خبرهای داغ:
در ماجرای اخیر شیراز و تجمع و اختلاط نوجوانان با لباس‌های کاملا نامناسب و غیر فرهنگی این نوع برخورد منفی نیز مشهود بود. درواقع این آسیب ها به مثابه زنگ خطری برای جامعه است و والدین نیز در این حوزه این موارد را به عنوان مصداق های منفی رفتار نوجوانان برای فرزندان خود در نظر می گیرند.از این رو جای ان دارد که این مسائل از سوی آسیب شناسان و جامعه شناسان مورد بررسی قرار گیرد.
کد خبر: ۹۴۴۱۰۴۱
|
۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۴
به گزارش سرویس خبری بسیج جامعه زنان خبرگزاری بسیج، - امیرحمزه نژاد: ماجرای شیراز که برخی از نوجوانان با ظاهری نامناسب و اختلاطی نامانوس در یک مکان عمومی دور هم جمع شدند، بازهم از فضای شبکه‌های اجتماعی نشات گرفته است. البته پیشتر نیز خصوصا از سوی دهه‌های جوان ونوجوان اینطور مانورهای نسلی که متاسفانه با فرهنگ اسلامی و ایرانی قرابت خاصی ندارند نیز بوقوع پیوسته است که به طور کاملا تک خوانی و مقطعی بوده است و پس از آن این نوع رفتارها منسوخ شد اما حالا به نظر می رسد عده‌‎ای سعی داشته اند که دوباره همین رفتارها را باب کنند و اجتماعاتی غیر فرهنگی را شکل دهند.
شبکه های اجتماعی دو نوع کارکرد در این حوزه داشته است. اول اینکه بازتاب دهنده برخی آسیب های اجتماعی نوجوانان بوده است و از سوی دیگر سعی در عادی سازی این امور داشته است که اما با بازتاب شدید این موارد افکارعمومی گاها به هر روشی حتی از روی طنز و تمسخر با این رویدادها به طور منفی برخورد کرده است. ماجرای دعوای دختر نوجوانی به نام «هلیا» که آن هم در شیراز رخ دارد و به طور نمایشی شاهد قمه کشی این دختر نوجوان بودیم از جمله مواردی بود که جامعه برخورد منفی با آن داشت و به شدت به لحاظ رفتاری و فرهنگی به آن از سوی همه آحاد جامعه واکنش منفی صورت گرفت.
آنچه در این زمینه بسیار قابل توجه است بازتاب آسیب های اجتماعی درفضای شبکه های اجتماعی است که قطعا افکارعمومی برخورد مثبتی با آن نه تنها ندارد بلکه سعی می کند به نوعی آن را آنالیز کند و خطرات آنرا به همنوعان یادآور شود.
در ماجرای اخیر شیراز و تجمع و اختلاط نوجوانان با لباس‌های کاملا نامناسب و غیر فرهنگی این نوع برخورد منفی نیز مشهود بود. درواقع این آسیب ها به مثابه زنگ خطری برای جامعه است و والدین نیز در این حوزه این موارد را به عنوان مصداق های منفی رفتار نوجوانان برای فرزندان خود در نظر می گیرند.از این رو جای ان دارد که این مسائل از سوی آسیب شناسان و جامعه شناسان مورد بررسی قرار گیرد.
در این حوزه نقش والدین در کنار حضور نوجوانان در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بسیار مهم است. متاسفانه یک بی مبالاتی و عدم کنترل والدین در تجمع اخیر برخی نوجوانان در شهر شیراز مشهود بود. والدین در این حوزه باید کنترل و نظارت بیشتری بر نوجوانان داشته باشند. اینکه چطور نوجوانان از فضای مجازی استفاده کنند و چه بهره‌ای از آن ببرند قطعا مهم است اما همین اتفاقات به نوعی به علت ولنگاری و عدم نظارت والدین بر فرزندان و حضور بی ضابطه آنان در فضای مجازی رخ داده است. متاسفانه این روزها شبکه های اجتماعی در شکل گیری رفتار نوجوانان تاثیر بسزایی دارد و حتی دیده می شود که برخی از خانواده ها از فرزند خود سعی دارند در این فضا یک به اصطلاح اینفلوئنسر یا هما شاخ مجازی بسازند. این درحالی است که این تب تند باعث ضربه جدی به نوجوانان می شود و آنان را با مشکلاتی مانند بلوغ زودرس مواجه می کند.
آنچه این روزها باید به آن توجه ویژه‌ای داشت حضور ضابطه مند نوجوانان در فضای مجازی است. این درحالی است که حتی در نمونه های خارجی نیز والدین کشورهای اروپایی نیز به علت ولنگاری فرهنگی در شبکه های اجتماعی اجازه حضور به فرزندان خود را در این شبکه ها نمی دهند. در همین رابطه « باراک اوباما» رئیس جمهور اسبق آمریکا دو فرزند دختر خود را از حضور در شبکه های اجتماعی منع کرده بود.
با این شرایط باید والدین نظارت بیشتری بر روی فرزندان خود داشته باشند تا شخصیت فرهنگی آنان به عنوان یک فرد مسئولیت پذیر و فرهیخته و مناسب حضور در جامعه شکل بگیرد. متاسفانه در فیلمی که از این نوجوانان منتشرشد لباس برخی از دختران بسیار نامناسب بود. این ولنگاری نشان دهنده نظارت پایین والدین برای مواردی حتی پوشش فرزندانشان است که در عفیف و سالم نگاه داشتن آنان بسیار جدی است.
موضوع بسیار مهم دیگر حضور نهادهای فرهنگی در شبکه های اجتماعی است. متاسفانه متولیان زیادی در حوزه فرهنگی وجود دارند اما پای اکثر آنان در شبکه های اجتماعی می لنگد و بیشتر شاهد حضور پرتالی آنان در این شبکه ها هستیم که کمترین تاثیرگذاری را روی جوانان و نوجوانان می گذارد و فضای جولان را به بیگانگان و انحرافیون می دهد. در این حوزه نوجوانان باید با برنامه های مهم فرهنگی و تفریحی سرگرم شوند تا دیگر سراغ این موارد در فضای مجازی نرود و هر چه بیشتر برنامه های فرهنگی در فضای مجازی بازتاب داشته باشد، بیشتر این فضا برای جوانان پالایش می شود. به طور مثال این اجتماع شاید با موضوع مسابقه و کارناوال اسکیت سواری شکل گرفته باشد اما در حوزه فرهنگی این نوع برنامه های تفریحی از سوی مراکز متولی کمتر اتفاق می افتد.
با این حال فضای مجازی در فرهنگ سازی و اجتماعی شدن نوجوانان مقوله بسیار مهمی است که باید برای آن برنامه ریزی گسترده ای انجام داد و این فضا را برای حضور نوجوانان پالایش کرد.
پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس
ارسال نظرات