتر و باند دوم پارس‌آباد – سربند – مشگین‌شهر به طول ۶۰ کیلومتر را از جمله طرح‌های مهم و بزرگراهی در دست اقدام استان ذکر کرد.

به گزارش بسیج، از مجموع ۶ هزار و ۳۷۴ کیلومتر جاده در استان اردبیل ۲۰۸ کیلومتر بزرگراه، ۷۱۶ کیلومتر راه اصلی، ۷۰۲ کیلومتر راه فرعی و چهار هزار و ۷۳۸ کیلومتر راه روستایی است.

اردبیل به لحاظ موقعیت جغرافیایی و طبیعی خود و قرار گرفتن در سرزمینی فلاتی شکل با شیب‌های بسیار تندی به زمین‌های کم‌ارتفاع اطراف خود شامل کرانه‌های دریای خزر، جلگه پست مغان و نیز دشت‌های کم‌ارتفاع استان‌های آذربایجان‌شرقی و زنجان منتهی می‌شود و به همین لحاظ جاده‌های این استان اغلب دارای پیچ‌ها و شیب‌های بسیار تند هستند.

هشت گردنه سخت‌گذر و برف‌گیر به نام‌های حیران، صایین، کجل، نقدوز، الماس، لنگان، قره‌آغاج و اسالم در جاده‌های این استان قرار دارد.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار