سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره): در این ماه فرق داشته باشیم با سایر ماهها و دنبال این باشیم که ان شاء اللَّه «لیلة القدر» را دریابیم، برکات «لیلة القدر» را که قرآن در آن نازل شده است، همه سعادت عالَم در آن شب نازل شده است و از این جهت، از همه شبهاى عالَم بالاتر است.صحیفه امام، ج‏13، ص: 36      
l_marquee
کد خبر: ۸۷۷۳۳۴۹
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۵- ۴۲: ۲۱
به گزارش سرویس بین الملل بسیج خبرگزاری بسیج-

 سوال 1: درباره پدیده حقوق بشر توضیح دهید؟

پاسخ: پدیده حقوق بشر به طور خاص در دنیای کنونی، از اعلامیه جهانی حقوق بشر که در سال 1948 در سازمان ملل متحد تصویب شد و شامل 30 بند است، ناشی می­شود که هیچ کدام از مفاد این اعلامیه در آمریکا اجرا نمی شود. یعنی از همان زمان استقلال آمریکا در سال 1776، این موضوع اجرا نشده و نقض شده است و اگر در مواردی هم مفاد این اعلامیه در آمریکا اجرا شده، گزینشی بوده است.

 

سوال 2: جایگاه حقوق بشر در قوانین آمریکا چیست؟

پاسخ: حقوق بشر در قوانین آمریکا هیچ جایگاهی ندارد. در قانون اساسی آمریکا قوانین متعددی درباره پدیده­های مختلف تعریف شده، اما این قوانین اجرا نمی­شود. برای مثال در مورد آزادی قوانین بسیار خوبی در قانون اساسی آمریکا آمده است و اگر این قوانین اجرا شود، بسیاری از مشکلات حل می شود، اما متاسفانه مشکل اینجاست که قوانین آمریکا فقط درباره افراد خاصی اعمال می­شود و در قوانین داخلی آمریکا، هیچ قانونی وجود ندارد که درباره حقوق بشر باشد.

 

سوال3: درباره تاریخچه نقض حقوق بشر در آمریکا توضیح دهید؟

پاسخ: نقض حقوق بشر پدیده­ای است که از همان ابتدای تشکیل کشور آمریکا در جریان بوده است. برای مثال کاشفان اولیه آمریکا، پانصد نفر از مردم این کشور را به عنوان برده اسیر کرده و به اروپا بردند که در طول مسیر حدود دویست نفر از این افراد به دلیل شرایط بد کشتی­ها کشته شده و مابقی این افراد نیز به عنوان برده به سلاطین اروپایی هدیه شدند. این استاد دانشگاه بیان کرد که چهل و یک نفر از نویسندگان اولیه اعلامیه استقلال آمریکا و تئوریسین تز برابری همه ابناء بشرمی­باشند، خود نیز برده­دار بوده­اند که از جمله این افراد می­توان به توماس جفرسون و جرج واشنگتن اشاره نمود. توماس جفرسون دویست و پنجاه برده و جرج واشنگتن نیز بین دویست و پنجاه تا سیصد و پنجاه برده داشتند. این افراد منتفذ در آمریکا، سیاه پوستان را از کشورهای خودشان ربوده و با بدترین شرایط ممکن از آنها در آمریکا بیگاری می­کشیدند و یا آنها را مورد قتل، شکنجه و تجاوز قرار می­دادند. بنابراین مسئله نقض حقوق بشر در آمریکا، ریشه دیرینه­ای در تاریخ آمریکا دارد و از همان ابتدای تشکیل این کشور وجود داشته است. نقض حقوق بشر آمریکا، در مورد بانوان این کشور نیز صادق است. برای مثال در منطقه­ای از آمریکا از زنان برده سیاه پوست به عنوان رکاب برای سوار شدن بر اسب استفاده می­شد.

منبع:پژوهشگاه مطالعات جهان
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar